Reklama

Niedziela Częstochowska

60 lat duszpasterstwa głuchych

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

głuchoniemi

DUSZPASTERSTWO GŁUCHONIEMYCH

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 listopada miała miejsce podniosła uroczystość dziękczynna za 60 lat posługi, pracy i działalności Duszpasterstwa Głuchych na terenach diecezji częstochowskiej. Uroczystości jubileuszowe połączone z peregrynacją relikwii św. Filipa Smaldone miały miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, przy ulicy św. Barbary 41.

Wszystko zaczęło się w 1952 r., kiedy to w parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Częstochowie zaistniała trudność w udzieleniu sakramentu małżeństwa dwojga młodym głuchoniemym analfabetom. Głuchoniemy chłopak, który był sierotą pochodzenia żydowskiego pokochał ze wzajemnością głuchoniemą dziewczynę - katoliczkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz proboszcz Antoni Mietliński przedstawił problem ówczesnemu Biskupowi Częstochowskiemu. Bp Zdzisław Goliński, referent duszpasterski ks. Władysław Gołąb i Ksiądz Proboszcz nawiązali kontakt z ks. Konradem Lubosem - duszpasterzem głuchoniemych z Katowic i ks. Janem Urbaczką z Lublińca.

Głuchoniemy chłopak po przygotowaniu przez duszpasterzy głuchoniemych został przygotowany do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. I tak w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego został udzielony po raz pierwszy przez ks. Ryszarda Lubosa sakrament małżeństwa - dający początek Duszpasterstwa Głuchoniemych w Częstochowie.

Reklama

W roku 1952 na zlecenie bp. Golińskiego został przeprowadzony spis głuchoniemych. 14 września 1952 r. zorganizowano Pierwszą Pielgrzymkę Głuchych na Jasną Górę. Rok później został zorganizowany I Ogólnopolski Kurs Formacyjny dla Księży i Sióstr, którzy byli gotowi podjąć pracę wśród głuchoniemych. Z naszej diecezji udział wzięło czterech kapłanów: ks. Henryk Bąbiński, ks. Jan Kiwacz, ks. Tadeusz Michałek – pallotyn i o. Wawrzyniec Kościelecki - paulin z Jasnej Góry.

Zaczęły powstawać ośrodki duszpasterskie, w których pracowali kapłani znający język migowy. Pierwszym ośrodkiem stała się parafia Niwka koło Sosnowca, gdzie samodzielną pracę z głuchoniemymi rozpoczął ks. Henryk Bąbiński. 20 września 1953 r. po raz pierwszy została odprawiona Msza św. dla głuchych Częstochowy i okolic. Na Mszy św. był obecny bp Stanisław Czajka, Mszę św. celebrował ks. Wincenty Kochanowski, a kazanie wygłosił ks. Tadeusz Michałek - który rozpoczął comiesięczne spotkania z głuchymi.

Różne były dzieje i losy ośrodków duszpasterskich i duszpasterzy i tak, od już 60 lat mimo, iż zmieniają się czasy, zmieniają miejsca, i ludzie nieprzerwanie trwa w naszej archidiecezji praca Duszpasterstwa Głuchych. Obecnie w naszej archidiecezji działa 5 ośrodków duszpasterskich: największym z nich jest ośrodek w Częstochowie, później ośrodki w Radomsku, Zawierciu, Wieluniu, Myszkowie. W każdym z tych punktów jest duszpasterz znający język migowy i służący podopiecznym swoją pomocą.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się okazją do sakramentu pokuty i pojednania. Uroczystą Mszę św. dziękczynną sprawował opiekun Duszpasterstwa, długoletni duszpasterz głuchych bp. Antoni Długosz w koncelebrze byli zaproszeni kapłani – byli i obecni duszpasterze głuchych z naszej diecezji i sąsiednich.

Reklama

Wszystkich zebranych na uroczystości powitał diecezjalny duszpasterz głuchych i dyrektor Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń” – ks. Janusz Rosłanowski. „Gromadzi nas dziś miłość Chrystusa przy tym ołtarzu w miejscu, gdzie rodzą się nowe powołania do posługi ludziom w kapłaństwie, przychodzimy, aby podziękować Bogu za 60 lat pracy wśród ludzi świata ciszy. Chcemy dziś wspominać, tych, którzy tworzyli to duszpasterstwo, a już przeszli do wieczności, tych, którzy pracowali i tych którzy nadal pracują wśród Was – ludzi świata ciszy. Dziękujemy Panu Bogu za wszystkich dobrodziejów ofiarodawców, przyjaciół i wolontariuszy, którzy wspierają nas w posłudze duszpasterskiej. Witam wszystkich na naszej uroczystości cieszę się, że jest nam dane spotkać się i razem wielbić Boga”. W homilii Ksiądz Biskup wspominał pracę wśród ludzi głuchoniemych przywołał kapłanów, którzy przeszli już do Domu Ojca.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie w auli seminaryjnej – na początku tego spotkania zastępca dyrektora OPLG – ks. Artur Stopikowski przedstawił zgromadzonym sprawozdanie z działalności duszpasterskiej i wręczył podziękowania wszystkim kapłanom, wolontariuszom, dobroczyńcom i dobrodziejom naszego Ośrodka. Została przedstawiona postać św. Filipa Smaldone, którego relikwie posiadamy i których peregrynacja będzie się odbywać w naszej archidiecezji.

