Budapeszt. 7 października odbył się na boisku Ferencvaros w Budapeszcie mecz księży: Węgry-Polska. Reprezentację Polski tworzyli księża z diecezji sandomierskiej i kieleckiej. Wynik meczu: 4: 6. Bramki dla reprezentacji Polski zdobyli: ks. Tomasz Ariacki - 4, ks. Edward Giemza - 1i ks. Bogdan Piekut - 1. Trenerem polskiej drużyny był ks. Zbigniew Kuras, kapitanem ks. Andrzej Maczuga. Wystąpiło 17 zawodników: 14 z diecezji sandomierskiej i 3 z diecezji kieleckiej. W bramce węgierskiej wystąpił bp Estergom Laszlo Kiss. Rewanż planowany jest w przyszłym roku w Polsce. Duchowo reprezentację Polski wspierali z kraju: księża biskupi: Andrzej Dzięga i Kazimierz Ryczan
Radomyśl n\\Sanem. Na przełomie września i października odbyły się w naszej diecezji 4 serie rekolekcji dla kandydatów do sakramentu bierzmowania. W rekolekcjach tych uczestniczyli uczniowie publicznych gimnazjów z Janowa Lubelskiego i Godziszowa. Rekolekcje zorganizowali księża: Adam Stachowicz, Józef Krawczyk oraz katecheci: Marzena Kaproń, Maria Harasiuk. W jednej z serii rekolekcyjnych opiekę nad młodzież sprawował dyrektor gimnazjum z Janowa Lubelskiego Andrzej Tomczyk.
Stalowa Wola. 10 października. Umiłowanie Polski i Polaków przez Jana Pawła II przedstawia wystawa „Mamy Papieża, Syna polskiej ziemi”, zorganizowana przez Akcję Katolicką, przy parafii pw. Trójcy Przenajświętszej z racji obchodów Dnia Papieskiego. Organizatorzy chcą przypomnieć najważniejsze wydarzenia z Pontyfikatu Papieża Polaka.
Stalowa Wola. 13 października. Sesja naukowa „Współczesne zagrożenia rodziny wyzwaniem dla duszpasterstwa” odbyła się w Stalowej Woli. Spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego. Homilię wygłosił ks. dr Czesław Murawski, dyrektor Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Druga część sesji miała miejsce w auli Uniwersytetu. W konferencję wprowadził ks. dr Jan Zimny, dyrektor Instytutu Teologicznego w Sandomierzu. Referaty kolejno wygłosili: bp Edward Frankowski nt. „Obraz współczesnych zagrożeń wobec rodziny”, prof. dr hab. Tomka Miklos z Węgier nt. „Rodzina w posoborowym nauczaniu Kościoła”, ks. prof. dr hab. Marian Wolicki - dyrektor MINoSioR KUL w Stalowej Woli nt. „Psychologiczne uwarunkowania procesu wychowania w rodzinie” oraz ks. dr Antoni Tomkiewicz z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL w Lublinie nt. „Możliwość pomocy współczesnej rodzinie”. Organizatorami sesji byli: Międzywydziałowy Instytut Nauk o Społeczeństwie i o Rodzinie KUL w Stalowej Woli, Instytut Pastoralno-Katechetyczny KUL w Lublinie oraz Instytut Teologiczny im. bł. W. Kadłubka w Sandomierzu.
Stalowa Wola. Zespół Szkół nr 5 w Stalowej Woli otrzymał imię Jana Pawła II. Uroczystość z tej okazji odbyły się 13 października. Rozpoczęła je Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej,
pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi, podczas której poświęcono sztandar szkoły.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości na czele z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi przeszli ulicami miasta do budynku szkolnego, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej.
Przybysławice. Nowy marmurowy ołtarz konsekrował w niedzielę 17 października br. bp Andrzej Dzięga w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Przybysławicach, w dekanacie ożarowskim. Biskup Ordynariusz poświęcił także nową ambonę i odnowione stacje drogi krzyżowej, które są darem ludzi dobrej woli, dzięki staraniom ks. prob. Marka Łuszczyńskiego.
Pysznica. 18 października. Uroczyste poświęcenie Sali Patrona i swoje szkolne święto, związane z wyborem Karola Wojtyły na Papieża, przeżywała Publiczna Szkoła Podstawowa w Pysznicy, nosząca imię Jan Pawła II. Po Mszy św. odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do społeczności szkolnej.
Ćmielów. 18 października. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowały w ćmielowskim Domu Kultury przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Organizatorom gratulujemy niezwykle cennego pomysłu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu