Reklama

Jubileusze 60- i 50-lecia ślubów zakonnych Sióstr Boromeuszek

W służbie Bogu i ludziom

Niedziela legnicka 35/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pośród wielu zgromadzeń zakonnych, które realizują właściwy sobie charyzmat na dolnośląskiej ziemi, jest Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Siostry boromeuszki, bo tak nazywane są potocznie, pracują wśród chorych przebywających w szpitalach, zakładach opiekuńczych, wśród ludzi potrzebujących pomocy.

Oprócz tej szczególnej posługi chorym, siostry prowadzą katechizację, pomagają dzieciom i młodzieży z rodzin niewydolnych społecznie, bardzo często zastępując im miłość rodzicielską. Innym ważnym zadaniem podejmowanym przez siostry jest praca na terenach misyjnych. Zgromadzenie posługuje duszpastersko w Senegalu. W ostatnich latach, kiedy tylko zaistniała taka możliwość, Siostry otworzyły nową placówkę na Syberii, gdzie prowadzą działalność ewangelizacyjną, katechezę sakramentalną, otaczają swoją troską chorych, więźniów oraz zajmują się wychowywaniem dzieci. Na Syberii Zgromadzenie erygowało także dom formacyjny (nowicjat) dla kandydatek z tamtejszych rodzin. W Bętkowie koło Trzebnicy Siostry prowadzą hospicjum dla umierających. Działalność hospicyjną Zgromadzenie prowadzi także we Włoszech, a konkretnie we Florencji, gdzie na prośbę ludzi świeckich Siostry zgodziły się służyć w hospicjum dla chorych i umierających. W Trzebnicy, gdzie mieści się Dom Generalny Zgromadzenia, Siostry służą fachową pomocą w miejscowym zakładzie opiekuńczym, ortopedycznym szpitalu specjalistycznym, ośrodku transplantacji kończyn. Siostry Boromeuszki posługują także w Legnickiej Kurii Biskupiej w Legnicy, Nuncjaturze Apostolskiej w Wiedniu, Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu. Ta bogata działalność zapisana została na wielu kartach historii Dolnego Śląska wytrwałą, codzienną, pełną poświęcenia pracą wielu sióstr boromeuszek.

W niedzielę 29 lipca br. w Trzebnicy, w kaplicy Domu Generalnego, miały miejsce uroczystości jubileuszowe 60-lecia i 50-lecia ślubów zakonnych sióstr: Marii Hilgi Brzoski (jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych), Marii Framhildy Wołek (jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych), Marii Stanisławy Soboty (jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych), Marii Magdaleny Hinc (jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych), Marii Jacenty Janiec (jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych). Na to szczególne święto Zgromadzenia zostali zaproszeni krewni i przyjaciele Sióstr Jubilatek. Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. wszyscy uczestnicy tej podniosłej uroczystości zebrali się w sali, gdzie przed figurą Niepokalanej rozpoczęła się modlitwa. Ksiądz Biskup powitał zgromadzonych, a następnie podał siostrom do ucałowania krzyż i dokonał pokropienia. Po czym wyruszyła procesja do kaplicy.

Centralnym punktem uroczystości była uroczysta Msza św. koncelebrowana o godz. 9.30 w kaplicy Sióstr Boromeuszek pod przewodnictwem i z homilią biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii, Ksiądz Biskup powiedział m.in.:

"Dzisiaj szczególnie dziękujemy Bogu za Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek, które - jak obliczyłem - od 153 lat na terenach Dolnego Śląska wspomaga duszpasterstwo i realizuje charyzmat pomocy chorym, cierpiącym, charyzmat pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży. Dzisiaj w tej kaplicy i przy tym ołtarzu dziękujemy Bogu za Siostry Boromeuszki, które przez ten cały czas żyją Bożą miłością i są znakiem Bożej miłości w otaczającym nas świecie. Są znakiem miłości Bożej najpełniej objawionej nam w Jezusie Chrystusie. Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za powołanie Sióstr Jubilatek, które 60 i 50 lat temu złożyły pierwszą profesję zakonną i stały się członkiniami tego ważnego dla dolnośląskiej ziemi Zgromadzenia. Patrzę na imiona Sióstr Jubilatek. W dniu tego Jubileuszu chcę przynajmniej dotknąć tego wielkiego wymiaru służby Bogu i człowiekowi, w której uczestniczą Siostry Jubilatki i którą ukazują światu przez swoją gorliwą i ofiarną posługę.

Na pierwszym miejscu jest tutaj umieszczona s. Hilga Brzoska, świętująca 60-lecie profesji zakonnej. Ile przeżyłaś, kochana Siostro, w czasie tych 60 lat? Ile ofiarnego trudu włożyłaś razem z codzienną modlitwą i wypełnieniem ślubów zakonnych, aby ów charyzmat jaśniał przed światem? Wielu z nas wie, jak trudne były lata wojny, w których właśnie Siostra razem z obecnymi tutaj współsiostrami ratowała ten piękny klasztor i bazylikę. Służyła Siostra w czasie wojny jako młoda pielęgniarka, gdy właśnie tutaj, do Trzebnicy, zwożono rannych żołnierzy walczących o zdobycie twierdzy Wrocław. Później była Siostra przedszkolanką. Następnie pracowała w szpitalu św. Józefa w Otmuchowie; w szpitalu ochotniczym w Zawadzkiem. Potem na bloku operacyjnym w szpitalu we Wrocławiu. Jako pielęgniarka przez 15 lat pracowała Siostra w szpitalu w Trzebnicy, a 34 lata była Siostra przełożoną pielęgniarek i siostrą oddziałową bloku operacyjnego w Trzebnicy. Gdyby spisać ten trud, wszystkie spotkania z ludźmi, wielogodzinne asystowania przy stole operacyjnym, powstałaby wielka księga będąca świadectwem służby Bogu i ludziom w ciągu 60 lat życia zakonnego.

Kolejną siostrą zapisaną na mojej liście jest s. Framhilda Wołek. Również na różnych stanowiskach i miejscach służy Bogu i ludziom, ukazywała światu miłość Bożą. Przez 5 lat pracowała Siostra w szpitalu wojskowym w Rokitnicy; potem jako pielęgniarka w Bytomiu, Nowym Stoku, a następnie w szpitalu w Trzebnicy. Przez 14 lat pracowała Siostra w szpitalu we Wrocławiu, a przez 12 lat pełniła posługę przełożonej Domu Macierzystego w Trzebnicy. A teraz już 16 lat jest przełożoną Domu Księży Emerytów w Strzelinie, pełniąc bardzo trudną posługę.

Następną Siostrą Jubilatką jest s. Stanisława Sobota, która obchodzi 50-lecie ślubów zakonnych. 30-lat pracowała jako pielęgniarka w szpitalu dziecięcym w Trzebnicy. 16 lat służyła w Domu Opieki Sióstr Boromeuszek w Gliwicach jako pielęgniarka. Obecnie przebywa w Trzebnicy. Kolejną Siostrą, która również obchodzi złoty jubileusz swojego życia zakonnego, jest s. Magdalena Hinc. I znowu pomyślmy, 21 lat pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powiatowym w Trzebnicy. Była pielęgniarką w domu opieki w Mirsku. Następnie pracowała w Nysie w domu opieki. Jako asystentka przełożonej pełniła również posługę w Brzegu Dolnym. Była 3 lata przełożoną domu w Małuszynie. Przez 6 lat pielęgniarką w domu opieki w Zbrosławicach, a teraz od 13 lat posługuje w infirmerii domu macierzystego, z całą miłością i oddaniem służąc współsiostrom. Kolejną na liście jubilatek jest s. Jacenta Janiec. Pracowała 30 lat w Trzebnicy, a od 1978 r. pełni posługę pielęgniarską w domu opieki w Gliwicach.

Drodzy, to są tylko bardzo krótkie informacje, które mówią nam, gdzie i od kiedy pracowały nasze dzisiejsze jubilatki. Jednak gdyby każda z tych sióstr przedstawiła swoją pracę codzienną od rana do późnego wieczoru, pracę przenikniętą modlitwą, pokorną służbą ludziom starym, chorym, zmęczonym, cierpiącym - to wszyscy moglibyśmy się przekonać, co to za wielki kapitał miłości Boga i człowieka.

Dzisiaj słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, jak Abraham " targował" się z Panem Bogiem, by uratować zagrożone miasta: Sodomę i Gomorę. Słyszeliśmy, jak czcigodny Patriarcha mówił: "Panie, jeśli znajdę tam pięćdziesięciu sprawiedliwych, czy przebaczysz i nie dokonasz zniszczenia?..."; a następnie, "jeśli znajdę 40 sprawiedliwych, czy przebaczysz..."; jeśli znajdę 10, czy przebaczysz?". Pomyślmy o tym, że na świecie i dzisiaj jest wiele zła; pomyślmy, że w myśl tak zapisanej sprawiedliwości Bożej ten świat już dawno by się zapadł, bo lekceważąc Boże przykazania i odchodząc od Boga, w pełni zasługuje na karę. Ale to właśnie w Kościele świętym Pan Bóg znajduje nie 10, nie 50, nie 100, ale wielu wiernych Bożym przykazaniom; żyjących miłością Boga i człowieka. Stąd, drogie Siostry Jubilatki, wasza modlitwa, ofiara, wasze życie przeniknięte służbą Bogu i ludziom ratuje ten świat od katastrofy. Wszystkie przyczyniacie się i do tego dążycie, aby ten świat odradzał się w miłości Boga i miłości człowieka.

Drogie Siostry Jubilatki! Kończąc to rozważanie, zanim odnowicie śluby zakonne, chcę powiedzieć coś, co może trochę zdziwić obecnych tutaj. Jesteście już osobami starszymi i trudno się już niektórym poruszać, czasami wzrok nie dopisuje, siły już nie takie jak wcześniej. Jednak muszę to powiedzieć i podkreślić patrząc na Was, drogie Jubilatki, że Wy jesteście zawsze młode. Jesteście młode i piękne tym pięknem, jakie tylko Duch Święty potrafi ukształtować w sercu człowieka. Serdecznie życzę Wam, abyście tę młodość i to największe piękno, które pochodzą od Ducha Świętego, nosiły z wdzięcznością i zawsze naśladowały Matkę Najświętszą. Ona jest dla nas wszystkich wzorem. Na podobieństwo wypowiedzianego przez nią "fiat" i Wy odpowiedziałyście na Boże wezwanie "niech się tak stanie". Życzę Wam, abyście żyjąc tą młodością i pięknem, które pochodzą od Ducha Świętego, nawet wśród różnych trudności, zawsze kroczyły drogą ku pełni życia i miłości, którą to Bóg przygotował swoim wiernym...".

Po homilii, przed zgromadzonymi pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego oraz w obecności matki Bernardy Janusiewicz, przełożonej generalnej, trzymając w dłoniach zapalone świece, Siostry Jubilatki odnowiły śluby zakonne. Każda z Sióstr podała także Księdzu Biskupowi chleb do sprawowania Eucharystii. Przepiękny klimat tego wyjątkowego, świątecznego dnia dopełniał prowadzący animację muzyczną Chór Sióstr Boromeuszek pod przewodnictwem s. Agaty, miejscowej organistki. Na wzór pierwszych chrześcijan uczestnicy podniosłego dnia jubileuszów zakonnych przenieśli radość od ołtarza do świątecznego stołu. Tam także z ust Matki Generalnej padły słowa wdzięczności skierowane do Księdza Biskupa Legnickiego, zgromadzonych kapłanów oraz wszystkich gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jozafat – święty od pojednania rodzin, łączy Watykan z Białą Podlaską

2025-04-12 15:23

Vatican News

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej jest szczególnie związana z Watykanem poprzez postać świętego Jozafata, patrona pojednania. „Za jego wstawiennictwem jednają się rozbite rodziny, małżonkowie, skłócone osoby” – mówi ks. Marian Daniluk, proboszcz parafii, który szerzy kult św. Jozafata.

CZYTAJ DALEJ

Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów

2025-04-12 07:54

[ TEMATY ]

debata prezydencka

PAP/Adam Kumorowicz

Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta.

Debata w Końskich początkowo miała być spotkaniem „jeden na jeden” Rafała Trzaskowskiego (kandydata KO) i Karola Nawrockiego (popieranego przez PiS). Przedstawiciele TVP, TVN i Polsatu informowali, że są gotowi do zorganizowania i transmitowania debaty. Sztab Nawrockiego chciał jednak, by do debaty zostały dopuszczone też inne telewizje. Ponieważ do porozumienia sztabów nie doszło, TV Republika zorganizowała własną debatę na miejskim rynku w Końskich. Trzaskowski podtrzymywał natomiast zaproszenie dla Nawrockiego.
CZYTAJ DALEJ

Chcemy Polski wielkiej

2025-04-12 18:16

[ TEMATY ]

marsz

milenium Królestwa Polskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego 1165 par zatańczyło dzisiaj poloneza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, bijąc tym samym rekord Polski. Oprócz oficjalnie policzonych osób przyłączył się jeszcze tłum uczestników, których organizatorzy nie byli w stanie policzyć.

Odtańczenie poloneza poprzedziło wielki marsz z okazji milenium Królestwa Polskiego i pięciu wieków Hołdu Pruskiego. Polonez jest symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję