Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IX Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Bogactwo brzmienia

Reklama

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku oraz parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku - organizatorzy IX Letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - zwracając się do odbiorców Festiwalu nie kryli radości i satysfakcji z faktu, iż to właśnie w Drezdenku utrwaliła się tradycja muzycznych spotkań. „Dzięki konsekwentnej dbałości o utrzymanie niekomercyjnego poziomu i organizowanie przedsięwzięć o niepowtarzalnym charakterze, udaje nam się stopniowo poszerzać nasz krąg o współpracowników i sympatyków, którzy czują naturalną potrzebę korzystania z dóbr kultury i przyjemności, jaką wrażliwemu odbiorcy umożliwia fakt obcowania ze sztuką” - czytamy w folderze zapowiadającym Festiwal.
Wzbogacanie kulturalno-duchowej strony ludzkiego życia to jedno z założeń organizatorów Festiwalu. Muzyka organowa ma bowiem głębokie znaczenie. Od wieków liturgia w naszych kościołach nierozerwalnie związana jest z dźwiękami muzyki organowej. Tajemnice wiary przeżywamy w atmosferze, której transcendentalny wymiar oddać może jedynie „król instrumentów”. Niezwykłe piękno zewnętrzne oraz bogactwo brzmieniowe organów sprawiają, że często wykorzystuje się je poza liturgią. Trudno o instrument bardziej odpowiedni dla zacisza świątyni, a jednocześnie nadający się doskonale do użytku koncertowego. Dla słuchaczy muzyka organowa jest źródłem wielu wzruszeń i natchnienia; wielu odbiera ją jako bezpośredni kontakt z sacrum.
Tegoroczne festiwalowe koncerty odbędą się:
27 sierpnia - Drezdenko - Julian Gembalski (Katowice) - organy
28 sierpnia - Dobiegniew - Julian Gembalski (Katowice) - organy
2 września - Drezdenko - Stefania Woytowicz (Warszawa) - sopran i Michał Dąbrowski (Warszawa) - organy
3 września - Pałac Mierzęcin - Stefania Woytowicz (Warszawa) - sopran oraz Kwartet Smyczkowy „Impressione” (Warszawa)

Anna Bensz-Idziak

Dobiegniew

Nurtami Karola Wojtyły

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii pw. św. Józefa w Dobiegniewie obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia. W ramach obchodów tej rocznicy w dniach 23-25 lipca zorganizowany został spływ kajakowy po rzece Drawie.
30-osobowa grupa pochodząca z Myśliborza, Drezdenka, Gorzowa, Dobiegniewa i Kanady podążyła „nurtami Karola Wojtyły” - jak podkreślają uczestnicy - przede wszystkim po dobrą zabawę. Spływ rozpoczął się 23 lipca w „Bogdance”. Uczestnicy pokonali trasę zatrzymując się na biwaku „Pstrąg”, a zakończył się na biwaku „Kamienna”. Stąd wszyscy udali się do swoich domów pełni nadziei, że za rok znów się spotkają i będą mogli jeszcze raz wspólnie podziwiać przepiękne krajobrazy Drawieńskiego Parku Narodowego. Nie brakowało również niecodziennych sytuacji, np. gdy grupa udzieliła pomocy zagubionym niemieckim turystom. Każdy wieczór, pomimo wyczerpującej wędrówki za dnia, przepełniony był śpiewami, wspólną gawędą i modlitwą. Kierownikiem spływu był Tadeusz Bednarczuk, kierownikiem duchowym - ks. Henryk Wojnar, a nad logistyką czuwała grupa pod przewodnictwem Jerzego Florczaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Józefa w Dobiegniewie

Paradyż

Reklama

Tegoroczne rekolekcje dla liderów grup parafialnych „Przyjaciół Paradyża” oraz kandydatów, którzy chcieliby włączyć się w Dzieło Duchowej Pomocy Powołaniom, odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu w dniach 10-12 września. Zakwaterowanie rozpocznie się w piątek w godzinach popołudniowych. Zawiązanie wspólnoty nastąpi podczas kolacji o godz. 18.30, a rozpoczęcie programu rekolekcyjnego o godz. 20.00. Tradycyjnie opłata za pobyt jest dobrowolną ofiarą. Zapraszamy z każdej parafialnej grupy „Przyjaciół Paradyża” lidera lub jego zastępcę oraz 2-3 osoby. Zachęcamy liderów, aby zabrali ze sobą osoby szczególnie zaangażowane we wspólnotę lub takie, które niedawno do niej wstąpiły. Diecezjalny koordynator wspólnot „Przyjaciół Paradyża” ks. Paweł Bryk prosi, aby przy okazji rekolekcji dostarczyć aktualne listy członków oraz nazwiska osób ze swoich grup, które w ciągu ubiegłego roku odeszły do Pana.
Zgłoszenia przyjazdu przyjmowane są do 8 września telefonicznie na furcie Seminarium, nr tel. (0-68) 381-10-21 lub 381-10-24. Bliższe informacje można otrzymać pod nr. tel. 0-604-624-142.

Gorzów

Zbliżający się rok szkolny jest dla wielu dzieci i ich rodziców czasem oczekiwania na wielkie i radosne wydarzenie, które szczególnie dla pierwszoklasistów, pozostaje w pamięci na zawsze. Tak jest w wielu domach, gdzie radość nie jest przyćmiona problemami finansowymi. Niestety takich domów z roku na rok jest coraz mniej. Pracując wśród ludzi zamieszkujących śródmieście Gorzowa, duszpasterze parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny widzą dzieci, które są opuszczone, nie korzystają z uroków wakacji, a rok szkolny będzie dla nich powodem do smutku z powodu braku potrzebnych przyborów szkolnych. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli Parafialne Zespoły Caritas są w stanie dotrzeć do najbardziej potrzebujących dzieci, żeby zapewnić im to co niezbędne w szkole: zeszyty, ołówki, kredki itp. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć to dzieło, mogą wkładać dary do kosza wystawionego w TESCO przy ul. Górczyńskiej w Gorzowie, przynieść je do siedziby Parafialnego Zespołu Caritas przy ul. Mieszka I 59, lub wpłacając pieniądze na konto Parafialnego Zespołu Caritas przy ul. Mieszka I 59 nr 98 1060 0076 0000 3200 0090 4242.

Muzyka w raju - Paradyż

20 sierpnia, piątek
godz. 18.00 - koncert inauguracyjny
godz. 21.00 - recital wiolonczelowy

21 sierpnia, sobota
godz. 18.00 - koncert orkiestrowy
godz. 20.30 - koncert orkiestrowy

Reklama

22 sierpnia, niedziela
godz. 18.00 - koncert orkiestrowy
godz. 20.30 - recital fletowy

24 sierpnia, wtorek
godz. 18.00 - koncert kameralny
godz. 20.30 - koncert kameralny

25 sierpnia, środa
godz. 18.00 - recital
godz. 20.30 - koncert kameralny

26 sierpnia, czwartek
godz. 18.00 - koncert orkiestrowy
godz. 20.30 - koncert kameralny

27 sierpnia, piątek
godz. 18.00 - koncert orkiestrowy
godz. 20.30 - recital fletowy

28 sierpnia, sobota
godz. 18.00 - koncert orkiestrowy

29 sierpnia, niedziela
godz. 18.00 - koncert finałowy

Jednym zdaniem

6 sierpnia w Domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Sławie zakończyły się tygodniowe Rekolekcje Formacji Apostolskiej I stopnia dla członków KSM oraz dla wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w działalność stowarzyszenia.

7 sierpnia bp Paweł Socha uczestniczył w uroczystym ingresie bp. Kazimierza Nycza do katedry w Koszalinie.

8 sierpnia w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św., podczas której śluby wieczyste złożyły siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (siostry salezjanki).

8 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbyło się Żniwowanie. W programie był m.in. pokaz tradycji związanych ze żniwami, młóceniem i mieleniem ziarna, wypiek chleba i jego degustacja oraz wystawa plenerowa Chleba naszego powszedniego.

8 sierpnia na Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie Lubuskim zgromadzili się uczestnicy II Festiwalu Kultury Rycerskiej i Szlacheckiej. Po Mszy św. odbyła się Ceremonia Zakończenia Festiwalu oraz wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Rycerskiego o Miecz Odonicza.

9 sierpnia w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas spotkania modlitewnego z okazji miesiąca abstynencji zorganizowanego pod patronatem Radia Maryja i Telewizji Trwam.

11 sierpnia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystości 750-lecia śmierci św. Klary, która odbyła się w klasztorze sióstr klarysek w Kętach.

Z początkiem sierpnia ukazał się album pt. Sanktuarium Maryjne w Rokitnie autorstwa Bogusława Świtały. Jest on do nabycia w księgarniach św. Antoniego na terenie diecezji.

Caritas diecezjalna informuje o zmianie konta bankowego zgodnie ze standardami Unii Europejskiej: 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716

Zaproszenia

Do 27 sierpnia Galeria Fotografii i Nowych Mediów w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp. zaprasza na wystawę Historia pod tytułem Newsweek, na której prezentowane są wydarzenia z okładek Newsweek od 1933 do 2001 r.

Dom „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie zaprasza na turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne w terminach: 1-14 września br. oraz 21 grudnia br. - 3 stycznia 2005 r. Koszt pobytu wynosi 650 zł. Uczestnicy mogą korzystać z dofinansowania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jednocześnie informujemy, że Dom „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie uzyskał wpis do rejestru ośrodków nr OD/02/14/04, w którym mogą odbywać się turnusy rekolekcyjno-rekreacyjne i uprawniony jest również do przyjmowania zorganizowanych grup turnusowych osób niepełnosprawnych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

800 – lecie stygmatyzacji św. Franciszka w polskiej La Vernie

2024-09-09 22:04

Tobiasz Biłka

    Od 14 do 17 września br. w Alwerni k. Krakowa odbywać się będą główne uroczystości związane z obchodzonym w tym roku jubileuszem 800-lecia otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu na włoskiej górze La Verna.

    Uroczystości rozpoczną się w sobotę 14 września. Mszy św. dla młodzieży o godz. 11:00 przewodniczyć będzie o. Egidiusz Włodarczyk OFM - Minister Prowincjalny Prowincji Nie-pokalanego Poczęcia NMP (OO. Bernardynów) Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Na Eu-charystii zgromadzi się Franciszkańska Młodzież Oazowa ze wszystkich bernardyńskich klasztorów, która w ramach Jubileuszu nawiedzi alwernijskie wzgórze. Natomiast o godz. 19:00 odbędzie się wyjątkowe czuwanie modlitewne połączone z adoracją krzyża, które za-kończy się Apelem Maryjnym o godz. 21:00.
CZYTAJ DALEJ

Życie i śmierć Samarytan z Markowej - pierwsza rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów

2024-09-10 07:10

[ TEMATY ]

święci

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

Ulmowie

bł. rodzina Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Dziś, 10 września, przypada pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów. W marcu 1944 roku Józef i Wiktoria, wraz z siedmiorgiem ich dzieci, zostali zamordowani przez Niemców za udzielenie schronienia Żydom. Warto przypomnieć kim byli na co dzień Józef i Wiktoria, zwani Samarytanami z Markowej, czym żyli, jakie mieli pasje oraz jak wyglądało ich życie oraz śmierć.

Był synem Marcina i Franciszki z domu Kluz. Jego rodzice mieli trzyhektarowe gospodarstwo, w którym pomagał od najwcześniejszych lat. Skończył czteroklasową szkołę powszechną, a w 1921 roku został powołany do odbycia służby wojskowej. W 1929 roku rozpoczął naukę w szkole rolniczej w Pilźnie, którą ukończył z bardzo dobrym wynikiem.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Nowej Kultury

2024-09-10 09:54

[ TEMATY ]

festiwal nowej kultury

Materiał prasowy

Półfinaliści programu “Must Be The Music” wystąpią w Katowicach w ramach Festiwalu Nowej Kultury.

22 września w Katowicach wystąpi zespół Albo i Nie. Koncert promuje ich najnowszą płytę “4”, na której, podobnie jak na koncercie wysłuchać można autorskich utworów. Wydarzenie jest realizowane w ramach trwającego Festiwalu Nowej Kultury.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję