Mieszkańcom Siedlisk k/Rzeszowa dzień 22 sierpnia br. na długo zostanie w pamięci. Po 23 latach od wzniesienia świątyni, w budowę której wnieśli tyle ofiarnego trudu, nastąpił dzień jej konsekracji.
W latach 70. władze komunistyczne czyniły trudności w budowaniu świątyń. Dlatego pierwotnie za miejsce modlitwy mieszkańcom Siedlisk i Zarzecza służyła stodoła. Zniszczyła ją jednak wichura. Dzięki staraniom ks. Stanisława Króla, ówczesnego proboszcza parafii w Lubeni, postanowiono za zgodą Stanisławy Kowalskiej - siostry bł. ks. Józefa Kowalskiego, przygotować kaplicę w ich domu rodzinnym, a później wybudować w tym miejscu kościół pod wezwaniem św. Józefa. Budowę prowadzono w latach 1975-81. Kościół w 1981 r. poświęcił bp Ignacy Tokarczuk.
Konsekracji kościoła podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w piątą rocznicę beatyfikacji ks. Józefa Kowalskiego - jednego ze 108 męczenników II wojny światowej, zamęczonego w Oświęcimiu, dokonał bp Kazimierz Górny. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup przedstawił drogę do świętości ks. J. Kowalskiego, syna tej ziemi.
„Jego ofiara życia za Chrystusa i umiłowanie modlitwy różańcowej - mówił Kaznodzieja - niech nas wspiera w naszych słabościach”. Odnosząc się do Ewangelii dnia, Kaznodzieja przytoczył słowa: „drzwi do Królestwa Niebieskiego są ciasne!”
W obrzędzie konsekracji kościoła i ołtarza bp Górny odmówił modlitwę obejmującą całą świątynię i wiernych. Prosił Boga o pełnię błogosławieństwa, by to miejsce stało się święte, godne do spełniania ofiary Mszy św., a potrzebujący doznawali tu za przyczyną bł. ks. Józefa Kowalskiego Bożego Miłosierdzia.
Parafianie modlili się słowami brewiarza. W darze ołtarza wierni złożyli chleb, wino i kielich mszalny.
Na uroczystość został zbudowany nowy ołtarz główny. Przedstawia on wizerunek Jezusa w otoczeniu 108 krzyży, na wzór obrazu widniejącego na ołtarzu podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, 13 czerwca 1999 r.
Po Mszy św., za przewodniczenie której dziękował Księdzu Biskupowi ks. kan. Stanisław Pelczar, proboszcz w Siedlliskach, wierni modlili się w kaplicy bł. ks. S. Kowalskiego, gdzie zgromadzone są Jego pamiątki rodzinne i przedmioty osobiste.
Pomóż w rozwoju naszego portalu