Wspólny obiad w refektarzu seminaryjnym był spotkaniem i możliwością wymienienia doświadczeń i wspomnień minionych lat. Po obiedzie uczestnicy uczcili relikwie św. Filipa Smaldone – patrona głuchoniemych.

Duszpasterstwo Głuchych w archidiecezji:

Myszków

Ośrodek Duszpasterski w Myszkowie skupia wiernych z Myszkowa oraz dojeżdżających z pobliskich dekanatów Rejonu Myszkowskiego. Duszpasterską opiekę w Ośrodku sprawuje: ks. kan. mgr lic. Jan Berdys (1983). Nabożeństwa i spotkania liturgiczne i duszpasterskie: Kaplica przy par. św. Stanisława BM ul. Prymasa Wyszyńskiego 7. II niedziela miesiąca o godz. 14.45 (za wyjątkiem lipca i sierpnia). II Dzień Świat Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia godz. 14.45. OKAZJA DO SPOWIEDZI ZAWSZE PRZED MSZĄ ŚW. Kontakt z duszpasterzem: ks. kan. mgr lic. Jan Berdys - Parafia św. Jana Chrzciciela, Lgota Mokrzesz, 42-350 Koziegłowy tel. 034 3142337

Radomsko

Reklama

Ośrodek Duszpasterski w Radomsku skupia wiernych z Radomska oraz dojeżdżających z pobliskich dekanatów Rejonu Radomszczańskiego. Duszpasterską opiekę w Ośrodku sprawuje Ks. mgr Przemysław Schänwalder Nabożeństwa i spotkania liturgiczne i duszpasterskie Kaplica na Plebanii - Parafia św. Lamberta ul. Narutowicza 2. IV niedziela miesiąca o godz. 12.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia). III niedziela miesiąca - w miesiącu kiedy przeżywamy Święta Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia godz. 12.00. OKAZJA DO SPOWIEDZI ZAWSZE PRZED MSZĄ ŚW. Kontakt z pełniącym obowiązki duszpasterza: Ks. mgr Przemysław Schänwalder (2011) - Parafia św. Lamberta w Radomsku ul. Narutowicza 2, tel. 691770194

Wieluń

Ośrodek Duszpasterski we Wieluniu skupia wiernych z Wielunia oraz dojeżdżających z pobliskich dekanatów Rejonu Wieluńskiego. Duszpasterską opiekę w Ośrodku sprawuje: ks. mgr Rafał Omyła Nabożeństwa i spotkania liturgiczne i duszpasterskie: Kaplica Sióstr Antoninek ul. Szkolna 4. II niedziela miesiąca o godz. 12.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia). II Dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia - godz. 12.00. OKAZJA DO SPOWIEDZI ZAWSZE PRZED MSZĄ ŚW. Kontakt z duszpasterzem: ks. mgr Rafał Omyła - par. św. Stanisława BM , ul. 18 Stycznia 50 98-300 WIELUŃ tel. 0-43 843-88-20

Zawiercie

Ośrodek Duszpasterski w Zawierciu skupia wiernych z Zawiercia oraz dojeżdżających z pobliskich dekanatów Rejonu Zawierciańskiego. Duszpasterską opiekę w Ośrodku sprawuje: ks. mgr Michał Korzeniec (2010) Nabożeństwa i spotkania liturgiczne i duszpasterskie: Kaplica przy par. św. Brata Alberta Chmielowskiego - ul. św. Brata Alberta Chmielowskiego 29. II niedziela miesiąca o godz. 9.30 (za wyjštkiem lipca i sierpnia). II Dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia - godz. 9.30. OKAZJA DO SPOWIEDZI ZAWSZE PRZED MSZĄ ŚW. Kontakt z duszpasterzem: ks. mgr Michał Korzeniec par. św. Brata Alberta Chmielowskiego - ul. św. Brata Alberta Chmielowskiego 29, 42-400 Zawiercie.

Częstochowa

Reklama

Ośrodek Duszpasterski w Częstochowie skupia wiernych z Częstochowy i dojeżdżających z pobliskich dekanatów Rejonu Częstochowskiego. Duszpasterską opiekę w Ośrodku sprawują: ks. mgr Janusz Rosłanowski (1997); ks. mgr Artur Stopikowski (1999, 2008); ks. mgr Władysław Golis (2003); O. Franciszek Morgiel (2008, 2012), ks. Robert Tarasek (2011), ks. Andrzej Witek (2012) Nabożeństwa i spotkania liturgiczne i duszpasterskie: Kaplica Sióstr Zmartwychwstanek Aleja Najśw. Maryi Panny 58/60. I, II, III, IV niedziela miesiąca o godz. 10.30 (za wyjątkiem lipca i sierpnia). I, II, III, IV niedziela Wielkiego Postu o godz. 10.30. I, II, III niedziela Adwentu o godz. 10.30. II Dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia - godz.10.30. OKAZJA DO SPOWIEDZI ZAWSZE PRZED MSZĄ ŚW.

Kontakt z duszpasterzami:

Ks. mgr Janusz Rosłanowski - Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Częstochowska 15, 42-231 Cykarzew, tel.728715034 e-mail: januszros@poczta.fm;

ks. mgr Artur Stopikowski - Parafia św. Antoniego Padewskiego, ul. Wysoka 9, 42-216 Częstochowa, tel. 034 3638742, kom. 609951675, e-mail: arturstopik@buziaczek.pl;

ks. mgr Władysław Golis - Dom Księży Emerytów im. Jana Pawła II, ul. 3 Maja 6/8, 42-200 Częstochowa, tel. 034 3243673 wew. 58.

ks. mgr Robert Tarasek - Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Starzyńskiego 11 42-200 Częstochowa tel. kom. 514222115

ks. mgr Andrzej Witek - Parafia św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników ul. Mickiewicza 5/17 42-200 Częstochowa tel. 34 365-44-98

2012-11-15 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia pewnej stodoły

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2013, str. 7

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Archiwum parafii w Strumieniu

Tak wyglądała stodoła w trakcie prac remontowych w 2011 r.

Tak wyglądała stodoła w trakcie prac remontowych w 2011 r.

Przy parafii św. Barbary w Strumieniu powstaje Centrum Duszpasterskie im. Jana Pawła II. To kolejna inicjatywa, którą realizuje się w tej parafii, by posłużyła innym ludziom - parafianom i pielgrzymom

A od czego się to właściwie zaczęło? Zaczęło się od stojącej w pobliżu kościoła starej... stodoły. Od kiedy powstała parafia w Strumieniu, czyli od 1454 r., otrzymała również tereny orne i leśne. Żaby wykorzystać te tereny w jak najlepszy sposób, wybudowano w pobliżu kościoła stodołę. Najpierw budynek był drewniany. Murowana stodoła, a także probostwo, powstały w tym miejscu w 1882 r. Wybudował je ówczesny proboszcz parafii - ks. Józef Pawlik. Pod koniec II wojny światowej okupanci ostrzelali świątynię i ten budynek gospodarczy, zrzucili bomby, wskutek czego po wojnie trzeba było naprawiać liczne zniszczenia i uszkodzenia, zwłaszcza na dachu. Jednakże komuniści zagarnęli bezprawnie dobra parafialne, w tym i stodołę. Wynajmowali ją prywatni rolnicy, a w latach 70. XX wieku znów mogła być użytkowana na potrzeby parafii. Wówczas mieścił się w niej mały kurnik, a także składowano w niej różne przedmioty służące kościelnym celom, np. jakieś dekoracje. Stodołę powtórnie przemurowano w 1985 r., a w kolejnych latach odnowiono bramy wjazdowe oraz przerobiono kurnik. Podczas remontu w kościele posłużyła ona na składowanie różnych rzeczy związanych z pracami remontowymi.
CZYTAJ DALEJ

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za szyderstwa z wiary katolików

2025-01-14 18:35

[ TEMATY ]

Jaś Kapela

szyderstwo

rząd Donalda Tuska

patocelebryta

YouTube/Jaś Kapela

Lewicowy aktywista Jaś Kapela

Lewicowy aktywista Jaś Kapela

Jaś Kapela poinformował, że rząd Donalda Tuska dofinansuje go jeszcze większą kwotą, niż pierwotnie podawały media - informuje Super Express i wPolityce.pl. Patocelebryta w najlepsze szydzi z katolików w swojej „twórczości”, którą ministerstwo „kultury” sowicie opłaca i ocenia na 90 w skali 100. Środowiska spod znaku „dymu w kościołach” żyją w uśmiechniętej Polsce jak pączki w maśle.

Jaś Kapela zaznaczył w rozmowie z „Super Expressem”, że za swoje „dzieło” otrzyma pieniądze nawet, jeśli jego „wiersze” finalnie nie będą wykorzystane w musicalu.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo lekarza: dziękuję Panu Bogu, bo to On stoi za zmianą mojego postrzegania in vitro

2025-01-16 21:10

[ TEMATY ]

świadectwo

in vitro

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

– Kiedy wykonuje się USG w czwartym, piątym tygodniu od poczęcia, to już można zauważyć bicie serduszka. Zawiązek serca zaczyna bić około osiemnastego, dwudziestego pierwszego dnia życia! – mówi tegoroczny laureat nagrody „Przyjaciel życia”, Tadeusz Wasilewski, lekarz specjalista ginekolog położnik i założyciel Kliniki leczenia niepłodności „NaProMedica” - informuje o tym Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Karolina Krawczyk: Przez czternaście lat pracował Pan, wykonując procedury in vitro. Dlaczego w ogóle zaczął Pan stawiać sobie pytania o etyczną stronę tej metody? Co takiego się wydarzyło?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję