Wystawa Albrecht Dürer i jemu współcześni stanowi reprezentacyjny wybór spośród najcenniejszych prac pochodzących z kolekcji Henszlmanna, architekta, kolekcjonera dzieł sztuki, pisarza i twórcy ochrony zabytków na Węgrzech oraz towarzystwa muzealnego. Na wystawie pokazano wybór ponad 100 dzieł nie tylko Albrechta Dürera, ale także współczesnych mu grafików włoskich i niemieckich, m.in.: Bartela Behama, Lucasa Cranacha, Daniela Hopfera, Giorgio Ghisi czy Marcantonio Raimondi. Wszystkie prace pochodzą z XV i XVI w., kiedy to artyści zaczęli podpisywać je znakami graficznymi, datą czy inicjałami. Sygnowanie dzieł przez autorów stanowiło konsekwencję przemian w sztuce renesansowej, kiedy to artysta zyskał swoją indywidualność i przestał być wyłącznie anonimowym rzemieślnikiem. Stosowano także różnego typu stylizowane symbole, mające sygnalizować nie tylko autora, ale pracownię, w której wykonano dzieło.
Druga wystawa to efekt podpisanej 8 maja 2002 r. w Sosnowcu umowy o współpracy i wymianie kulturalnej między muzeami w Sosnowcu, Ostrawie w Czechach, Trenczynie na Słowacji i Miszkolcu na Węgrzech. „Razem do Europy. 4x40 jest wspólną inicjatywą wszystkich partnerów, mającą na celu ukazanie dorobku kulturalnego krajów Grupy Wyszehradzkiej poprzez pryzmat 40 najciekawszych eksponatów, charakteryzujących zbiory poszczególnych placówek” - powiedział Niedzieli Zbigniew Studencki, dyrektor Muzeum w Sosnowcu. „Umowa o współpracy jest pierwszym tego typu porozumieniem obejmującym muzea z państw Grupy Wyszehradzkiej. Przyniosła ona także rozwój dwustronnych stosunków między partnerami, m.in. w zakresie wymiany wystaw i doświadczeń” - dodaje szef sosnowieckiej placówki. Ekspozycja będzie prezentowana kolejno we wszystkich stowarzyszonych muzeach przez okres około roku.
Muzeum w Sosnowcu, mieszczące się w Pałacu Schoena przy ul. Chemicznej 12, jest czynne od wtorku do soboty. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (0-32) 363-16-70 lub 363-45-10.
Pomóż w rozwoju naszego portalu