Sierpień to w naszej Ojczyźnie miesiąc trzeźwości i pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Lubelska pielgrzymka pod hasłem: „Oto wszystko czynię nowe” była okazją do „zdzierania z siebie starego człowieka” z wadami i nałogami, żeby przybrać szaty nowego człowieka, który świadczyłby o Chrystusie. W całość sierpniowego klimatu duchowego wpisały się także „wakacje z Bogiem”, zorganizowane dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Dla uczestników były one swoistymi rekolekcjami.
Stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do pełnego dojrzewania emocjonalnego, moralnego i duchowego jest bardzo ważną rzeczą. Obecnie bowiem młodemu człowiekowi przyszło dorastać i żyć w świecie pełnym wygodnictwa, łatwizny, ale i lęku oraz frustracji i niezadowolenia. Społeczeństwo cechuje pesymizm, obojętność i bierność połączona z postawą roszczeniową. Miesza się ona z nastawieniem konsumpcyjnym, indywidualizmem, kierowaniem się emocjami i brakiem samodzielnego myślenia. Czas wakacji kojarzy się z różnie pojmowaną wolnością, zupełną swobodą i brakiem kontroli ze strony rodziców. Jedni wypoczywają chodząc po górach, inni leżąc na plaży, bawiąc się, jedząc i dziwiąc się, że z wakacji przywożą trochę wrażeń i zbędne kilogramy. Ale są i tacy, którzy ten czas chcą poświęcić nie tylko na wygodę i przyjemności, ale w spokoju podjąć się refleksji nad swym życiem, aby wzmocnić się duchowo.
Tak było z osobami biorącymi udział w „wakacjach z Bogiem”. Całością przedsięwzięcia zajął się ks. Marian Duma, proboszcz parafii, który wraz z ks. Andrzejem Kościuczykiem, sercaninem, sprawował duchową opiekę nad uczestnikami. Dziećmi zajmowała się 10-osobowa kadra wychowawców: Ewa Haraszczuk, Agnieszka Klejbach, Katarzyna Mazurek, Jolanta Foc, Jadwiga Marciniak, Małgorzata Nowak, Violetta Mianowana, Magdalena Parzyszek, Paweł Gryta, Andrzej Cywiński i Andrzej Sankowski, spełniający funkcje administracyjno-gospodarcze. Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Msza św. Nie brakowało wspólnej modlitwy i pracy w grupach, w czasie której dzieliliśmy się Słowem Bożym oraz poznawaliśmy życie świętych - patronów danego dnia. Przeżyliśmy też nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które odbyło się na plaży. Rozważania zostały napisane przez dzieci. Podstawą do pracy w grupach był przygotowany wcześniej program formacyjny. Jego zagadnienia miały na celu przemianę życia, dostrzeżenie drugiego człowieka z jego potrzebami i trudnościami, ukazanie dzieciom możliwości, jakie tkwią w każdym człowieku, a które należy stale odkrywać, bowiem życie polega na nieustannej zmianie. Może być ona tylko powierzchowna, jeśli dotyczy tego, co na zewnątrz. Dzieci odkrywały, że prawdziwa przemiana polega na realnym wybraniu Chrystusa i podporządkowaniu życia wymogom Ewangelii. W ramach wypoczynku uczestnicy zwiedzili Lisi Jar, latarnię morską w Karwi, kąpali się w Bałtyku, brali udział w zabawach, konkursach i zawodach sportowych.
Wybranie przez rodziców takiej formy wypoczynku dla swoich pociech okazało się dobrym krokiem. Część wakacji dzieci spędziły przyjemnie i pożytecznie. Już w trakcie trwania rekolekcji można było zobaczyć pierwsze owoce wspólnych spotkań. Nie można ich zmarnować - są zobowiązaniem do dalszej codziennej pracy nad sobą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu