Konkurs, organizowany Radę Szkół Katolickich i Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, skierowany był do uczniów klas VII szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Konkurs na etapie szkolnym miał charakter indywidualny, a na etapie ogólnopolskim zespołowy – każdy zespół liczył trzy osoby.
W konkursie udział wzięło 838 uczniów szkół z całej Polski. Pośród nich wyłoniono 40. trzyosobowych drużyn, które przeszły do finału. Pośród nich znalazło się 28 szkół samorządowych i 12 szkół katolickich. W ścisłym finale, który odbył się na Jasnej Górze, rywalizowało 6 drużyn:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- LO im. Jan Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, w składzie: Jakub Szyszka, Natalia Duda, Piotr Ciach
- Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek w Krakowie, w składzie: Hanna Kownacka, Katarzyna Totoń, Agnieszka Gruchot
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kąclowej, w składzie: Zuzanna Matuła, Aleksandra Święs , Joanna Ziółko
- LO nr 12 im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, w składzie: Mikołaj Sołkiewicz, Michał Kowalewski, Aleksandra Jasnosz
- LO nr 64 im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, w składzie: Maria Klefas, Laura Lipińska, Natalia Ciach
- Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu , w składzie: Marta Bogdańska, Miłosz Molenda, Maria Kwiecień.
Reklama
I miejsce wywalczyła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Jan Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, w składzie: Jakub Szyszka, Natalia Duda, Piotr Ciach.
II miejsce zdobyli reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kąclowej - Zuzanna Matuła, Aleksandra Święs, Joanna Ziółko.
III miejsce należy do drużyny z Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek w Krakowie, w składzie: Hanna Kownacka, Katarzyna Totoń, Agnieszka Gruchot.
„Pomysł na konkurs został zasugerowany przez sam fakt Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej – przypomina o. Tomasz Tlałka, paulin - Na ten pomysł wpadł o. Mariusz Tabulski, który jest odpowiedzialny za duszpasterstwo w naszym paulińskim Zakonie. Stąd pomysł, aby przybliżyć młodzieży konkretną wiedzę o Jasnej Górze, o Matce Najświętszej i Jej działaniu w naszej historii, ale również przez to ich ewangelizować, zbliżyć do Matki Bożej”.
„Jestem pod wrażeniem naszej młodzieży, że oni się tak mocno w to zaangażowali – mówi ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu - Moi uczniowie też dostali się do finału, i widzę, jaką oni mają teraz ogromną wiedzę, bo naprawdę poświęcili wiele czasu, wiele zaangażowania, żeby jak najwięcej tej wiedzy zdobyć. I myślę, że to jest najważniejszy owoc tego wszystkiego, po prostu przybliżenie tego miejsca, tego serca duchowego Polski młodym ludziom, tej młodzieży, która kiedyś będzie prowadziła Polskę we właściwym kierunku”.
Reklama
„Mam nadzieję, że uda nam się co dwa lata taki konkurs zrobić, w zależności od rocznic, bo widzimy, że taka potrzeba jest – zauważa ks. Latawiec - Dziś młodzi ludzie potrzebują pewnej adrenaliny, pewnych poprzeczek, które się im stawia wyżej, żeby przeskoczyć, żeby coś zdobyć, żeby coś osiągnąć. Myślę, że ta rywalizacja pozwala na pogłębienie tej wiedzy, na zbliżenie się bardziej do miejsc, do przeżywania tych jubileuszy, tych uroczystości, które obchodzimy”.
Konkurs finałowy rozpoczął się o godz. 13.30 w Sali Rycerskiej. Poprowadziła go Dominika Figurska, aktorka. W jury finału konkursu zasiedli: Renata Bakuła, Hanna Łączyńska oraz Elżbieta Grocholska.
„Pytania są na zróżnicowanym poziomie, jest trochę pytań prostych, żeby wszyscy mogli odpowiedzieć, ale muszą też być pytania trudne, aby była łatwość w wyselekcjonowaniu tych najlepszych – wyjaśnia Antoni Buchała, wicedyrektor LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, przewodniczący komisji i autor pytań konkursowych - Finał będzie się składał z 13 pytań. Będą one miały rożną formę. Będą pytania, na które uczniowie będą po prostu udzielać odpowiedzi, czyli każde pytanie w danej rundzie będzie inne dla każdej drużyny, ale są też pytania identyczne, a więc będzie chwila do namysłu, uzupełnienie kart odpowiedzi, a potem weryfikacja odpowiedzi prze komisje. Będą również pytania graficzne, będą pytania dotyczące Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy Gracza, a ostatnie zadanie będzie w charakterze puzzli”.
W konkursie udział wzięli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu: Marta Bogdańska, Marysia Kwiecień i Miłosz Molenda. „Przygotowania były bardzo ciężkie, musieliśmy przeczytać bardzo dużo książek, informacji i artykułów, ale cała historia Jasnej Góry jest bardzo ciekawa” – stwierdza Miłosz Molenda.
Reklama
„Udział w konkursie znaczy dla mnie bardzo wiele, bo oprócz konkursu niezwykłym przeżyciem jest samo przyjechanie tutaj, na Jasną Górę, do Maryi – wyznaje Marysia Kwiecień - Teraz jeszcze bardziej zbliżyłam się do Maryi, bo wiedząc o Niej tak dużo, łatwiej mi się do Niej zwracać”.
Podobne odczucia ma Marta Bogdańska: „Dzięki konkursowi dużo dowiedziałam się o Matce Bożej Jasnogórskiej, więc teraz łatwiej mi do Niej mówić i modlić się do Niej”.
*
Uczestnicy zmagań konkursowych wzięli udział we Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry. „Bardzo dziękuję wam za obecność dziś, na Jasnej Górze, za ten wysiłek intelektualny, ale też i duchowy w zgłębianiu tej perły, jaką jest Jasna Góra dla nas, perły, którą nazywamy duchową stolicą Polski” – powiedział o. przeor Marian Waligóra. Kazanie wygłosił o. Marcin Ciechanowski, paulin.