Reklama

Zakończyły się XXXIV Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne Wrocławskie Dni Duszpasterskie, odbywające się od 23 do 25 sierpnia br., przebiegające pod hasłem „Ecclesia in Europa - Kościół w Europie i w Polsce”, rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze wrocławskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, wielki kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
W sesję wykładową wprowadził zebranych bp Ignacy Dec, rektor PWT we Wrocławiu.
Po słowach wprowadzenia biskup bydgoski Jan Tyrawa rozpoczął wykład na temat: Orędzie nadziei dla Europy - kierunki przesłania. Powiedział, że nieprzypadkowo przyjmuje się, że obecny pontyfikat Jana Pawła II, ze względu na przesłanie, w tym przesłanie nadziei, można zaliczyć do dziesięciu największych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Zdaniem prelegenta, Europie trzeba głosić Ewangelię nadziei i nigdy nie wolno wątpić w jej moc. Ksiądz Biskup stwierdził, że dla nadziei nie ma alternatywy, jeśli Europa chce pozostać sobą. Całość wystąpienia Ordynariusz Bydgoski podzielił na trzy części, w których omówione zostały: „Rozumienie nadziei”, „Współczesne zagrożenia dla nadziei” oraz „Nadzieja jako przyszłość Europy w oparciu o adhortację apostolską Ecclesia in Europa Jana Pawła II”. Ksiądz Biskup wyraził przekonanie, że chrześcijańska nadzieja jest odsłonięciem ostatecznego celu. Jeden jest tylko cel człowieka, jedna jest tylko jego przyszłość - ta, która została mu obiecana przez Stwórcę, dlatego zbawienie człowieka dokonuje się w tym świecie. Przypomniał słowa Ojca Świętego, że wiara w Trójcę Świętą ukazana została jako źródło autentycznej nadziei dla europejskiego kontynentu.
Następnie wykład na temat: Nowa ewangelizacja - obojętności i agnostycyzmowi naprzeciw wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Krucina. Ksiądz Profesor zachęcał, by „na ludzkie życie spojrzeć z głęboką ufnością, czyli nadzieją”. Przypomniał, że historią nie rządzi polityka, ateistyczne nauki, czy rekordy techniczne, lecz kultura duchowa. Wezwał do głoszenia nowej ewangelizacji, która prowadzi do głębokiego nawrócenia wśród ludzi już ochrzczonych. Dlatego ewangelizator, zwiastun wiary, nauczyciel, musi być człowiekiem głęboko wierzącym.
Ewangelia nadziei również była tematem rozważań abp. Damiana Zimonia, metropolity katowickiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Ksiądz Arcybiskup stwierdził: „Mówić we Wrocławiu na temat nadziei jest rzeczą osobliwą, ponieważ to jest miasto nadziei. Najnowsza historia powojenna, zwłaszcza tamte, trudne czasy, wskazują, że tu mieszkają ludzie nadziei”. Metropolita Katowicki przedstawił program duszpasterski na 2005 r., oparty o ideę zawartą w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa z 2003 r. Naświetlił etiologię Programu:
„1 maja 2004 r., stając się członkiem Unii Europejskiej, Polska, a tym samym Kościół w naszej Ojczyźnie, znalazły się w nowej sytuacji społeczno-politycznej. Wydarzenie to stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla duszpasterzy, jak i wiernych świeckich, dzięki którym Kościół jest obecny w różnych sektorach życia gospodarczego, społecznego i politycznego (...). Zrąb tożsamości europejskiej zbudowany jest na chrześcijaństwie. W tej sytuacji nie będzie prawdziwej jedności Europy, dopóki nie stanie się ona wspólnotą ducha (...)”.
Program duszpasterski porusza zagadnienia, które wskazują na Jezusa Chrystusa - źródło wszelkiej nadziei.
Kolejny dzień sympozjum rozpoczął ks. prof. dr hab. Roman E. Rogowski z PWT we Wrocławiu. Mottem wykładu na temat: Chrześcijanin w Europie: Trwajcie mocno w wierze był cytat z Listu Świętego Pawła do Koryntian: „Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się, a wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości. Pan tak nakazał”.
Wykładowca stwierdził, że religia w Europie Zachodniej staje się nie tylko sprawą prywatną, ale wstydliwą i wręcz zakazaną. Jeżeli Apostoł Narodów wzywa dzisiaj chrześcijan, by trwali mocno w wierze, jeżeli Jan Paweł II zobowiązuje ich do nowej, czy nawet wiecznej ewangelizacji, to przede wszystkim, należy przypomnieć, co znaczy „Ewangelia”, co znaczy „chrześcijanin”, co oznacza: „wierzyć”. Ksiądz Profesor przypomniał, że biblijny model wiary zawiera trzy istotne elementy: akt wiary, ufną nadzieję i posłuszeństwo. Posłuszeństwo jest konsekwencją wiary i nadziei. Zwłaszcza nadziei: „Jeżeli wierzę w Jezusa, jeżeli Mu ufam, to wypełniam to, czego ode mnie żąda, czego pragnie, do czego wzywa, zobowiązuje”.
Celebracja Ewangelii nadziei - prawdziwa odnowa liturgii - to temat, który przedstawił ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik, PAT Kraków. Ksiądz Profesor wygłosił zdanie, że w liturgii urzeczywistnia się odwieczny, zbawczy plan Ojca, który nas pierwszy umiłował i który z miłości posłał na świat Swojego Syna. Chrystus jest obecny w Kościele w swoim słowie. Kościół jest wezwany, aby chwalić Boga.
Jako następny głos zabrał bp Andrzej Dziuba, UKSW Warszawa. W wystąpieniu: Służyć Ewangelii nadziei - wyobraźnia miłosierdzia, opcja dla ubogich, Ksiądz Biskup powiedział, że człowiek, który kocha i jest kochany, przeżywa doświadczenie rodzące nadzieję. Człowiek nie może żyć bez miłości. Miłość jest twórczą gwarancją osobowego trwania i rozwoju, zwłaszcza kiedy rozwój rozumiemy jako doskonalenie się, a my, jako chrześcijanie, rozumiemy rozwój jako dążenie do świętości. Ksiądz Biskup wezwał do ukazywania Jezusa Chrystusa jako jedynego i nieprzemijającego fundamentu prawdziwej nadziei.
Prof. dr hab. Maria Braun-Gałkowska, KUL, w wykładzie zatytułowanym: Rodzina kolebką wiary wobec groźby sekularyzmu, skupiła uwagę na kształtowaniu obrazu Boga na wzór Ojca. Żeby dziecko mogło rozwijać swój kontakt z Bogiem, musi być wprowadzone w rzeczywistość nadprzyrodzoną, tak jak wprowadza się w rzeczywistość przyrodzoną, materialną, rodzinną. Bardzo ważne jest, aby o Bogu rozmawiać od wczesnego dzieciństwa. Obraz Boga kształtuje się w dzieciach na wzór rodziców. Zależy od tego, co się o Bogu mówi przy dziecku i do dziecka, lecz jeszcze bardziej od tego, jakie skojarzenia emocjonalne łączą się z Bogiem. Pozytywny wizerunek ojca w oczach dziecka wpływa na pozytywny obraz Boga.
W trzecim dniu sympozjum bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, PWT Wrocław, wygłosił wykład na temat: Zdrowa filozofia - spoiwo chrześcijańskiej Europy. Jednym z wyznaczników kultury europejskiej była filozofia. Totalitaryzmy przyniosły Europie nieszczęście, przemoc, nienawiść. Człowiek pozbawiony został własnej drogi wyboru. Nurty liberalne, postmodernistyczne, wciskające się w budowę „Europy jutra” kwestionują istnienie najwyższych wartości. Atakują rodzinę, Kościół, Dekalog. Prowadzi to do stanu bezprawia. Spoiwem nowej Europy ma być chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią. Przyszłość należy do tych, którzy zaufali Ewangelii. Zwyciężą: prawda, dobro i piękno.
Referatem zamykającym cykl był wykład ks. dr. hab. Waldemara Irka, PWT Wrocław, na temat: Parafia wspólnotą odnowy i nawrócenia. Odkrywanie piękna Kościoła jest związane z parafią. Parafia jest pierwszym miejscem kontaktu z Bogiem, zwłaszcza niedzielna celebracja Eucharystii. Parafia ma być miejscem ustawicznego nawrócenia, wspólnotą miłości i przyjaźni. Ma budować wspólnotę wiary.
Trzydniowe obrady WDD podsumował ks. prof. dr hab. Jan Krucina zdaniem: „Ecclesia in Europa jest przekazywaniem nadziei. My jesteśmy ludźmi nadziei”. Natomiast zakończenia obrad, w imieniu abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego, dokonał bp Edward Janiak.
Obok wykładów uczestnicy spotkania mieli także okazję do bliższego poznania wrocławskiego Ostrowa Tumskiego w ramach organizowanych po nim wycieczek, mogli wziąć udział w konferencjach wieczornych wygłaszanych przez bp. Edwarda Dajczaka, a także obejrzeć filmy autorstwa ks. kan. Jerzego Rasiaka poświęcone kard. Bolesławowi Kominkowi oraz kard. Stanisławowi Nagyemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: biznesmen zostanie wyniesiony na ołtarze?

2025-01-14 07:17

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Enrique Shaw

Enrique Shaw

Nabiera tempa proces beatyfikacyjny argentyńskiego biznesmena Enrique Shawa (1921-1962). Cud przypisywany jego wstawiennictwu przeszedł etap medyczny i będzie go obecnie oceniać komisja teologów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wicepostulator procesu, biskup polowy Argentyny Santiago Olivera poinformował o tym z Rzymu 9 stycznia argentyńską agencję katolicką AICA.

Wyjaśnił, że cudowne uzdrowienie „potwierdziły wprawdzie konsultacje lekarskie, ale musimy być bardzo ostrożni, ponieważ sprawę bada komisja teologów, a następnie zajmą się nią biskupi i kardynałowie”. Hierarcha zaznaczył, że „jeśli wszystko pójdzie dobrze, prefekt Dykasterii kard. Marcello Semeraro przedstawi Ojcu Świętemu zezwolenie na ogłoszenie dekretu beatyfikacyjnego”.
CZYTAJ DALEJ

Nominacja Polaka w watykańskim trybunale

2025-01-14 14:08

[ TEMATY ]

Watykan

Rzym

Trybunał Roty Rzymskiej

Adobe Stock

Ojciec Święty mianował prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. Tomasza Kubiczka - kapłana archidiecezji częstochowskiej, dotychczasowego promotora sprawiedliwości w tymże trybunale. Papieska decyzja została ogłoszona we wtorek, 14 stycznia.

Ks. Tomasz Kubiczek - kapłan archidiecezji częstochowskiej, pochodzi z parafii NMP z Góry Karmel w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Małych. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 2003 r. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2019 r. pełnił funkcję promotora sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś uczestniczy w XXVIII Dniu Judaizmu w Kościele katolickim

2025-01-15 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

- Papież Franciszek pisze, że bardzo potrzebna jest „korekta tego przerażającego podejścia, które sprawia, że rozumiemy rzeczywistość jedynie z perspektywy triumfalistycznej obrony własnej funkcji lub roli jaką pełnimy”. Piszemy historie i oceniamy fakty z punktu własnego widzenia, funkcji, interesu – mówił kard. Ryś podczas centralnych obchodów Dnia Judaizmu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję