Reklama

Niedziela Małopolska

Czytelnik szuka piękna

[ TEMATY ]

książka

Maria Fortuna- Sudor

Dzień Patrioty to okazja do spotkania z cenionymi autorami książek Białego Kruka

Dzień Patrioty to okazja do spotkania z cenionymi autorami książek Białego Kruka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzień Patrioty to jest szczególna uroczystość dla Białego Kruka, to rodzaj naszych targów książki dla wiernych czytelników, a z drugiej strony - święto patriotyzmu, bo taki też wymiar mają wszystkie nasze książki – mówiła Jolanta Sosnowska, rozpoczynając cykl wystąpień autorskich w ramach III Dnia Patrioty, który został zorganizowany w sobotę 21 października br. w auli św. Jana Pawła II, przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, gdzie dla czytelników przygotowano także cieszący się dużym zainteresowaniem promocyjny kiermasz książek.

Wystąpienia autorskie zostały ułożone w cykle: „ Naród i Kościół”, Naród i niepodległość”, Naród i bezpieczeństwo”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co było pierwsze; naród czy Kościół?

Reklama

Pierwszy wykład wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski, który na wstępie postawił pytanie: - Co było pierwsze; naród czy Kościół? I zauważył, że w przypadku narodu polskiego i jego historii sięgającej już 1050 lat, pierwszy był Kościół. Przekonywał: - Zostaliśmy wszczepieni w Kościół. Zaistnieliśmy jako naród w dużej mierze dzięki przyjęciu chrześcijaństwa i dzięki przyjęciu Ewangelii, która od tamtej pory zaczęła przetwarzać nasze życie. Życie zbiorowe ale także to indywidualne. Ks. prof. Chrostowski zauważył też, że ta więź narodu z Kościołem bardzo często była wystawiana na rozmaite próby, które czasami przynosiły dość dotkliwe, bolesne skutki.

Odniósł się także do współczesnej, otaczającej nas rzeczywistości. I podkreślał: - Mamy aktualnie do czynienia z czymś, co nigdy przedtem nie przyszłoby poważnemu, dobremu człowiekowi do głowy. Uczymy się słów, które nigdy przedtem nie istniały, jesteśmy do nich przyzwyczajani. Takim słowem jest hejt, czyli wrogość, nienawiść. I przekonywał, że jeżeli mamy do czynienia z tego rodzaju zjawiskami, to nie wychodzimy z nich absolutnie obronną ręką. Wyjaśniał: - Cała ta sfera dotyczy także wymiaru nad którym się zastanawiamy; Ojczyzny, Kościoła, patriotyzmu, wiary. W tych dziedzinach również mamy do czynienia z bardzo silnymi atakami. Niewybrednymi. Do tego stopnia, że można by powiedzieć, że taką nową jakością jest to, że jesteśmy chrześcijanami, jesteśmy katolikami, jesteśmy Polakami, ale zarazem jest w nas coś, co w skrajnych przypadkach bywa antychrześcijańskie, bywa antykatolickie i bywa antypolskie. Zaznaczył, że nawet ludzie, którzy starają się być pod każdym względem wierni Panu Bogu i ojczyźnie przesiąkają złem, wrogością, nienawiścią, wątpliwościami, podejrzliwością.

Być dobrym Polakiem i dobrym chrześcijaninem

Reklama

Wykładowca tłumaczył, że jeżeli będziemy chcieli budować tożsamość polską bez chrześcijaństwa, to zejdziemy na manowce. Ale też budowa tożsamości chrześcijańskiej, katolickiej bez tego, co polskie również będzie mieć podobny efekt. I przekonywał: - Wiara w Jezusa Chrystusa wyznawana i praktykowana przez Polaków ma w sobie coś szczególnego. Nie odważę się powiedzieć, że jest lepsza, w żadnym wypadku nie powiem, że jest gorsza. Jest inna niż wiara praktykowana przez katolików w innych narodach, w innych kontekstach historycznych społecznych, ekonomicznych itd. Kończąc wykład podkreślał: - Otóż możliwe jest i trzeba być dobrym Polakiem i dobrym chrześcijaninem, dobrym katolikiem. Oczywiście, że Kościół nie ogranicza swojej misji do tego czy innego narodu, ale Kościół łączy ze sobą i w sobie rozmaite narody. I to spotkanie różnych narodów będzie tym bardziej owocne, im bardziej każdy naród będzie sobą.

Prowadząc zaplanowany cykl spotkań, Jolanta Sosnowska podkreślała , że autorzy Białego Kruka w swych publikacjach prezentują oprócz wartości patriotycznych również naukę Kościoła. I zauważała: - Powiedziałabym, że stanowimy pewną przeciwwagę dla zalewających nas lewackich publikacji.

Maria Fortuna- Sudor

Czytelnicy chętnie korzystali z przygotowanej w ramach wydarzenia oferty promocyjnej

Czytelnicy chętnie korzystali z przygotowanej w ramach wydarzenia oferty promocyjnej

Myślę, że ten bardzo wyraźny rys działalności wydawnictwa i konsekwencja w publicystycznej działalności sprawiają, że Biały Kruk cieszy się uznaniem licznego grona wiernych czytelników. Można to było zaobserwować także w czasie sobotniego wydarzenia, na które do Łagiewnik z różnych stron nie tylko Krakowa przyjeżdżali miłośnicy wydawanych przez Białego Kruka książek. Już od godz. 13 dało się zauważyć zainteresowanie czytelników, których z każdą godziną przybywało. Zwłaszcza, że można było poprosić o autograf autorów książek, zamienić kilka słów czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przychodzi coraz więcej czytelników

Wśród autorów, którzy tego dnia podpisywali książki byli m.in. abp Marek Jędraszewski, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Jan Machniak, prof. Andrzej Nowak, kompozytor i śpiewający poeta Leszek Długosz oraz znany fotograf Adma Bujak, który w rozmowie z „Niedzielą” nie ukrywał satysfakcji wynikającej z faktu, że na Dzień Patrioty przychodzi coraz więcej czytelników, którzy znają i cenią publikacje Białego Kruka. Podkreśla: - To jest wydarzenie, w ramach którego nasi czytelnicy mogą przyjść na wybrany wykład swego ulubionego pisarza. Jest bezpośredni kontakt czytelnika z autorem. Frekwencja, jaką obserwujemy, świadczy, że to jest dla czytelników ważne wydarzenie. Oni tu przychodzą, chcą słuchać, pragną się ubogacić wiedzą występujących autorów. A odnosząc się do pięknie i starannie wydawanych książek Białego Kruka przekonywał: - Książka nie może być wydana byle jak, bo to człowieka nie pociąga. Czytelnik szuka piękna, to ono go pociąga. To jest piękno tekstu, piękno wiedzy, która jest w nim zawarta, a także piękno wizualne.

W ramach III Dnia Patrioty czytelnicy uczestniczyli także w koncercie poezji i piosenki patriotycznej Leszka Długosza. Ostatnim punktem wydarzenia było spotkanie z abp. Markiem Jędraszewskim, zakończone błogosławieństwem udzielonym przez metropolitę krakowskiego.

2017-10-22 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pojednajcie się z Bogiem!” – nowa publikacja bp. Tadeusza Pikusa

Nakładem Wydawnictwa Pastoralnego w Warszawie została wydana drukiem ksiązka autorstwa biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, zatytułowana: „Pojednajcie się z Bogiem”

Publikacja ta to studium ekumenizmu, dotykające też tematyki rozumienia jedności człowieka z Bogiem, misji jednoczącej Chrystusa i Ducha Świętego oraz Kościoła w aspekcie doktrynalnym, jak również ekumenicznych poczynań w odniesieniu do różnych wspólnot i dialogu z nimi. Autor pokazuje w niej uwarunkowania dialogu oraz różne rozumienie koncepcji jedności chrześcijan, wypracowane z udziałem członków innych wyznań. Jak napisał we wstępie sam autor: „Podział wśród chrześcijan jest widoczny i stanowi prob­lem nie tylko dla wyznawców tej religii, lecz także dla całego rodzaju ludzkiego. Przytoczone w tytule książki słowa Pawła Apostoła: «Pojednajcie się z Bogiem!» (2 Kor 5,20) dotykają wprost, w sposób istotowy, problemu podziału. Zachęta, po­dana w formie nakazu, zapewne wywoła u czytelnika pod­stawowe pytania: Dlaczego i w jakim celu mamy pojednać się z Bogiem? Co stoi u podstaw do podjęcia takiej decyzji i czemu miałoby to służyć? Szukanie odpowiedzi na pytanie o powód i cel pojednania się z Bogiem oraz poszukiwanie dro­gi i sposobu do osiągnięcia tego pojednania będzie tematem przewodnim opracowania. Książka «Pojednajcie się z Bogiem!» opisuje, w formie syn­tetycznej, kolejne etapy drogi człowieka prowadzącej ku jed­ności z Bogiem, z ludźmi i z samym sobą – według nauczania Kościoła katolickiego. Zawarty w książce wątek ekumeniczny wpisuje się w szeroki kontekst biblijnej i kościelnej historii zbawienia. Sposób takiego przedstawienia pozwala nam ła­twiej rozeznać, czym jest ekumenizm oraz jaką gra rolę i ja­kie ma znaczenie dla wypełnienia planów Boga względem człowieka. Taka myśl jest obecna również u wielu chrześ­cijan różnych wyznań i prowadzi do szukania odpowiedzi na pytanie: Co czynić, by nastała na ziemi pełna i widzialna jedność Kościoła oraz jaki powinien być kształt tej jedności?”. Bp Tadeusz Pikus od wielu lat zajmuje się naukowo teologią ekumeniczną, a z wyznawcami prawosławia, ich liturgią i pobożnością spotykał się podczas swej pracy w Moskwie i innych częściach Rosji, w tym także na teologicznych seminariach prawosławnych w Instytucie św. Andrzeja Apostoła oraz w pracy naukowej nad twórczością Aleksandra Mienia, prawosławnego kapłana, filozofa i teologa, zamordowanego w 1990 r., autora wielu książek, w których omawiane są kwestie filozoficzne, teologiczne, biblijne oraz liturgii i jej symboliki. Do niedawna Ksiądz Biskup był też przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski w pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Sprawa jedności Kościołów wschodnich leży mu na sercu, co można odczuć w relacjach i rozmowach.
CZYTAJ DALEJ

Pomimo choroby Franciszek wykonuje swoje obowiązki

2025-02-08 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Pomimo zapalenia oskrzeli papież Franciszek wykonuje swoje obowiązki. Dzisiaj rano w Domu św. Marty przyjął na prywatnej audiencji premiera niemieckiego kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu Alexandra Schweitzera. Rozmawiał on też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i przeszedł przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), podkreślił ścisły związek między rządem jego kraju związkowego a Kościołem katolickim w ich zaangażowaniu społecznym w regionie.

W wywiadzie udzielonym portalowi Vatican News po audiencji na tarasie Kolegium Campo Santo Teutonico w Watykanie, premier opisał swoje wrażenia z tego, jak podkreślił, „poruszającego dnia”. „Drogi kardynale Konradzie Krajewski, panie i panowie, stoję tutaj przed wami i mam produkty z firmy z miasta Boppard”, rozpoczął Schweitzer, odnosząc się do firmy, która produkuje „udane produkty pielęgnacyjne poza Niemcami”.
CZYTAJ DALEJ

Lutowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2025-02-08 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbył się kolejny zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję