Małopolska, Lubelszczyzna i Wielkopolska - kolejne zgłoszenia rodziców, często z małych miejscowości i ten sam problem: próby zakazania wystawiania jasełek w szkołach. Analiza dostępnych przypadków, obejmująca także poprzednie lata, wskazuje jasno, że walka z jasełkami to nie jednorazowe działanie, lecz wieloletni, starannie zaplanowany i przemyślany proces, mający swych zwolenników w kraju i za granicą.
W celu zapewnienia długofalowej ochrony konstytucyjnie gwarantowanych wartości w polskich szkołach, w petycji skierowanej do MEN Ordo Iuris apeluje o wprowadzenie rozwiązań systemowych. Podkreślono, że system oświaty musi szanować chrześcijański system wartości, prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z ich przekonaniami oraz służyć rozwijaniu poczucia poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, co znajduje wyraz w Konstytucji RP oraz w ustawie z 2016 r. – Prawo oświatowe (podobnie zresztą ustawa z 1991 r. o systemie oświaty).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku prawnicy organizacji zaangażowali się w bieżące udzielanie informacji rodzicom, którzy spotkali się z takim problemem. Instytut w odpowiedzi na pytania przygotował także specjalną ulotkę, w której zawarto porady oraz uzasadnienie prawne dla wystawiania jasełek czy wspólnego kolędowania w placówkach oświatowych.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że walka z jasełkami w Polsce trwa od kilku lat i z roku na rok przybiera na sile, czego nie zmieniły nawet ostatnie wybory parlamentarne. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy rodzice i nauczyciele napotykają na poważne przeszkody w realizacji obowiązującego prawa. Aby uniknąć sytuacji, w której elementy tożsamości kulturowej wypierane są ze szkół pod dyktando mniejszości, uruchomiliśmy szereg działań, m.in. apel do MEN oraz bieżące wsparcie rodziców – powiedział dr Marcin Olszówka, analityk Ordo Iuris.