Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie Kościoła częstochowskiego, bieżące wydarzenia z naszych parafii, działalność wspólnot apostolskich, radości i smutki współczesnej rodziny, indywidualną drogę prowadzącą człowieka do spotkania z Bogiem - wszystko to można znaleźć na naszych stronach serwisowych.

Czy chcesz, aby to, czym żyje twoja wspólnota parafialna, ubogaciło twoich braci i siostry?
Czekamy na informacje:
Redakcja „Niedzieli” -
Edycja częstochowska,
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
fax: (0-34) 366-48-93
tel. (0-34) 365-19-17 w. 115
e-mail: edycja.czestochowa@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja wolontariatu AKWB

W dniach 10-13 sierpnia grupa woluntariuszy z Arcybiskupiego Komitetu Wspierania Bezrobotnych wzięła udział w spotkaniu formacyjnym, które odbyło się w Schronisku Szkolnym w Łazach. Organizatorem spotkania, połączonego z wypoczynkiem dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych bezrobociem, był przewodniczący AKWB ks. kan. Henryk Kowalski. Spotkanie to stanowiło nowe doświadczenie w pracy wolontariatu.

Krystyna Lach

Poświęcenie krzyża w Osinach

Reklama

3 września parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Osinach przeżywała uroczystość poświęcenia krzyża, której przewodniczył abp Stanisław Nowak. W okolicznościowej homilii Metropolita Częstochowski przypomniał zgromadzonym wiernym, że „krzyż jest znakiem zbawienia i nadziei. Chcemy bronić Krzyża, chcemy jego obecności w codziennym życiu” - wzywał Ksiądz Arcybiskup.
Do tego wydarzenia wspólnota przygotowywała się przez specjalne „Triduum Crucis”. Złożyły się na nie: codzienna Eucharystia z nauką i procesja do krzyży stojących na terenie parafii. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Mariusz Frukacz z redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela, który przybliżał prawdę o krzyżu jako źródle wiary, nadziei i miłości.
Proboszcz osińskiej wspólnoty - ks. Paweł Kłos wyraził przekonanie, że to ważne wydarzenie z pewnością wydawać będzie duchowe owoce w sercach parafian.

MF

Memoriał ks. Leona Kuchty

W pierwszych dniach września - w pierwszą rocznicę odsłonięcia tablicy ku czci śp. ks. Leona Kuchty i Władysława Misterko (zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej) w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświetszej Maryi Panny w Janowie odbył się I Memoriał Biegowy. Impreza sportowa została zorganizowana dla uczczenia pamięci zamordowanych. Zwycięzcy biegu: Aleksandra Ponicka, Marek Dors i Robert Pałys złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą, a od proboszcza parafii ks. Mirosława Siółki otrzymali nagrody.

Grzegorz Dors

Maraton ekspiacyjny

Reklama

W święto Narodzenia Matki Bożej (8 września) odbył się I Archidiecezjalny Maraton Ekspiacyjny, zorganizowany przez parafię pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie. Trasa biegu, którą pokonało 11 uczestników, liczyła 46 km. Celem maratonu było wynagrodzenie Panu Bogu za grzechy przeciwko poczętemu a nienarodzonemu życiu. Eucharystii zwieńczającej maraton, sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, przewodniczył bp Antoni Długosz. Podczas Mszy św. poświęcono obraz Joanny Beretty Molli - świętej żony i matki, patronującej codziennej modlitwie różańcowej wspólnoty parafialnej, odmawianej jako przebłaganie za grzechy dzieciobójstwa, prośba o nawrócenie dla mających udział w tym grzechu oraz o błogosławieństwo Boże dla poczętego życia i dla matek w stanie błogosławionym.
Ks. Szymon Gołuchowski - proboszcz parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie pragnie, by - za zgodą abp. Stanisława Nowaka - świątynia ta stała się sanktuarium życia, a zarazem darem ekspiacyjnym za grzechy przeciwko życiu. Jako organizator maratonu ks. Gołuchowski stwierdził: „Wyrażam wdzięczność wszystkim, biorącym udział w biegu, który był modlitwą i pokutą. Dziękuję bp. Antoniemu Długoszowi i ks. dr. Stanisławowi Jasionkowi za wspólną modlitwę”.

Ks. Paweł Maciaszek

Modlitwa w Brzeźnicy

12 września w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy odbyło się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne pod hasłem: Dobrze jest dziękować Panu i śpiewać imieniu Twemu Najwyższy. Stanowiło ono rozpoczęcie nowego roku formacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego opiekunem jest ks. Marcin Gładysz.
Na modlitwie, którą stanowiły: Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu i misterium słowno-muzyczne pt. Jezus Zmartwychwstały działa i dziś, zgromadziła się młodzież z miejscowej wspólnoty, a także z parafii św. Józefa, św. Melchiora Grodzieckiego z Częstochowy i Trębaczewa. W przygotowanie spotkania zaangażowali się także: proboszcz parafii ks. kan. Bogdan Kijak, kl. Arkadiusz Saternus oraz księża wikariusze.

Diakon Tomasz Kośny

Rekolekcje Świeckich Apostołek Zmartwychwstania

W dniach 16-19 września w częstochowskim domu Sióstr Zmartwychwstanek ks. dr Jarosław Woch prowadził rekolekcje dla przybyłych z różnych stron Polski Świeckich Apostołek Zmartwychwstania. Miłość Boga, grzeszność człowieka, łaska zbawienia i odnalezienie swego miejsca we wspólnocie Kościoła to tematy poruszane przez rekolekcjonistę, dzięki którym przeżyty czas skupienia był czasem budowania i wzrostu, przebaczenia i doświadczenia miłości Miłosiernego.

Wiesława Jarońska

65. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Reklama

Częstochowski oddział Związku Sybiraków oraz prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona zorganizowali tegoroczne obchody 65. rocznicy napaści ZSSR na Polskę. Uroczystości odbyły się 17 września w IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, którego uczniowie sto lat temu podjęli walkę o wprowadzenie języka polskiego jako języka wykładowego. W programie uroczystości były: Msza św. w kościele rektorackim, której przewodniczył ks. dr Franciszek Dylus - kapelan Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich, wręczenie Honorowych Odznak Sybiraka, złożenie wieńców oraz przemówienia przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku Ofiar Agresji Sowieckiej.

Małgorzata Zajda

Wieczór 60. rocznicy Powstania Warszawskiego

19 września 51. spotkanie sympatyków patriotycznych „Wieczorów zapomnianej piosenki, gdzieś pod sercem ukrytej” Aleksandra Markowskiego rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, sprawowana w częstochowskiej archikatedrze.
Ks. płk Stanisław Respondek w okolicznościowej homilii podkreślił doniosłą rolę i bogactwo patriotycznych pieśni, które ożywiały ducha narodu i wlewały nadzieję w żołnierską duszę oraz wyrażały miłość do Ojczyzny i do braci.
Po Mszy św. zebrani, wśród których liczną grupę stanowiła młodzież z Ognisk Wychowawczych „Uśmiech Dziecka” i „Otwarte Drzwi”, dzięki miłośnikowi piosenki żołnierskiej - Aleksandrowi Markowskiemu, mieli okazję zapoznać się z bogatym dorobkiem powstańczej i konspiracyjnej twórczości. Recytowane wiersze (m.in. Elegia o chłopcu polskim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Rejtan Jana Lechonia, Rocznica Mariana Hemara) oraz śpiewane piosenki (Mazurek Dąbrowskiego, Warszawianka, Rota, Warszawskie Dzieci, Chłopcy silni jak stal, Zośka)opatrzone komentarzem autora wieczoru, stanowiły okazję do poznania niepodręcznikowej historii, tej bez „białych plam”.

Mira Bodak

Bierzmowanie młodzieży z „Betel”

Reklama

19 września w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 7 młodych osób z ruchu „Betel” przyjęło z rąk bp. Antoniego Długosza sakrament bierzmowania. Dzięki serdecznej postawie i miłości Biskupa Antoniego do osób niepełnosprawnych rozumieją oni Słowo Boże, przeżywają obecność Chrystusa oraz - co niezmiernie ważne - czują się akceptowani.

Anna Przewoźnik

Norwidowskie święto

24 września uczniowie Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Częstochowie obchodzili Dzień Patrona. Zgodnie z tradycją, ponad 300 uczniów klas pierwszych, wstępujących w tym roku do norwidowskiej społeczności, uczestniczyło we Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.
Hasło tegorocznego Dnia Patrona brzmiało: „Norwid bliżej”. Zgodnie z tym mottem, wszystkie zorganizowane w tym dniu imprezy miały jeden cel: przełamać dość rozpowszechnioną opinię, że poezja Norwida jest piękna, ale trudna.
Dzień Patrona rozpoczął się nadaną przez szkolny radiowęzeł audycją, w której wykorzystano maksymy i sentencje poety epoki romantyzmu. Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę plastyczną przygotowaną przez uczniów, których zamierzeniem było malarskie przedstawienie hasła: „Nie miecz, nie tarcza bronią języka, lecz arcydzieła”. W sali gimnastycznej odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości poety, gdzie jednym z zadań było napisanie własnego utworu lirycznego, inspirowanego poezją Patrona.
Przedstawiono też montaż poetycko-muzyczny, który wypełniła podejmowana przez poetę problematyka patriotyzmu, samotności, egoizmu. Ogromne zainteresowanie wzbudzał również „Żywy obraz” - wystawa, która przeniosła widzów w atmosferę pierwszej połowy XIX wieku.

A. W.

Św. Stanisławie, opiekuj się nami!

Reklama

Trzydniowe rekolekcje, prowadzone przez ks. Łukasza Latawskiego dla wychowanków Domu dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie, zakończyła Msza św., sprawowana przez bp. Jana Wątrobę. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał do naśladowania pracowitości oraz umiłowania modlitwy i nauki Patrona Domu. Podczas uroczystości odpustowych odbyło się też poświęcenie figury młodzieńca z Rostkowa oraz ślubowanie na sztandar 4 nowych wychowanków Domu. Świętowanie zakończył wyjazd w Pieniny i do Łagiewnik.

* * *

Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza, prowadzące ośrodek, podjęło się rozbudowy Domu. Za finansową pomoc w wspieraniu tego dzieła personel oraz wychowankowie odwdzięczają się modlitwą i staropolskim „Bóg zapłać”. Nr konta: 93 1240 2252 1111 0000 3158 2830.

Mira Bodak

Wizytacja kanoniczna

26 września z wiernymi parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie spotkał się bp Antoni Długosz. Przypomniał parafianom, że Kościół w tym roku rozważa temat „Naśladować Chrystusa”, co stanowi dopełnienie tematów z lat ubiegłych: „Poznać Chrystusa” oraz „Pokochać Chrystusa”. - Czytajcie, rozważajcie Słowo Boże i żyjcie nim w waszych rodzinach - apelował Ksiądz Biskup. - Tylko w zdrowej rodzinie, kierującej się prawem Bożym, człowiek może właściwie wzrastać; inaczej rodzą się patologie. Wiem o tym dobrze, bo jestem duszpasterzem narkomanów i alkoholików.
W godzinach popołudniowych bp Długosz spotkał się z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. oraz udzielił sakramentu bierzmowania.

(jm)

Dla Polski i dla drugich

Reklama

27 września obchodzono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego oraz 65. rocznicę powstania Szarych Szeregów. Organizatorami uroczystości byli: prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona, Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej w Częstochowie, Zarząd Okręgu Częstochowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w intencji żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Marian Mikołajczyk - kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Częstochowskiego.
Kaznodzieja, na przykładzie gen. Stefana Roweckiego i dh. Zygmunta Łęskiego, ukazał, co znaczy żyć dla Polski i drugich. Odsłonięcia tablicy ku czci gen. Stefana „Grota” Roweckiego, którą poświęcił ks. inf. Zenon Janyszek, dokonali: prezydent Tadeusz Wrona, Bogumiła Kulig - łączniczka w Powstaniu Warszawskim i Edward Otrębski - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Częstochowskiego.

Ks. Mariusz Frukacz

Rocznica poświęcenia krzyża

W 5. rocznicę poświęcenia przez abp. Stanisława Nowaka jubileuszowego krzyża na wzgórzu w Dzietrznikach odbyła się Droga Krzyżowa rodzin. Przez nabożeństwo adoracyjne, które odprawił ks. dziekan Stanisław Matuszczyk, wierni uczcili znak zbawienia. Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem i ucałowaniem krzyża.

Korespodent parafialny

Profesorski dzień skupienia

28 września bp Jan Wątroba prowadził dzień skupienia dla księży formatorów - wykładowców i wychowawców Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Były rektor Seminarium w homilii i konferencjach, które stanowiły duchowe przygotowanie do roku akademickiego, rozważał na czym polega naśladowanie Chrystusa - Wychowawcy i Nauczyciela. „W przekazie ewangelicznego życia o wiele bardziej istotny jest wzór i naśladowanie aniżeli najpiękniejsze nawet słowa - mówił Biskup Jan. - Choć nie jest łatwo naśladować Mistrza, to ważna jest pewność, że Chrystus zawsze jest po stronie tego, kto chce Go naśladować. Dlatego też On daje nam się poznać, bowiem naśladowanie doskonali się w miarę poznawania Zbawiciela. Sam pokazał, że najważniejsze są: służba pasterska, miłość, wolność w podjęciu decyzji opowiadania się po stronie prawdy oraz modlitwa, stanowiąca fundament przetrwania trudności”. Sprawowana przez Księdza Biskupa i księży formatorów Liturgia była modlitwą za zmarłego niedawno ks. prał. Jana Wilka.

Ks. Paweł Maciaszek

Pod znakiem św. Franciszka

Już po raz piąty w dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Górnej 12 wraz z rodzicami brali udział w niecodziennej Mszy św.
4 października br. o godz. 15.00 na Eucharystię w sali gimnastycznej przybyli ze swoimi zwierzątkami oraz z pielęgnowanymi przez siebie roślinami. U stóp ołtarza zaroiło się od papug, kanarków, żółwi, myszek, ryb, chomików, były też koty i psy. Uroczystości przewodniczył ks. Łukasz Latawski, katecheta Szkoły, który podczas homilii przybliżył zebranym postać św. Franciszka. Zachęcił też dzieci do szanowania środowiska, które dla Świętego było śladami, po jakich człowiek zbliża się do Boga. Przy trelach kanarków, papug dzieci składały dary ofiarne. Uczniowie IV klasy, uwielbiając Boga słowami Hymnu Stworzenia św. Franciszka, przynieśli w darze jabłka, symbolizujące owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Błogosławieństwo roślin i zwierząt zakończyło Liturgię ku czci Patrona Ekologów.
Dzień Świętego Prekursora ochrony środowiska poprzedziły przygotowania zarówno podczas lekcji religii, jak i poprzez konkurs literacko-plastyczny, które pozwoliły uczniom bliżej poznać postać św. Franciszka i odzwierciedlić w swoich pracach jego miłość do przyrody, którą Święty uważał za przedziwny dar Boży ofiarowany ludziom.
Dzieciom, rodzicom oraz pedagogom gratulujemy zaangażowania w organizację tej niecodziennej Mszy św.

Mira Bodak

Uroczystość św. Franciszka

4 października w parafii św. Franciszka z Asyżu Mszę św. odpustową odprawił abp Stanisław Nowak. Podczas homilii Arcypasterz mówił o prostej wierze prowadzącej nas do Boga. Ksiądz Arcybiskup wskazał na obraz św. Franciszka, zdejmującego Pana Jezusa z krzyża i odpychającego kulę ziemską, wyjaśniając, iż św. Franciszek jest dla nas symbolem całkowitego zawierzenia Chrystusowi i odejścia od spraw świata. Takiej postawy powinniśmy się od niego uczyć i naśladować go w wielkiej pokorze.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs pod hasłem: „Św. Franciszek naszym patronem” dla dzieci ze szkoły podstawowej i młodzieży z gimnazjum. Laureaci odebrali nagrody z rąk Księdza Arcybiskupa.

Ewa Nocoń

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

2024-11-04 18:16

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Vatican Media

„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona dziś wieczorem przez dyrektora watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni: „Papież Franciszek ogłasza, że umieścił wśród nazwisk nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani podczas następnego konsystorza w dniu 7 grudnia, Jego Ekscelencję Domenico Battaglię, arcybiskupa Neapolu”.
CZYTAJ DALEJ

Matka Kościołów

[ TEMATY ]

Kościół

Bazylika

Rzym

Adobe Stock

Rocznica poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie. Dlaczego świętujemy rocznicę konsekracji jedynie tej bazyliki w całym Kościele? Na co to święto zwraca uwagę?

Niedawno wspominaliśmy w liturgii rocznicę poświęcenia kościoła własnego. Świętowało wtedy jednocześnie wiele świątyń. Dziś, 9 listopada przypominamy konsekrowanie wyjątkowej, pierwszej wzniesionej na chwałę Zbawiciela - Bazyliki św. Jana na Lateranie.
CZYTAJ DALEJ

Jakiego kapłaństwa pragnął Prymas. Konferencja na UKSW

2024-11-09 23:36

[ TEMATY ]

UKSW

Konferencja naukowa

bł. kard. Stefan Wyszyński

UKSW

Ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. UKSW - dziekan Wydziału Teologicznego UKSW i dyrektor Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. UKSW - dziekan Wydziału Teologicznego UKSW i dyrektor Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego.

O wizjach kapłaństwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w 100-lecie jego święceń kapłańskich dyskutowano w czasie ogólnopolskiej konferencji naukowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Otwierając sympozjum, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, podkreślił, że konferencja odbywa się w roku jubileuszu powstania uniwersytetu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję