Jej zdaniem „intensywny charakter tych pierwszych trzech dni podróży mówi o nowych relacjach pomiędzy katolicyzmem a tą częścią świata, relacjach, które biorą pod uwagę wewnętrzne zróżnicowanie i odmienne problemy”.
Przypomina ona, że w tej części świata żyje 425 milionów katolików, czyli około czterdziestu procent wszystkich katolików na świecie. „Należy podkreślić, że to bogactwo duchowe nie zostało dane raz na zawsze”, dodaje autorka, podkreślając, że aktualna „erozja spowodowana jest brakiem konsekwencji, zmęczeniem i brakiem wiary, również w obliczu krzyżowego ognia fundamentalizmu i sekularyzacja”. A koncentrując się na pierwszym etapie, zauważa, że „Chile pokazuje, jak wszystkie te czynniki nie przestają wywierać wpływu i jak wizyta papieża Franciszka otwiera przed Kościołem nowy horyzont odnowy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Opierając się na wygłoszonych tam przez Franciszka przemówieniach komentatorka watykańskiego dziennika podkreśla zaleconą przez niego „lekturę rzeczywistości wychodząc od znaków czasu; opcji preferencyjnej na rzecz ubogich, zaangażowania na rzecz promocji człowieka oraz obrony godności osób”. Wskazując na nie, pisze Silvina Perez, „papież Franciszek zalecił nie tylko zmianę formy, ale z prawdziwego zdarzenia nawrócenie, znacznie bardziej głębokie i wewnętrzne”.
Z kolei poruszając kwestię centralnego miejsca osoby oraz obrony praw człowieka, papież ukazał, że „język, jakim Kościół przemawia do Ameryki Łacińskiej przystaje bardziej do społeczeństwa tej części świata”.