Nową ewangelizację trzeba zacząć od własnego nawrócenia – powiedział abp Michalik podczas II Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego, które w sobotę i niedzielę 3-4 listopada odbywało się w Hali MOSiR w Krośnie. Forum, któremu przyświecało hasło „Żyć w Duchu Świętym” miało formę rekolekcji ewangelizacyjnych.
Abp Józef Michalik wygłosił homilię podczas Mszy świętej oraz jedną z konferencji. W obu przypadkach dużo miejsca poświęcił tematowi posłuszeństwa oraz roli wspólnot w działalności ewangelizacyjnej Kościoła. - Nową ewangelizację, o której dzisiaj tyle się mówi trzeba zacząć od własnego nawrócenia, a potem od nawrócenia społecznego – zauważył. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że ruchy religijne są odpowiedzią Ducha Świętego na dramatyczne wyzwania naszych czasów. Podkreślił, że „zło jest brakiem dobra”, a największym problemem naszych czasów nie są siły negatywne, lecz uśpienie dobrych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Wasze zaangażowanie przez modlitwę, przez słowo odwagi w głoszeniu Ewangelii, w przepowiadaniu Chrystusa, jest bardzo ważne, jest budzeniem dobra. Dlatego nie milcz na zło, przynajmniej modlitwą albo zwróceniem uwagi. Delikatnym, nie na siłę – mówił abp Michalik. Przypominał słowa bł. Jana Pawła II z 1988 r., aby każdy ruch poddał się rozeznaniu Kościoła. – To jest bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli, że tylko w tej jedności jest możliwy zdrowy rozwój. I nasze posłuszeństwo z wolą Bożą wyda owoc – zaznaczył. Metropolita przemyski przestrzegał przed wizjonerami i osobami, które rozgłaszają, że objawia im się Pan Jezus. Zaznaczył, że św. siostra Faustyna - w przeciwieństwie do nich – zwierzyła się z tego jedynie spowiednikowi i przełożonej, a swój dzienniczek pisała z posłuszeństwa wobec kierownika duchowego.
Abp Michalik stwierdził, że dramatem naszych czasów jest nieposłuszeństwo, gdy ludzie chcą życie układać po swojemu, a nie zgodnie z wolą Bożą. Zaznaczył, że modlitwa jest wówczas dobra, gdy budzi się sumienie człowieka i zmienia jego życie. - Jeśli w naszej wierze opieramy się na Chrystusie, na tym, co nam Kościół mówi, to idziemy drogą budowania. Może niekiedy wolniejszego, ale mocniejszego przez cierpienie – powiedział abp Michalik.
Podczas dwudniowego Forum konferencje wygłosili również: koordynator Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji przemyskiej ks. Marek Wasąg i jezuita o. Remigiusz Recław oraz biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski. Odbyła się także adoracja z modlitwą o uzdrowienie. Organizatorem Forum była Odnowa w Duchu Świętym archidiecezji przemyskiej.
- Chcemy, aby jak najwięcej osób poznało żywego Boga i nauczyli się żyć w Duchu Świętym na co dzień. Trzecia Osoba Boska jest traktowana z pewnym dystansem, jest dla ludzi wielką tajemnicą, dlatego chcemy Ją przybliżać. Świat potrzebuje świadków, ale najpierw trzeba przeżyć wiarę w sobie, a potem można świadczyć w swoich środowiskach – wyjaśnia ideę spotkania Jolanta Pasterczyk, lider Odnowy w Duchu Świętym przy parafii św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie.