Tu modlił się król Jan III Sobieski prowadząc w 1683 r. wojska pod Wiedeń. Tym śladem zawierzenia poszli August II Sas i król August III. Znaczącym okresem w historii sanktuarium w Piekarach Śląskich jest działalność ks. Jana Alojzego Fietzka - budowniczego obecnej świątyni (1849 r.). Piekary Śląskie zaczęły wtedy pełnić funkcję duchowej stolicy Śląska.
Trwałość kultu maryjnego i jego zasięg zostały potwierdzone przez papieża Piusa XI i kard. Augusta Hlonda, kiedy to w 1925 r. Cudowny Obraz z Piekar przyozdobiono koronami papieskimi. Decyzją papieża Jana XXIII w 1962 r. kościół piekarski został wyniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. O duchowym znaczeniu sanktuarium świadczą liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Również św. Jan Paweł II, jako metropolita krakowski od 1965 r. uczestniczył w pielgrzymkach mężczyzn i głosił kazania, a potem jako papież kierował co roku pasterskie słowo do zgromadzonych tu pielgrzymów. W 1983 r. nadał Maryi Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Obraz ten otoczony jest szczególnym kultem górników, hutników i Ślązaków.
Autorem projektu znaczka jest Adam Kultys. AKW