Około 70 tys. biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą ma wziąć udział w niedzielę w 6. edycji imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg organizowany jest m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech oraz w Australii.
Organizatorzy imprezy - Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki” podkreślają, że 6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W biegu ma wziąć udział blisko 70 tys. biegaczy z 333 miast w Polsce oraz ośmiu miast za granicą. Będą to: Londyn (Anglia), Nowy Jork i Chicago (USA), Hurth (Niemcy), Wilno (Litwa), Wiedeń (Austria), Penrose Park oraz Healesville (Australia). W biegu wezmą również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych˙w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na˙Łotwie, w˙Rumunii oraz w Afganistanie˙i˙Iraku.
Otwarcie imprezy w Warszawie zaplanowano na godz. 9.45, a pierwszy bieg ruszy z Cytadeli o godz. 10.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka imprezy Barbara Konarska, organizatorzy spodziewają się frekwencji wynoszącej ponad 70 tys. uczestników.
Jeszcze dzisiaj są zapisy, więc myślimy, że będzie to mocno ponad 70 tys., być może między 70 a 80 tysięcy. 70 tys. już przekroczyliśmy - zaznaczyła.
Jak dodała, średnio 10-15 proc. uczestników zapisuje się na bieg w dniu jego startu.
Reklama
Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których będą uczestnicy biegu.
Częścią pakietu startowego będzie m.in. medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.
Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego bieg ma charakter wielopokoleniowy: imprezie towarzyszą liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin, takie jak terenowe gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy i spotkania z gośćmi.
Kulminacyjnym punktem każdego Biegu „Tropem Wilczym” jest bieg rodzinny na dystansie 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.
Bieg ma też charakter wyczynowy: w wielu miastach organizatorzy zapewniają profesjonalny pomiar czasu; proponowane są dystanse na 5 i 10 km.
Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy; partnerem edukacyjnym jest Instytut Pamięci narodowej, a partnerem medialnym m.in. Polska Agencja Prasowa.
Pierwsza edycja biegu, zorganizowana w 2013 r. przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, miała charakter surwiwalowy; wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie; wówczas zgromadził 1500 biegaczy. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.
W 2017 r. w biegu wzięło udział ok. 60˙tys. uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, sześciu miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz pięciu misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze m.in. z˙USA, Węgier, Danii, Ukrainy.
W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.