Franciszek pisze w nim o kryzysie, zmianach, transformacji, które dotyczą nie tylko relacji społecznych, ale przede wszystkim człowieka i podstaw jego tożsamości. Taka sytuacja domaga się refleksji nad tym, co wewnętrze, co stanowi najbardziej intymą część osoby ludzkiej.
Odwołując się do przypowieści o synu marnotrawnym, Papież przypomniał słowa: „Wstanę i pójdę do mojego ojca” (por. Łk 15,17-18). Zaznaczył, że wskazują one na dynamizm, najpierw wewnętrzny, a potem zewnętrzny, który rozpoczyna drogę nawrócenia, głęboką przemianę, a więc integralny rozwój człowieka. Odwołując się z kolei do słów św. Augustyna, zauważył, że właśnie we wnętrzu człowieka, w jego sercu mieszka Chrystus i tam się znajduje obraz Boga.
Na zakończenie Franciszek podkreślił, że poruszana na spotkaniu tematyka szczególnie dotyczy ludzi młodych, którzy wchłonięci przez życie zostają wciągnięci w labirynt tego, co sztuczne i banalne, w żądzę sukcesu, który skrywa wewnętrzną pustkę. Ojciec Święty wezwał więc uczestników Publicznego Posiedzenia Akademii Papieskich do przekazywania młodym mądrości ojców Kościoła, która zawarta jest w bogatej tradycji kultury łacińskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu