W targach wezmą udział przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Środowiska. Wśród zaproszonych gości znajdą się również m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz jednostek resortu środowiska, takich jak Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej czy Lasy Państwowe.
W sumie w targach uczestniczyć będzie blisko 260 wystawców z 16 krajów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gospodarka o obiegu zamkniętym to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to jest możliwe.
Łukasz Krzysztofka
- O około 50 proc. wzrosły ceny wody w ciągu ostatnich ośmiu lat. Nie możemy dopuścić, by za wodę w kranie i odprowadzanie ścieków płacono więcej – powiedział w czasie śniadania z dziennikarzami w Ministerstwie Środowiska Mariusz Gajda, Podsekretarz Stanu ds. gospodarki wodnej. Wiceminister podkreślił, że ceny wody na pewno nie wzrosną, a niektóre mogą nawet ulec zmniejszeniu.
Idea gospodarki o obiegu zamkniętym uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, począwszy od jego projektowania, poprzez produkcję i konsumpcję, aż po zbieranie odpadów oraz ich zagospodarowanie. Istotnym jest, aby wytworzone odpady były traktowane jako surowce wtórne, a nie jako ostatni etap cyklu życia produktu.
Reklama
Podczas targów ważne miejsce zajmą debaty eksperckie. Jednym z głównych tematów będzie elektromobilność. – Stanowi ona połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem o napędzie elektrycznym, dzięki czemu ogranicza to tzw. niską emisję, a co za tym idzie także problem smogu – podkreślił Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska ds. gospodarki odpadami, funduszy ekologicznych i edukacji ekologicznej. Debata ekspercka poświecona elektromobilności odbędzie się18 października, w ramach dnia polsko-norweskiego, organizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy wraz z Ambasadą Królestwa Norwegii. W ciągu dwóch dni zostanie zorganizowanych w sumie 14 paneli, poświeconych również m.in. polityce surowcowej państwa, geotermii, budownictwu drewnianemu, leśnym gospodarstwom węglowym czy gospodarce łowieckiej.
Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. Dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody stanowi również cel gospodarki obiegu zamkniętego.
Łukasz Krzysztofka