Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia) gromadzi na Jasnej Górze pielgrzymów z całej archidiecezji. Jest to szczególne święto także dla mieszkańców maryjnego grodu, którzy w tym dniu licznie przybywają na Mszę św. o godz. 19.00, celebrowaną przez abp. Stanisława Nowaka w ich intencji. Eucharystia stanowi również liturgiczną inaugurację Dni Częstochowy.
Stało się już tradycją, że następnego dnia obchody święta miasta otwiera uroczysty koncert połączony z wręczaniem Nagród Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury i statuetki „Mecenas sztuki”. W tym roku laureatami zostali: Ryszard Sidorkiewicz w kategorii „Literatura” - za całokształt pracy, Dariusz Gajewski w kategorii „Film” - za wybitne osiągnięcia reżyserskie, Jarosław Kweclich w kategorii „Sztuki plastyczne” - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie malarstwa sztalugowego, monumentalnego, w tym witraży, Andrzej Grądman w kategorii „Promocja i ochrona kultury” - za wieloletnią działalność publicystyczną i popularyzatorską, Piotr Biazik w kategorii „Muzyka” - za całokształt działalności koncertowej, pedagogicznej i społecznej, wzbogacającej życie muzyczne miasta. Statuetką „Mecenas Sztuki” wyróżniona została drukarnia Garmond. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Prezydenta Miasta na wniosek środowisk twórczych i stanowi uhonorowanie osób bądź firm, wspierających finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne. W imieniu laureatów głos zabrał p. Andrzej Grądman, podkreślając, że wyróżnienie to stanowi honor i zobowiązuje do działania dla dobra miasta, jego mieszkańców i kultury narodowej. Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert, podczas którego zaprezentowane zostały kompozycje Marcina Pospieszalskiego z filmów Prawo ojca, Słodko gorzki, Demony wojny, O ostatniej kłótni. Kompozytor - częstochowianin nie krył wzruszenia i radości z możliwości usłyszenia swojej muzyki wykonanej tak uroczyście. Koncert przebiegał w rodzinno-koleżeńskiej atmosferze za sprawą zaproszonych gości: Justyny Steczkowskiej (jej rodzina przez kilka lat mieszkała w Częstochowie i w tym czasie Marcin Pospieszalski był jej wielką dziecięcą miłością) i Mieczysława Szcześniaka, który podzielił się refleksją, że dobrze jest mieć przyjaciela, który dodaje sił i mobilizuje do działania. Wśród wykonawców nie mogło zabraknąć żony kompozytora - Lidii, Sekcji Jazzowej, Grupy Wokalnej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Na zakończenie wieczoru zabrzmiała Pieśń pokoju. Było to wielkie wołanie o pokój dla świata targanego wojnami i konfliktami zbrojnymi, a także życzenie, aby pokój zagościł w sercach wszystkich częstochowian.
W sobotni poranek na Starym Rynku zgromadzili się miłośnicy muzyki kapel podwórkowych na III Jurajskim Jarmarku Staroci. Odbyła się także loteria fantowa, z której dochód przeznaczony został na rzecz świetlicy socjoterapeutycznej przy Straży Miejskiej w Częstochowie.
Dni Częstochowy stały się także okazją promocji miasta. Powodem do dumy dla środowiska artystycznego było III Międzynarodowe Biennale Miniatury. Na konkurs, który okazał się festiwalem pięknych i ciekawych prac, wpłynęło ponad 1300 prac 452 autorów z 45 państw. Wśród autorów prac, które zakwalifikowały się do prezentacji, na wystawie znalazły się prace plastyczne naszej redakcyjnej koleżanki Grażyny Kołek.
W radosnym świętowaniu mogły uczestniczyć całe rodziny. Z myślą o nich w niedzielne popołudnie przygotowano blok imprez rodzinnych, na które złożyły się: parada Orkiestry Dętej Rejonowego Urzędu Poczty, „Parada zwierząt” w wykonaniu dzieci, prezentacje uczestników warsztatów muzycznych „Zostań gwiazdą”, pokaz aerobiku, zabawa dla dzieci Przygody pędziwiatra, Kot w butach - bajka w wykonaniu Akademii Edukacji Teatralnej Teatru „Małgo” i występ pierwszej częstochowskiej kapeli biesiadnej „Grupa Romana”.
Na szczególne wyróżnienie zasługują imprezy towarzyszące tegorocznym XII Dniom Częstochowy. W Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego przy dźwiękach muzyki cerkiewnej można było podziwiać przepiękną wystawę ikon ze zbiorów Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, a w sali na piętrze znaleźć się W ogrodach Edenu i zobaczyć sceny biblijne - grafiki Marca Chagalla ze zbiorów Muzeum w Witebsku. W obchody wpisała się także Miejska Galeria Sztuki, prezentując wystawy: Pasteliści francuscy - wystawę prac artystów z regionu Bordeaux; Jubileuszową wystawę malarstwa i tkaniny unikatowej Jadwigi Wosik; Malarstwo i tkanina - wystawa z okazji 10-lecia działalności artystycznej Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej w Częstochowie; oraz XII Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży uzdolnionej województwa śląskiego - wystawa poplenerowa.
W wielowątkowe obchody XII Dni Częstochowy, integrujące mieszkańców, wpisały się także imprezy sportowe i turystyczno-rekreacyjne. Częstochowianie śledzili sportowe zmagania w tenisie ziemnym, koszykówce, siatkówce plażowej, szachach i bilardzie, a w Międzyklubowym Ośrodku Żeglarskim w Poraju - X Jubileuszowe Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Mieli także możliwość poznania miasta w czasie „spaceru z przewodnikiem”, połączonego ze zwiedzaniem. Czas świętowania - odpoczynku i oderwania się od codziennych trosk zakończył 29 sierpnia wieczorny koncert zespołu „Elektryczne Gitary”.
Organizatorzy podjęli wielki trud przeprowadzenia świętowania. Najlepszą recenzją tych dni jest liczne uczestnictwo w obchodach. Z drugiej jednak strony uzasadnionym wydaje się pytanie: czy każdy z mieszkańców znalazł w programie coś dla siebie? Zapytajmy częstochowian.
Pomóż w rozwoju naszego portalu