W czasie imprezy można było wziąć udział w loterii, aukcji obrazów, przejechać się dorożką. Nie zabrakło także uciech dla najmłodszych - jak choćby gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przybyli na piknik mogli także zwiedzić odrestaurowany dworek, który już czeka na podopiecznych. Studenci zamieszkają w dwu-, trzy- lub czteroosobowych pokojach. W budynku znajduje się również kaplica.
Przysiek jest miejscowością położoną tuż obok Torunia. Teren, na którym powstała Bursa Akademicka, był w XVII w. folwarkiem. Na początku 2002 r. Kuria Diecezjalna Toruńska przekazała na rzecz Agencji Rolnej Skarbu Państwa z zasobów diecezji 300 ha ziemi. W zamian otrzymała zabytkowy dworek wraz z przyległym terenem, właśnie w Przysieku. Bp Andrzej Suski dokonał tej wymiany z myślą o ubogiej młodzieży. Już wcześniej w diecezji powstał przy Caritas Fundusz dla Janka Muzykanta, wspierający uczącą się młodzież. Caritas szuka środków finansowych na umożliwienie nauki młodym ludziom i na rozwój ich talentów. Bursa Akademicka to kolejny krok. Nie można zaniedbać edukacji, a coraz więcej ludzi w Polsce po prostu na nią nie stać.
Piękny dworek został staraniem Caritas odremontowany i od października będzie służył młodym studentom toruńskich i bydgoskich uczelni. Zamieszka w nim 60 zdolnych żaków pierwszego roku studiów, pochodzących z ubogich, często wielodzietnych wiejskich rodzin. Na remont i wyposażenie obiektu Caritas pozyskała pomoc finansową, materialną i usługową od wiernych diecezji toruńskiej oraz firm z całego kraju na kwotę ponad 2,5 mln zł. To kolejny przykład, jak wielką pracę czyni Caritas w niesieniu pomocy ubogim. Jeszcze przed wakacjami, po uroczystym otwarciu bursy, ogłoszono nabór dla kandydatów na studia. Dyrektorem bursy jest ks. Krzysztof Dębiec.
Przyznanie miejsca w Bursie oznacza właściwie przyznanie swego rodzaju stypendium, gdyż mieszkanie jest bezpłatne, mieszkańcy otrzymają ponadto wyżywienie oraz bilet na dojazd na uczelnię. Studenci będą także mogli skorzystać z bogatej oferty dydaktycznej bursy, np. nauki języków obcych - angielskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego, pracowni komputerowej, biblioteki, czytelni, a także siłowni. Pomyślano zatem zarówno o sprawności umysłowej, jak i fizycznej. Na każdym etapie studentom będą pomagać wolontariusze Caritas. W czasie wakacji w Przysieku mają się odbywać kursy językowe. Marzeniem ks. Krzysztofa jest to, by przynajmniej część podopiecznych mogła w czasie wakacji wyjechać za granicę, aby doskonalić swe umiejętności językowe. Z kolei do Polski przyjechałaby młodzież z zagranicy na naukę języka polskiego.
Ideą jest, by bursę zamieszkiwali zawsze studenci wyłącznie pierwszego roku. Po pierwszym roku studiów będą musieli się usamodzielnić, choć - jak zapewnia ks. Krzysztof Dębiec - nie zostaną pozostawieni sami sobie. - Będziemy im dalej pomagać. Chcemy im pomóc znaleźć dorywczą pracę oraz wspomóc finansowo, np. fundując stypendium w postaci książek czy biletu do domu - mówi Dyrektor podtoruńskiej Bursy. - Jednak w przyszłym roku chciałbym objąć pomocą ponownie pierwszorocznych studentów. Wydaje mi się, że na pierwszym roku jest najtrudniej. Ponadto w ten sposób możemy wesprzeć większą grupę osób. Tak przez 5 lat pomoglibyśmy tylko 60 osobom, a jeśli będzie system corocznej zmiany, to po 5 latach będzie 300 stypendystów - dodaje ks. Krzysztof.
Co miesiąc, w porozumieniu z dyrektorami szkół muzycznych, w dworku w Przysieku będą się odbywać koncerty młodych talentów. Uzdolniona muzycznie młodzież zaprezentuje swoje umiejętności, a dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na zakup instrumentów, np. skrzypiec czy akordeonu. Inna formą prezentacji młodych talentów będzie galeria prac plastycznych. - Niejednokrotnie będzie to dla tych młodych ludzi okazja, by po raz pierwszy zaprezentować swoją twórczość - mówi Dyrektor Bursy.
Warto dodać, że podtoruńska Bursa to nie pierwsza inicjatywa w diecezji powstała z myślą o ubogiej młodzieży. Na terenie diecezji działają jeszcze dwie bursy dla młodzieży ponadgimnazjalnej ze środowisk wiejskich - w Brodnicy i Grudziądzu.
W październiku minie 20 lat od zbrodni popełnionej na słudze Bożym ks. Jerzym Popiełuszcze. Jego męczeńska droga rozpoczęła się pod Toruniem. Dzisiaj w Górsku stoi pomnik-krzyż upamiętniający to smutne wydarzenie. Kilka kilometrów od tego miejsca w Przysieku również w październiku rozpocznie swą działalność Bursa Akademicka prowadzona przez Caritas Diecezji Toruńskiej. Patronuje jej ks. Jerzy Popiełuszko. Młodzi ludzie będą się w niej uczyć żyć wartościami, które całym swoim życiem ukazywał Ksiądz Jerzy - miłością i prawdą.
Caritas Diecezji Toruńskiej poszukuje ludzi dobrego serca, którzy pomogą pokryć utrzymanie studentów w Bursie Akademickiej. Wpłat można dokonywać na konto:
Bank Spółdzielczy o/Toruń
95 9511 0000 2001 0003 9909 0001
Pomóż w rozwoju naszego portalu