Na terenie archidiecezji częstochowskiej uroczyście obchodzono 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Wieluniu abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski sprawował Mszę św., podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił abp gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź - biskup polowy Wojska Polskiego (obszerna relacja z uroczystości zamieszczona została na ogólnopolskich stronach Niedzieli). W częstochowskiej parafii pw. św. Jakuba modlono się w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie, po czym na Placu Pamięci Narodowej złożono biało-czerwone wieńce. Podobnie przebiegały obchody tragicznego września 1939 r. w wielu miejscach naszego regionu.
„Zgromadzeni w Wieluniu - na miejscu, gdzie 65. lat temu rozpoczęła się II wojna światowa, tajemnicą Eucharystii prosimy o miłosierdzie Boże dla naszej Ojczyzny i poległych w jej obronie - takimi słowami rozpoczął Mszę św. abp Stanisław Nowak. - Ten czas modlitwy niech będzie wyrazem naszej miłości, oddania i zawierzenia Bogu”.
W wygłoszonym kazaniu abp Sławoj Leszek Głódź określił wydarzenia z tragicznego 1 września 1939 r. jako czas, w którym brakło ewangelicznego przesłania „trwajcie w miłości Mojej” wobec człowieka, wobec naszej Ojczyzny. „Nasza dzisiejsza obecność w Wieluniu sprawia - kontynuował Kaznodzieja - że pamięć o słonecznym dniu, kiedy dzieci szykowały się do szkoły, a wojna odebrała blask słońca i radość nauki, nie idzie w zapomnienie. Otwierając serca na słowa Janowej Ewangelii: „Nikt nie ma większej miłości, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich”, które w kontekście tamtych wspomnień nabierają szczególnej wartości, przypominamy sobie i światu ideał chrześcijańskiego życia, polegający na trwaniu w miłości Chrystusa. Zjednoczenie z Jezusem uzdalnia do podejmowania przez ludzi ofiary. Kiedyś np. pamiętały o tym pobożne niewiasty, gdy u podnóża Ostrej Bramy złotymi nićmi wyhaftowały polskim pilotom sztandar z przesłaniem «Miłość żąda ofiary». Przez Francję dotarł on do Londynu i towarzyszył żołnierzom w walce o wolność Ojczyzny. Wzorem tych kobiet mamy pisać dzieje świata, nie zapominając o tym przesłaniu. I dlatego dziś przybywamy, by nie tylko wspominać pierwsze bomby zrzucone na Wieluń, ale modlić się w duchu miłości i przebaczenia”. Abp Głódź prosił mieszkańców Wielunia, by dalej nieśli pamięć (wobec której nie można przejść obojętnie, bo wciąż krwawi) domagającą się duchowej refleksji i modlitwy do Bożej Opatrzności, oraz przebaczającą miłość, tak ważną dla zjednoczonej Europy.
Z Wielunia - miasta pokoju i pojednania, prośbę do Boga zanieśli także obecni na uroczystości ks. mjr Wiesław Żydel - dziekan Sił Powietrznych Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego i ks. płk Marian Bendza - kanclerz Ordynariatu Prawosławnego Wojska Polskiego z Warszawy: „Miłosierny Ojcze, Tobie oddajemy dziś chwałę. (...) W Jezusie na nowo scalasz rozdarcia i leczysz rany w świecie i w każdym człowieku. Nie opuszczaj tych, którzy pokładają nadzieję w Tobie. Pobłogosław nasze wojsko miłujące Chrystusa, byśmy i my pod Jego opieką wiedli życie w pokoju i radości”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu