Prezydent przyjął przewodniczących episkopatów Europy w mińskim Pałacu Niepodległości. W swoim przemówieniu podkreślał znaczenie zorganizowania zgromadzenia CCEE na Białorusi, której centralne położenie na mapie Europy nazwał "darem od Boga".
- Wierzymy, że wizyta tak wysoko postawionych katolickich duchownych w Mińsku jest znakiem głębokiego szacunku dla białoruskich katolików. Jestem przekonany, że jest to wyraz uznania dla Białorusi - mówił białoruski przywódca. Przypomniał też, że obecność europejskich hierarchów w Mińsku związana jest także obchodami 750-lecia pierwszego zapisu dotyczącego Mińska w staroruskiej „Kronice Nestora” (znanej także jako "Powieść lat minionych") oraz 500-lecia wydania "Biblii Ruskiej", pierwszej księgi wydrukowanej w języku białoruskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyraził też nadzieję na dalsze umacnianie pozycji Kościoła we współczesnym społeczeństwie. "Wiem, że Kościół jest instytucją konserwatywną w najlepszym znaczeniu tego słowa. Waszym wielkim osiągnięciem jest to, że nie kierujecie się pośpiechem w przeprowadzaniu reform, które często prowadzą do upadku podobnych instytucji. Jednakże nie znaczy to, że mamy nic nie robić. Chciałbym widzieć Kościoły prawosławny i katolicki odgrywające bardziej znaczącą rolę zarówno w moim kraju, jak i w innych. Dziś potrzebujemy was bardziej, niż kiedykolwiek" - mówił Łukaszenka.
Prezydent Białorusi sugerował też, by to właśnie w Mińsku doszło do kolejnego spotkania papieża Franciszka i głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Cyryla. "Rozmawialiśmy o wynikach spotkania papieża z patriarchą Cyrylem, które odbyło się daleko stąd, na Kubie. Myślę, że powinniśmy rozważyć takie spotkanie tutaj, w Mińsku. To tu dyskutowane są problemy Wschodu i Zachodu, Północy i Południa" - mówił szef państwa. Podkreślił też znaczenie decyzji Patriarchatu Moskiewskiego w tej kwestii. "Jeśli osiągniecie porozumienie z Kościołem prawosławnym, ja i naród białoruski zrobimy wszystko co niezbędne dla was, waszych zwierzchników i naszych zwierzchników Kościołów katolickiego i prawosławnego, aby to spotkanie w Mińsku uczynić historycznym. Pomyślcie o tym" - mówił prezydent.
Wizyta w mińskim Pałacu Niepodległości rozpoczęła pierwszy dzień zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która w dniach 28 września - 1 października odbywa się w Mińsku, z udziałem przewodniczących episkopatów i ich delegatów, reprezentujących 45 państw Europy.