Reklama

100 lat krzyża na Giewoncie (1901-2001)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Sursum corda!"

Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że Wasi

przodkowie na Giewoncie wznieśli Krzyż. Ten Krzyż

patrzy na całą Polskę, od Tatr do Bałtyku. Ten Krzyż

mówi całej Polsce: "Sursum corda!"

- W górę serca. Trzeba, ażeby cała Polska, od

Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę Krzyża na

Giewoncie, słyszała i powtarzała: "Sursum corda!"

- W górę serca. Amen

Jan Paweł II, Zakopane 6. VI. 1997 r.

W 100. rocznicę Krzyża na Giewoncie

Księża Pallotyni z Krzeptówek

18 sierpnia 2001.

Powyższy tekst wraz z wizerunkiem Ojca Świętego znajduje się na mosiężnej tablicy umieszczonej na kopii krzyża z Giewontu, na zewnątrz sanktuarium na Krzeptówkach.

Rada Miasta Zakopane w czasie sesji, która odbyła się 28 grudnia 2000 r. ogłosiła rok 2001 Rokiem Krzyża na Giewoncie. 19 sierpnia br. przypada bowiem 100-lecie postawienia tam symbolu naszej wiary. Ustalono wówczas program obchodów. Patronat honorowy nad uroczystościami objął kard. Franciszek Macharski wraz z jedenastoma innymi osobistościami. Znaleziono wiele instytucji, które - poza Urzędem Miasta - wspierały finansowo obchody rocznicowe, np. przyjezdni prelegenci byli gośćmi ks. prał. T. Boronia w Domu Episkopatu Polski " Księżówka".

Ogłoszono dwa konkursy: poetycki Wokół krzyża oraz plastyczny również o tematyce krzyża na Giewoncie. Wydano kalendarz okolicznościowy na rok 2001, zatytułowany 100 lat krzyża na Giewoncie, ze wspaniałymi zdjęciami Giewontu i krzyża autorstwa Pawła Murzyna. Zorganizowano wystawę fotografii krzyży polskich pt. Credo R. Huka (była ona eksponowana na początku

roku w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem) oraz 1. Festiwal Muzyki Organowej (koncerty odbywały się od czerwca do sierpnia w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem). Zorganizowano sesję naukową z udziałem wybitnych znawców przedmiotu (16-17 sierpnia br.) oraz Wielką Pielgrzymkę na Giewont w dniu 19 sierpnia br. jako ukoronowanie obchodów.

Reklama

Z dziejów krzyża na Giewoncie

W 1900 r. ks. Kazimierz Kaszelewski, ówczesny proboszcz zakopiański, podczas kazania wspomniał swoim parafianom o akcji stawiania krzyży na szczytach gór we Włoszech w Roku Jubileuszowym; krzyż postawiono nawet na Wezuwiuszu. Wówczas to kilku górali poprosiło Księdza Proboszcza, aby zajął się postawieniem krzyża na legendarnym Giewoncie. Ludność miejscowa poparła inicjatywę ks. Kaszelewskiego i prawie wszyscy wpłacali składki, aby mieć wkład w ustawienie krzyża.

Przed zamówieniem krzyża na Giewont wykonano próbę, aby przekonać się, jakiej wysokości krzyż będzie widziany z Zakopanego. Postawiono więc na górze krzyż drewniany o wysokości 10,5 m, umieszczając go w 60-centymetrowej dziurze w skale. Był widziany z dołu, jednak po tygodniu wiatr halny złamał krzyż. Mimo nieprzychylnych komentarzy w Przeglądzie Zakopiańskim ks. Kaszelewski wcale nie miał zamiaru zrezygnować. Zamówił większy krzyż, liczący 17,5 metra, przy czym 2 metry miały być wpuszczone w skałę. Krzyż został zaprojektowany przez Józefa Góreckiego i wykonany w jego "znanym artystyczno-ślusarskim" zakładzie w Krakowie. Dostarczono go do Zakopanego nową koleją. 3 lipca 1901 r. rano krzyż w czterystu elementach, o łącznej wadze 1819 kilogramów, został przetransporto wany w Tatry na 18 góralskich wozach. Od Hali Kondratowej kilkuset górali i góralek niosło kawałki żelaza na własnych ramionach, dźwigając dodatkowo 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wody. Na szczyt dotarli o godz. 11.00. Padał deszcz. Na górze czekała już jama, wykuta przez dwóch górali w ciągu 7 dni. Udało się szczęśliwie umocować podstawę krzyża. Montażu dokonał Górecki ze swoimi pracownikami i sześcioma góralami. Samo montowanie krzyża trwało 6 dni.

Krzyż ponad skałę wystaje 15,5 m, a ramię poprzeczne ma 5,5 m. Jest on konstrukcji kratowej. Na skrzyżowaniu ramion znajduje się tarcza z napisem, jaki ułożył

Ojciec Święty dla krzyży jubileuszowych: Jesu Christo Deo, restitutae per ipsum salutis MCM (Jezusowi Chrystusowi Bogu odnawiającemu świat przez zbawienie. Leon XIII A.D. 1900). Poświęcenia dokonał kanclerz, ks. kan. Bandurski z Krakowa, 19 sierpnia 1901 r. Na krzyżu umieszczono dwie tabliczki. Pierwsza, zawieszona w dniu jego poświęcenia, zawiera następującą treść: "Zbawicielowi świata na przełomie wieków - parafia Zakopane ze swoim proboszczem Kaszelewskim, 1900-1901". Drugą tablicę przybito w Roku Świętym 1975 z napisem: "Przy tym krzyżu w Roku Świętym można zyskać odpust jubileuszowy".

13 września 1998 r. w krzyż na Giewoncie został wmontowany witraż z Chrystusem Miłosiernym i napisem: "Jezu, ufam Tobie".

Obchody 100-lecia krzyża na Giewoncie rozpoczęło Triduum w kościołach dekanatu Zakopane w dniach 13, 14 i 15 sierpnia 2001 r.

W czterech kościołach o różnych godzinach wczesnowieczornych odbywały się Msze św. wraz z rozważaniami poświęconymi tematyce krzyża. Uczestniczyłam w tych 3-dniowych rekolekcjach w kościele pw. Świętego Krzyża i kościele pw. Najświętszej Rodziny. Zaproszony z PAT-u w Krakowie ks. dr Grzegorz Ryś mówił o tajemnicy Krzyża Chrystusowego oraz naszego własnego, który przychodzi na nas niespodziewanie i bardzo nas boli; cudze krzyże łatwiej nieść. Przywołał jakże precyzyjne zdanie: "Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien". Odwołując się do Zapisków więziennych Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. dr Ryś mówił, co znaczy przyjąć swój własny krzyż.

W czwartym dniu obchodów, czyli 15 sierpnia, odbyło się spotkanie poetów piszących o krzyżu. Dwugodzinną uroczystość w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach uświetniły dwa zespoły - kapela góralska oraz chór dziewczęcy "Turliki".

Na konkurs poetycki napłynęło ponad 600 wierszy z Polski i z zagranicy. Maria Mateja, kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane, odczytała werdykt jury, które wcześniej, pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego i poety Adama Ziemianina, dokonało oceny prac. Utwory były pisane gwarą góralską i językiem literackim; podkreślono ich wysoki poziom. Nagrodzone i wyróżnione utwory znalazły się w tomiku, który ukazał się 14 września, czyli w święto Podwyższenia Krzyża; jest to z pewnością cenna publikacja. Laureaci konkursu otrzymali z rąk Burmistrza Urzędu Miasta statuetkę przedstawiającą krzyż z Giewontu, wykonaną przez p. Gąsienicę-Makowskiego, oraz nagrody pieniężne. Statuetkę otrzymał także kustosz sanktuarium - ks. Mirosław Drozdek, współorganizator konkursu; przypomniał on, że Zakopane ma w herbie krzyż z Giewontu i ten krzyż jest zadaniem i wyzwaniem. Licznie zgromadzeni w cudownie przyozdobionej świątyni mogli wysłuchać nagrodzonych utworów, czytanych przez laureatów. Barwne regionalne stroje oraz przepiękna muzyka góralska stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Oto jeden z nagrodzonych wierszy Krzyzowe królowanie Anny Fryjewicz z domu Gąsienica-Giewont.

KRZYZOWE KRÓLOWANIE

ANNA FRYJEWICZ

Talo ciezkiś był krzyzu

Kie cie nieśli

A jak lekko na sercu

Kieś już na kem stanoł

Obłapiony skolnych rycerzy renkom

Tatrzańskom graniom

I bez wiek już nom królujes

We mgłach i słonka pogodzie

Biedak w scelinie jakiej

I radości slebodzie

Kie zorzom rannom

Rozbłysnies w noc ciemnom

Łosrebrzy się niebo

Hej niesom wierchy ło tobie

Łoreł skrzydłami zaśpiewo

Zarazemeś kuty w kwardom łopoke

We skały co by cie zodne

Biedy z Tater nie wyduchały

Do dzisieś nom łostoł w piekności

I znaku wiary

Takiz ze jesce młody

A teloz już stary

W Giewoncie twoje miejsce

Na wierchu nad Polską nad Tatrami

My cie tu przygarneni

Łostoń na wieki z nami

Cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję