Reklama

Niedziela Małopolska

Dzieło, które pozwala zweryfikować polską duszę

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

książka

Adam Sosnowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krakowie odbyła się premiera książki i płyty „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” z udziałem abpa Jędraszewskiego, kard. Dziwisza i autorów publikacji.

Dobrze znany głos papieża Jana Pawła II miał okazję rozbrzmieć dziś po raz kolejny. Tym razem za sprawą premiery najnowszej książki wydawnictwa Biały Kruk „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”. Prezentacja książki i dołączonej do niej płyty odbyła się w Sali Okna Papieskiego Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Zawierają one nieznane wcześniej przemówienia i homilie kard. Karola Wojtyły, które zapisane były na kasetach magnetofonowych i odtwarzane wyłącznie w kręgach rodzinnych członków Wspólnoty Akademickiej Jezuitów (WAJ). Dziś te słowa kard. Wojtyły zostały przekazane wszystkim i dalej są niezwykle aktualne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na samym początku piątkowego spotkania abp Marek Jędraszewski odwołał się do fragmentu książki opisującego opłatek kard. Wojtyły z członkami WAJ w 1973 roku. Wtedy papież mówił o geniuszu polskiej kultury i niezwykłości polskiego Bożego Narodzenia. „Książka i płyta ‘Noc Wigilijna’ są okazją do kolejnej weryfikacji naszej polskiej duszy, naszego przywiązania do najbardziej głębokich treści głoszonych przez chrześcijaństwo od ponad 2000 lat. To także okazja do sprawdzenia, jak dzisiaj wygląda nasza polska dusza w konfrontacji z innymi światopoglądami,” powiedział metropolita krakowski.

Reklama

W najnowszej pozycji wydawnictwa Biały Kruk można znaleźć również nagrania, na których kard. Wojtyła opowiada o polskim Bożym Narodzeniu, tradycji i wyzwaniach dla młodego pokolenia, a nawet - jak śpiewa razem z członkami krakowskiego duszpasterstwa. Archiwalne materiały przekazał Jan Kowalczyk, członek WAJ. „W czasie wielu spotkań kardynał kierując do nas słowa, pogłębiał naszą wiarę. Chcielibyśmy, aby te słowa kierowane do nas pół wieku temu były drogowskazem także dla współczesnych pokoleń,” wspominał narrator płyty Jan Kowalczyk.

Kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz najpierw kard. Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II przypomniał, jak Karol Wojtyła każdego dnia okresu Bożego Narodzenia pomimo zmęczenia śpiewał kolędy: „W Wigilię cały dzień pościł i czekał na ten moment, by zobaczyć gwiazdę na niebie i drzewko na Placu św. Piotra. Po wieczerzy wigilijnej zawsze kogoś zapraszał i zaczynały się kolędy, które trwały w jego apartamencie aż do 2 lutego. Codziennie śpiewał. On się modlił kolędami i bardzo mu zależało, by zachować piękną tradycję śpiewania polskich kolęd,” opowiadał kard. Stanisław Dziwisz wspominając te piękne chwile.

Wspólne kolędowanie z kard. Wojtyłą również znajduje się na płycie „Noc Wigilijna”, dlatego kard. Dziwisz dodał: „Bardzo dobrze, że te nagrania ukazały się w formie książki i płyty, a tym lepiej, że dzieje się to akurat teraz przed Świętami Bożego Narodzenia. Niezwykle cenne jest to, że udało się wyciągnąć te zupełnie nieznane teksty kard. Wojtyły z prywatnych archiwów. To będzie wspaniały prezent pod choinkę!”

Reklama

Choć archiwalne nagrania znajdujące się na płycie nie powstały w studio radiowym, dzięki obróbce technicznej odtworzono zarówno ich treść, jak i towarzyszącą danej chwili atmosferę. „Słuchając ich wielokrotnie miałam wrażenie, że te słowa są niezwykle aktualnie, mimo że były głoszone kilkadziesiąt lat temu. Od początku wiedzieliśmy, że to ma być opowieść wigilijna, która ukaże klimat tamtych czasów. Z tych nagrań przekonałam się, że tego wspaniałego kontaktu z młodzieżą Jan Paweł II nauczył się jeszcze w Krakowie,” podkreślała Agnieszka Trzeciakiewicz, redaktorka Polskiego Radia, która zajmowała się aranżacją i redakcją płyty.

Dodała, że zapis przemówień kardynała Wojtyły w tej formie jest niezwykle cenny, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, które mogą już nie pamiętać, jaki był głos Ojca Świętego. „Mam nadzieję, że odkrywanie tych nagrań nie będzie zamknięciem tej historii, ale przyczynkiem do tego, by odkrywać kolejne takie materiały.”

Nie wszystkie zachowane nagrania były jednak tak czytelne, aby można je było umieścić na płycie. Dlatego też książka „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” została wzbogacona o brakujące fragmenty. Ponadto spisane przemówienia kard. Karola Wojtyły zostały opatrzone unikatowymi fotografiami autorstwa Adama Bujaka, przedstawiającymi m.in. ówczesnego metropolitę krakowskiego.

„Dzięki obecnej technice udało się odtworzyć około 60 minut przemówień i homilii, których słucha się z radością. Z jednej strony to jest wielkie wzruszenie, ale z drugiej - wielka mądrość, potrzebna nam na przyszłość. Nie znajdziemy lepszego nauczania, które może nam pomóc się zjednoczyć,” przekonywał Leszek Sosnowski, prezes Wydawnictwa Biały Kruk.

Reklama

Jak podkreślają wydawcy, wartość dokumentalna, historyczna i religijna zgromadzonych materiałów jest niezwykła. „Pamiętam 1999 rok, kiedy mogliśmy posmakować tego, jak Błonia są puste bez obecności papieża. Spotkał się z nami tu, ale nie wygłosił homilii. Wtedy po raz pierwszy poczułem tęsknotę, że przyjdzie taki dzień, kiedy nie będzie już nowych słów skierowanych do nas od Jana Pawła II. Dziś jesteśmy niemal świadkami cudu, bo dostajemy od niego nowe słowa, które mogą na nowo rozbudzić zainteresowanie tym, co nam zostawił - mówił Rafał Porzeziński, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia, które całe dzieło objęło patronatem głównym.

Na zakończenie wspaniałego spotkania odbył się krótki występ artystyczny byłych członków wspólnoty WAJ, poprzedzony słowami Jana Kowalczyka, który jako jeden z niewielu miał okazję osobiście słuchać zamieszczonych na płycie słów kardynała Karola Wojtyły.

Książka i płyta „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Więcej informacji tutaj: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/karol-wojtyla-noc-wigilijna

Część nagrań i słów kard. Wojtyły można posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=qmBQkhtNWrY

2017-12-04 20:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II na ławie oskarżonych

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Zdzisław Sowiński

Wyemitowany wczoraj film Tomasza Sekielskiego zawiera dość uproszczone poglądy nt. roli jaką odegrał Jan Paweł II w sferze zwalczania przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Zarzuca mu się, że bagatelizował te czyny i nie wykazał dostatecznych starań, aby je wyeliminować. Tymczasem fakty zdają się mówić co innego, co przytaczamy w poniższej analizie. Pontyfikat Jana Pawła II był przełomowym, jeśli chodzi o zwalczanie przestępstw pedofilskich w Kościele i rozpoczął on nową linię, kontynuowaną skutecznie do dziś przez jego następców.

Na płaszczyźnie zasad, potępienie tego rodzaju przestępstw było w Kościele zawsze, czego dowodem jest m. in. pierwsza instrukcja Świętego Oficjum (przekształconego z czasem w Kongregację Nauki Wiary) z 1922 r. „Crimen sollicitationis”, uzupełniona czterdzieści lat później i wydana z klauzulą poufności. Zobowiązywała ona osoby zaangażowane w proces do zachowania go w tajemnicy, której naruszenie pociągało za sobą automatyczne zaciągnięcie ekskomuniki (nie spadała ona jednak na ofiarę ani na zeznających świadków). Chciano w ten sposób chronić dobre imię zarówno samych ofiar, jak i oskarżonych, którzy nie zawsze okazywali się winnymi zarzucanych im czynów. Chodziło o to, by strony i świadkowie mogli składać swoje zeznania bez obaw, że szczegóły delikatnej natury wyciekną na zewnątrz. Instrukcja nie zawierała zakazu donoszenia o przestępstwie władzom cywilnym. W praktyce jednak powoływano się na nią, aby tego nie czynić, a zobowiązanie do tajemnicy odnośnie szczegółów procesu, interpretowano dość powszechnie jako zakaz nakładany na ofiary, aby na zewnątrz nie mogły ujawnić faktu, że doświadczyły przemocy seksualnej ze strony duchownych.
CZYTAJ DALEJ

Inauguracja obchodów Roku Jubileuszowego

2025-01-16 23:12

Biuro Prasowe AK

    Oratorium na Boże Narodzenie Camille'a Saint-Saënsa oraz kolędy w wykonaniu artystów Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowały obchody Roku Jubileuszowego w bazylice św. Floriana.

Proboszcz parafii św. Floriana, ks. Łukasz Michalczewski przywitał przybyłych na koncert gości i wszystkich muzyków. Pomysłodawcą i prowadzącym wydarzenie był prof. Wiesław Delimat – dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego. Zwrócił uwagę, że szkołę tworzy 150 osób – od 6-letnich dzieci po dorosłych – które łączy wspólna pasja wykonywania muzyki. Na początek cztery kolędy wykonały dzieci ze Szkoły Muzycznej I stopnia. Kolejne dwie zaprezentował zespół kameralny złożony z uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia, którzy uczą się śpiewu. W drugiej części orkiestra kameralna i chór Szkoły Muzycznej II stopnia oraz muzycy grający na organach wykonali Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa.
CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek: wolność prowadzi nas do odpowiedzialności

2025-01-17 16:30

[ TEMATY ]

Poznań

bp Grzegorz Balcerek

misyjne.pl

Wolność jest darem Boga. Już w historii biblijnej widzimy, jak Bóg wyprowadza Izraelitów z niewoli egipskiej. To On jest tym, który pragnie, by Jego lud był wolny, ale wolność nie oznacza życia bez zasad - wolność prowadzi nas do odpowiedzialności - mówił bp Grzegorz Balcerek w Wieleniu podczas uroczystości z okazji 105. rocznicy powrotu terenów nad Notecią do Macierzy.

W Wieleniu nad Notecią miejscowa społeczność w kościele parafialnym i pod Pomnikiem Wdzięczności manifestowała 17 stycznia patriotyzm i przywiązanie do narodu polskiego. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe i oświatowe. Wspominając odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. i przyłączenie terenów nad Notecią do Rzeczypospolitej Polskiej w 1920 r. bp Balcerek mówił, że gdy brakuje odpowiedzialności, łatwo można wolość utracić. „W kontekście naszej historii narodowej możemy dostrzec, jak Boża Opatrzność działała przez wieki, prowadząc nas przez trudne czasy zaborów, wojen i ucisku ku niepodległości” - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję