Oficjalna uroczystość odbędzie się o godz. 8 na pl. Matejki, Msza na Wawelu rozpocznie się o godz. 11, a pochód z Wawelu przejdzie na Rynek Główny.
Dla uczestników przygotowano blisko tysiąc biało-czerwonych flag, uszytych przez kobiety osadzone w zakładzie karnym w Nowej Hucie, grochówkę wojskową i poloneza, którego zainicjuje na Rynku Głównym zespół Cracovia Danza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas poprzednich obchodów po uroczystej Mszy w Katedrze Wawelskiej o godz. 10 wyruszał pochód ze Wzgórza Wawelskiego i przemierzał ulice miasta aż na plac Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywała się oficjalna uroczystość państwowa i składano kwiaty.
W tym roku z powodu trwającego remontu ul. Basztowej i względów bezpieczeństwa nie można zorganizować ani przemarszu z Wawelu na plac Matejki, ani późniejszej defilady, która zwyczajowo odbywała się na zakończenie uroczystości - powiedział w poniedziałek podczas briefingu wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Reklama
Dlatego - jak wyjaśnił - tegoroczne obchody rozpoczną się 11 listopada oficjalną uroczystością o godz. 8 rano przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Po ceremoniale wojskowym i uroczystym apelu nastąpi złożenie wieńców przez przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, środowiska dyplomatyczne, kombatanckie i inne. Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie kwiatów o godz. 10.30 przed Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.
O godz. 11 w Katedrze Wawelskiej rozpocznie się uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Następnie z Wawelu wyruszy pochód patriotyczny, który przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny. Do drodze, na placu Ojca Adama Studzińskiego pod Krzyżem Katyńskim, zostaną złożone kwiaty.
Na Rynku Głównym ok. 13 odbędzie się koncert orkiestry wojskowej, a następnie zespół Cracovia Danza poprowadzi tradycyjnego poloneza. Uczestnicy obchodów będą mogli również spróbować przygotowanej przez wojsko prawdziwej wojskowej grochówki, na co zgodę wyraził minister obrony narodowej.
Także Kraków przygotowuje się do uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta o wywieszanie flagi narodowej. Na biało-czerwono zaświecą się kładka o. Bernatka, Estakada Lipska-Wielicka i Tauron Arena Kraków. Przewidziano także na popołudnie „II Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów” oraz 66. Lekcję śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”.