Historia parafii
Reklama
65 lat istnienia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie pięknie wpisuje się w dzieje Kościoła częstochowskiego. Parafię erygował 21 sierpnia 1939 r. bp Teodor Kubina. Początkowo Lubojna należała do parafii w Borownie, ale w 1931 r. bp Kubina utworzył tu filię parafii w Borownie. Od 1933 r. administrację filią w Lubojnie podjął proboszcz z Białej Górnej.
Pierwszy kościół w Lubojnie wybudowany został w latach 1929-1931. Poświęcenia kościoła dokonał we wrześniu 1933 r. ks. Bolesław Wróblewski, dziekan częstochowski. Warto podkreślić, że już w 1912 r. powstał dokument lokalizujący przyszły kościół. W latach 1957-1961 kościół został odnowiony. Proboszcz ks. Antoni Popielarczyk przystąpił w 1971 r. do przebudowy świątyni. W następnych latach (1973-1975) powstał nowy kościół, który 9 października 1977 r. poświęcił bp Stefan Bareła. Od 1988 r. staraniem obecnego proboszcza ks. Bogdana Żurka rozpoczęto wyposażanie wnętrza świątyni według projektów artysty plastyka z Krakowa mgr. Macieja Kauczyńskiego. Świątynia otrzymała witraże, przebudowane zostało prezbiterium, w którym umieszczono piękną figurę Chrystusa. Odnowione zostały też drewniane figury z dawnego kościoła: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Maryi Niepokalanej, św. Wojciecha BM, św. Stanisława BM i św. Jana Nepomucena. Przebudowana i odnowiona została boczna kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po misjach ewangelizacyjnych, 28 września 1997 r., abp Stanisław Nowak dokonał uroczystego poświęcenia świątyni.
W ostatnich latach owocem wiary parafian z Lubojenki jest wybudowanie kościoła filialnego. W 1998 r. staraniem mieszkańców Lubojenki parafia nabyła w tym celu działkę. W czerwcu 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w Sosnowcu poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła pw. św. Faustyny Kowalskiej, w którym od 1 czerwca 2003 r. sprawowana jest Eucharystia.
Duszpasterze parafii
Ogromną rolę w 65- letniej historii parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie odegrali jej duszpasterze, którzy wiele sił i troski poświęcili tej wspólnocie. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Józef Zawadzki, który duszpasterzował w Lubojnie w bardzo trudnych latach II wojny światowej. W następnych latach duszpasterzowali tutaj: ks. Józef Małek (1944-1945), ks. Roman Pietrusiński (1945-1951), ks. Bogusław Burgiel (1951-1956), ks. Teodor Wiśniowski (1956-1960), ks. Stanisław Grzesiak (1960-1970), ks. Antoni Popielarczyk (1970-1981), ks. Marceli Dewudzki (1981-1985), a od 1985 r. funkcję proboszcza pełni ks. Bogdan Żurek.
Spośród wspaniałych duszpasterzy, w serca wiernych głęboko zapadła postać ks. Stanisława Grzesiaka, którego pragnieniem było pozostanie na zawsze wśród swoich parafian, dlatego też, zgodnie z jego wolą, został pochowany na parafialnym cmentarzu. Wierni dostrzegają też ogrom pracy i zaangażowania, jakie wkłada w dobro parafii obecny Ksiądz Proboszcz. „Programem pracy duszpasterskiej - podkreśla ks. Bogdan Żurek - jest program Kościoła, posłuszeństwo Kościołowi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Parafia dziś
Reklama
By parafia była żywą wspólnotą, ks. Bogdan Żurek troszczy się, by parafianie żyli Eucharystią, by w domach rodzinnych była obecna modlitwa. Temu wszystkiemu mają także pomóc istniejące w parafii dzieła: oratorium, ruchy i stowarzyszenia, Żywy Różaniec, schola (działa już 17 lat), służba liturgiczna ołtarza, istnieje tu także liga ministrancka, Apostolstwo Prasy Katolickiej (30 osób), wideoteka i biblioteka parafialna. „Wielka jest też wrażliwość parafian - podkreśla ks. Żurek - na dzieła charytatywne”.
Apostolstwo Prasy Katolickiej
Ważną rolę w parafii odgrywają media katolickie, szczególnie prasa. Staraniem swojego duszpasterza wierni regularnie mogą czytać Niedzielę i wiele innych tytułów prasy katolickiej. Dzięki wrażliwości Księdza Proboszcza na znaczenie środków społecznego przekazu we współczesnym duszpasterstwie, parafianie mają także już od 9 lat swój biuletyn Głos Serca. Dociera on do każdej rodziny w parafii dzięki ofiarodawcom i kolporterom parafialnym. Do tej pory ukazało się już 112 numerów Głosu Serca, pełniącego rolę nie tylko informacyjną, ale również formacyjną. „Oczywiście - jak mówi ks. Bogdan Żurek - zależy mi także, aby jak najwięcej rodzin czytało katolicką prasę, zwłaszcza Niedzielę, której czytelnictwo utrzymuje się w parafii od lat na dobrym poziomie”.
Warto podkreślić, że Ksiądz Proboszcz za zaangażowanie w apostolstwo prasy został odznaczony Nagrodą Redaktora Naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela Medalem „Mater Verbi”.
Duszpasterstwo pielgrzymkowe
Reklama
W krajobraz parafii w Lubojnie wpisują się pielgrzymki zmierzające do Królowej Polski na Jasną Górę. „Obecność pielgrzymów to ogromna łaska dla parafii - mówi Ksiądz Proboszcz. - My ofiarujemy naszą pomoc utrudzonym pielgrzymom, a oni obdarowują nas swoją modlitwą. Jesteśmy przez pielgrzymów omadlani i to jest bardzo piękne i ważne”. W ostatnim czasie parafia gościła uczestników XIV ogólnopolskiego Kongresu Ruchu dla Lepszego Świata (Nowe Oblicze Parafii). Za swoją gościnność wspólnota parafialna otrzymała wiele podziękowań, m.in. napisane brajlem od niewidomych pielgrzymów z Lasek. Pielgrzymi z Janikowa i Solca Kujawskiego ofiarowali w tym roku jako znak wdzięczności za gościnność w Lubojnie Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
Parafia jest dobrze przygotowana do przyjęcia pielgrzymów. Istniejące przy kościele zaplecze sanitarne pomaga pielgrzymom lepiej znieść trudy wędrowania. Wierni parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie także mają swoją pielgrzymkę. Każdego roku w duchu dziękczynienia za plony rolne podążają na ogólnopolskie dożynki na Jasną Górę.
Dziękczynienie za 65 lat parafii
Uroczystości jubileuszowe wierni mogli przeżyć trwając przed Najświętszym Sakramentem z racji Doby Eucharystycznej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył proboszcz ks. Bogdan Żurek. W homilii podkreślił, że parafia to matka, która przygarnia wszystkie swoje dzieci - parafian, a kościół parafialny powinien być centrum życia całej wspólnoty parafialnej, miejscem, do którego zawsze się powraca. Jak dom rodzinny, tak i kościół powinien być punktem odniesienia dla życia i wiary.
Ks. Bogdan Żurek
Urodził się 12 kwietnia 1944 r. w Dubidzach (parafia Brzeźnica). Absolwent Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Studia filozoficzno-teologiczne odbywał w latach 1961-1967 w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1967 r. w katedrze częstochowskiej z rąk bp. Stefana Bareły. Od 1985 r. jest proboszczem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie. Za swoją dewizę życiową i duszpasterską uważa słowa zaczerpnięte z modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa: „Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś” (J 17,11). Ks. Bogdan Żurek stara się w swoim życiu i posłudze kapłańskiej - jak powiedział Niedzieli - przekazać tylko to, co otrzymał w darze.