W swym orędziu, przekazanym obradującym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że spotkanie to nie tylko ma na celu uczczenie setnej rocznicy pierwszego Kodeksu, ale jest też okazją do refleksji nad autentyczną formacją prawną w Kościele. Ma ona pozwolić zrozumieć duszpasterski charakter prawa kanonicznego - podkreślił autor przesłania.
Przypomniał słowa Benedykta XVI z listu do seminarzystów z 2010 r., że prawo jest warunkiem miłości w społeczeństwie i w Kościele. Zacytował też stwierdzenie Jana Pawła II z konstytucji apostolskiej, którą promulgował on Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. Pisał tam, że nowy Kodeks wyraża wysiłek przełożenia języka kanonistycznego na eklezjologię Soboru Watykańskiego II. Franciszek podkreślił, że prawo kanoniczne służy utrwalaniu i przekazywaniu dalszym pokoleniom owoców tego Vaticanum II.
Prace nad tym pierwszym w historii zbiorem praw Kościoła katolickiego rozpoczęto za pontyfikatu św. Piusa X, a Kodeks promulgował 27 maja 1917 r. Benedykt XV. W 1983 r. zastąpił go nowy, znacznie skrócony Kodeks Prawa Kanonicznego, ogłoszony 25 stycznia tegoż roku przez Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu