Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawiercie: Odbyła się niedziela z „Niedzielą”

Z udziałem redaktorów i pracowników tygodnika katolickiego „Niedziela” 19 listopada w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyła się tzw. „niedziela z „Niedzielą”. Spotkanie było okazją do przybliżenia roli ewangelizacyjnej „Niedzieli” w parafii i w duszpasterstwie, ale również do przypomnienia głównego przesłania obchodzonego w Kościele I Światowego Dnia Ubogich.

[ TEMATY ]

Zawiercie

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

M. in. podczas Mszy św. kazania wygłosili kapłani pracujący w „Niedzieli”: ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka.

Ks. Frukacz odnosząc się do tekstu Ewangelii przypomniał, że „życie jest darem Boga” - Każdy z nas ma nie tylko rozporządzać tym darem, ale z tego daru musi się rozliczyć. Bóg jest Panem, który przekazuje swój majątek nam swoim sługom – mówił ks. Frukacz i pytał kto to jest sługa?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jako sługa nie mam żadnego wyboru. Jestem powołany, aby służyć, ale to nie ja tak naprawdę będę służył, bo sługa to ktoś kim inni się posługują. Jako sługa nie mogę robić żadnych własnych planów, bo jestem małym kamyczkiem w mozaice, która jest od dawna gotowa. Przeznaczenie sługi jest takie, że odchodzi w cień i nikt nie musi zwrócić uwagi na los sługi. – przypomniał ks. Frukacz słowa znanego teologa XX wieku Hansa Ursa von Balthasara.

- Pomnożenie darów nie jest tylko dla nas samych. Dar mamy pomnożyć dla Boga. Dla Boga żyjemy, od Niego wychodzimy i do Niego powracamy. Nie wolno nam popadać w lenistwo duchowe i zakopywać daru od Boga. Musimy być gotowi na powrót Pana, który będzie chciał się z nami rozliczyć z daru życia, który nam ofiarował – kontynuował kaznodzieja.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” podkreślił również, że „Bóg pomaga nam w rozmnożeniu darów i talentów”. - Dał nam wspólnotę Kościoła a w nim sakramenty. Bóg dał nam również takie narzędzie jak prasa katolicka. – podkreślił redaktor „Niedzieli” i dodał: „Tygodnik katolicki „Niedziela” od ponad 90 lat w swojej misji pomaga nam pomnażać dary duchowe. Dlatego „Niedziela” to nie tylko publicystyka religijna, społeczna. „Niedziela” to także katecheza. Z tym tygodnikiem możemy się również modlić. „Niedziela” służy dzieciom i młodzieży. Jest „Moje Pismo Tęcza”, są strony dla młodzieży. Bo od najmłodszych lat człowiek uczy się pomnażać dary pochodzące od Boga”.

- Pamiętam, że kiedy miałem osiem lat moja mama wskazała mi na wydrukowany w „Niedzieli” tekst Ewangelii, który przeczytaliśmy razem. To było moje pierwsze spotkanie ze słowem Bożym. To był początek mojego osobistego pomnażania darów – wspominał ks. Frukacz.

- Bardzo ważne na łamach naszego tygodnika są strony liturgiczne, poprzez które w naszych rodzinach możemy przygotować się do niedzielnej Mszy św. – zaznaczył ks. Frukacz.

Odnosząc się do obchodzonego w Kościele I Światowego Dnia Ubogich duchowny wskazał, że „Niedziela” idzie do najbardziej potrzebujących z darem „Ewangelii”. - Chcemy w ten sposób dać tym biednym ludziom słowo Boga, Ewangelię, która jest pochyleniem się nad godnością i wielkością każdego człowieka – mówił ks. Frukacz.

- Nasz tygodnik zawsze był wrażliwy na biedę ludzką materialną i tę moralną. Kiedy w Polsce, w 1997 r. była wielka powódź, to „Niedziela” przygotowała „milion serdecznych zeszytów” dla dzieci powodzian. Również mieszkańcom dalekiego Kamerunu pomogła wybudować kościół. Bo pomnażać dary to widzieć także tego biednego i potrzebującego człowieka. – przypomniał redaktor „Niedzieli”.

Michał Janik

Natomiast ks. Jacek Molka podkreślił, że „trzeba darami i talentami dzielić się z innymi” - Stąd spotkanie „niedziela z „Niedzielą”. – zaznaczył ks. Molka.

Reklama

- Chcemy jako ludzie „Niedzieli” dać świadectwo wiary, świadectwo obecności pośród was. Chcemy być świadkami Chrystusowej Ewangelii. Chcemy być świadkami polskości – mówił w czasie kazania ks. Molka i dodał: „Przychodzimy do Was nie jako jedna z instytucji, ale jako wspólnota ludzi i chcemy pomnażać z wami dary poprzez dzieła „Niedzieli”.

Również Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika w słowie do parafian podkreśliła, że „Niedziela” w swoim rytmie życia jest blisko nas wszystkich. - Dlatego w I Światowy Dzień Ubogich przychodzimy z przesłaniem, że trzeba miłować czynem, a nie tylko słowem – mówiła Lidia Dudkiewicz.

- Pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina założyciel „Niedzieli” podkreślał, że nie zrobi ani kroku dalej bez gazety katolickiej. „Niedziela” jest katechizmem, poradnikiem duszpasterskim i modlitewnikiem. Każdy jej numer jest planowany zgodnie z rytmem Kościoła. Chcemy być bardzo blisko ludzi i stąd zrodziła się inicjatywa „Ewangelia z „Niedzielą” dla ubogich – kontynuowała redaktor naczelna „Niedzieli”.

Lidia Dudkiewicz przypomniała również słowa św. Maksymiliana Marii Kolbego: „Dokąd będą media katolickie dotąd ludzie będą przychodzić do kościoła”.

- Nawet najgorliwsi duszpasterze nie wystarczą. Trzeba iść z „Niedzielą” do naszych domów i czerpać z niej przez cały tydzień. – podkreśliła redaktor naczelna „Niedzieli”.

Z najmłodszymi parafianami spotkała się red. Karolina Mysłek, która przedstawiła m. in. główne przesłanie „Mojego Pisma Tęcza”.

Reklama

W rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu podkreślił, że wielu parafian utożsamiających się z parafią bierze bardzo czynny udział w jej życiu. - Piękną rzeczą w naszej wspólnocie są grupy modlitewne, których jest kilka. Każdego dnia są w naszej parafii dyżury modlitewne, podczas których nasi wierni odmawiają koronkę do Bożego Miłosierdzia, różaniec święty, odprawiają drogę krzyżową. Codzienne modlą się za kapłanów – powiedział ks. Bednarski.

Ksiądz proboszcz wskazał również na duszpasterską i ewangelizacyjną rolę „Niedzieli” - Uważam, że jeśli ludzi ją czytają, to potrafią podjąć także refleksję nad swoim życiem. Dlatego staramy się jako duszpasterze, aby „Niedziela” była w rodzinach naszej parafii – dodał ks. Bednarski.

Po Mszy św. wierni mogli również zapoznać się z ofertą wydawniczą „Niedzieli”. Przy stoisku tygodnika parafianie mogli skosztować również krówki „Niedzieli” z tweetami papieża Franciszka.

2017-11-19 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W lekkim powiewie

Niedziela częstochowska 46/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Zawiercie

Mateusz Kijas

Do kościoła – marsz!

Do kościoła – marsz!

Bardzo się cieszę, ponieważ wyobrażam sobie, że Matka Boża po prostu przychodzi i zaszczyca nas swoją osobą. Jest to wielkie wydarzenie – mówi Halina Zięba.

Mam nadzieję, że ten czas przyczyni się do odnowy ducha, przemiany serc i wzrostu pobożności – wyznaje ks. Tomasz Nowak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu. – Matka Boża najlepiej wie, jakich łask potrzebujemy, dlatego po peregrynacji będziemy obserwować, jakie te łaski są, w którą stronę Maryja poprowadzi naszą parafię – wyjaśnia proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Kuzynka papieża: dla niego praca była zawsze ważniejsza niż zdrowie

2025-02-24 17:07

[ TEMATY ]

zdrowie

praca

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Od chwili, gdy papież Franciszek przebywa w szpitalu, wiele osób martwi się o zdrowie 88-latka. W sposób szczególny jest zaniepokojona jego kuzynka, 93-letnia Carla Rabezzana z włoskiego Piemontu. Jednocześnie, po ostatnich doniesieniach, odczuwa niewielkie oznaki ulgi w związku ze zdrowiem wybitnego pacjenta, powiedziała w rozmowie z rzymskim dziennikiem „La Repubblica” z 24 lutego. Jeden z jej krewnych w Rzymie miał możliwość widzieć przez chwilę Franciszka w klinice Gemelli. Potem młody mężczyzna powiedział przez telefon, że papież wyglądał dobrze i wydawał się zrelaksowany. Choć nie pozwolono mu rozmawiać z Franciszkiem, „odniósł wrażenie, że papież jest spokojny” - powiedziała bliska kuzynka Ojca Świętego.

Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires 17 grudnia 1936 roku, jest najstarszym z czwórki rodzeństwa. Spośród jego trzech sióstr, żyje jeszcze tylko Maria Elena urodzona w 1949 roku, która przebywa w domu opieki. Jego kuzynka Rabezzana mieszka w Portacomaro, w prowincji Asti na północy Włoch, skąd dziadkowie papieża, Giovanni i Rosa oraz ojciec Jose Mario Bergoglio, wyemigrowali do Argentyny w latach dwudziestych XX wieku.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: w oczekiwaniu na najnowszy biuletyn medyczny – co wiemy do tej pory?

2025-02-24 17:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

zapalenie oskrzeli

Poliklinika Gemelli

PAP

Poliklinika Gemelli

Poliklinika Gemelli

Od 14 lutego papież Franciszek przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli, gdzie trafił z powodu zapalenia oskrzeli. Pierwsze komunikaty o stanie zdrowia Ojca Świętego były dość uspokajające. Franciszka odwiedziła nawet włoska premier Giorgia Meloni. Po badaniach okazało się, że papież ma obustronne zapalenie płuc, a w ostatnią sobotę Watykan poinformował, że stan papieża „nadal pozostaje krytyczny”. W ciągu kilku najbliższych godzin powinien ukazać się najnowszy biuletyn medyczny.

Od kilku tygodni papież Franciszek miał objawy przeziębienia. Już podczas audiencji generalnej 5 lutego Ojciec Święty przyznał, że z powodu przeziębienia trudno jest mu mówić. Dlatego o odczytanie katechezy poprosił jednego ze współpracowników. Podobnie było podczas Mszy św. na Placu św. Piotra 9 lutego. Wtedy Franciszek przerwał odczytywanie homilii podkreślając, że ma kłopoty z oddychaniem. Pomimo tego papież pozostał na Placu i kontynuował sprawowanie Mszy św. Sytuacja powtórzyła się także podczas audiencji ogólnej w Auli Pawła VI 12 lutego. Franciszek wyjaśnił, że ma trudności z czytaniem z powodu zapalenia oskrzeli.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję