Reklama

Jasnogórskie sanktuarium i nasze pielgrzymowanie

Do Częstochowy!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wierni archidiecezji częstochowskiej w wyjątkowy sposób przeżywają miesiąc sierpień. Błogosławiony to zaiste dla nas czas. Stajemy się świadkami, więcej: bohaterami ogólnoeuropejskiego fenomenu zmagania o najwyższe wartości ludzkie i chrześcijańskie, walki o Boga w sercu, o ducha braterstwa międzyludzkiego, miłości i pokoju. Pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza piesze, jest intensywnym przeżyciem religijnym. To wielkie ćwiczenia duchowe odprawiane w czasie drogi. To dogłębne, nieraz z całego życia, spowiedzi. To mocna pokuta, gorąca modlitwa, żywiołowa pieśń, autentyczna miłość i radość. To młodość ducha".
(List abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego na miesiąc sierpień 2004 r.)

Pielgrzymki piesze są wyrazem religijności charakterystycznym dla Polaków. Obok najstarszych i najdłuższych pielgrzymek z tradycjami, ze wszystkich stron zmierzających ku Jasnej Górze, na pątniczym szlaku pojawiły się także te z terenu archidiecezji częstochowskiej. Stanowią odpowiedź na duchowe zapotrzebowanie człowieka. Choć trwają zaledwie dzień lub kilka dni, są czasem modlitwy, dawania świadectwa, a także trudu organizatorów.
Może więc warto choć pokrótce przyjrzeć się kogo możemy spotkać w drodze do Domu Matki.

Pielgrzymka z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie po dwóch dniach marszu przybyła na Jasną Górę 4 lipca. Liczyła ok. 120 osób, którym przyświecało hasło Naśladować Chrystusa. Pątnicy spoglądali na swego Pana i Mistrza w duchu wdzięczności za Jego nawiedzenie parafii w obrazie Jezu, ufam Tobie. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej i Drodze Krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskich przewodniczył organizator grupy i proboszcz parafii - ks. Maciej Klekowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Także pod hasłem Naśladować Chrystusa podąża ku Jasnej Górze pielgrzymka z dwóch dekanatów zawierciańskich. W ciągu 3 dni marszu (23-25 sierpnia) czciciele Matki Bożej zdobywają nowe doświadczenia, które czynią ich lepszymi i uczą budować wspólnotę. Pątnicy z Zawiercia i okolic przedstawiają Bogu liczne intencje, modlą się: „o jedność i trzeźwość w narodzie polskim, o pokój między narodami, o owocną współpracę między duchowieństwem a laikatem, o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, o ducha religijnego dla rodzin, nauczycieli i wychowawców, za bezrobotnych, chorych i niepełnosprawnych.

141. Piesza Pielgrzymka z Wielunia, zorganizowana przez wieluńską parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, trwa od 23 do 28 sierpnia. Zdążając na Jasną Górę jej uczestnicy ukazują prawdę: Z Matką naśladujemy Chrystusa. Ok. 550 pątników pieszych i 150 pielgrzymów duchowych, uczestnicząc codziennie w Eucharystii, modli się o nawrócenie grzeszników i uproszenie łaski wiary dla wszystkich ludzi. W czasie drogi tworzą wspólnotę, co pomaga im uświadomić sobie, że w życiu ważna jest miłość bliźniego i troska o idącego obok człowieka. W pielgrzymce biorą udział siostry ze Zgromadzenia Sióstr Antoninek oraz księża z wieluńskich i okolicznych parafii.

Reklama

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie pielgrzymować będzie już po raz szesnasty. Jednak w tym roku po raz pierwszy proboszcz parafii - ks. Bogdan Ignasiak i wikariusz - ks. Sławomir Bednarski zorganizowali pielgrzymkę rowerową, która przybędzie na Jasną Górę 25 sierpnia. Podczas jazdy pątnicy-cykliści zatrzymywać się będą przy znajdujących się na ich szlaku kościołach parafialnych, m.in. w Białej, w sanktuarium Matki Bożej w Pajęcznie i w Cykarzewie. Czas postoju przeznaczać będą na modlitwę i słuchanie konferencji. Pątnicy podjęli intencje wyznaczone na miesiąc sierpień przez abp. Stanisława Nowaka oraz osobiste. Ci, którzy nie będą mogli przyjechać do sanktuarium rowerami, uczynią to w pielgrzymce autokarowej.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Dziepółci pielgrzymuje niemal od początku swego istnienia (1986 r.). W tym roku wierni dziękować będą za nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego i wszelkie łaski otrzymane w minionym roku, oraz za wizytację abp. Stanisława Nowaka. Pragną, aby Jezus Miłosierny błogosławił parafii i wszystkim jej mieszkańcom.

Reklama

Pielgrzymka z parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście łączy się z pielgrzymkami parafii w Żarkach Letnisko i Przybynowie. Dołączają do niej także pojedyncze osoby z parafii Jaworznik i Kotowice. Ok. 400-osobowa grupa wędruje w dniach 27-29 sierpnia, a opiekę duszpasterską nad nią sprawują proboszcz - ks. Jan Wajs i księża wikariusze. Zdaniem pątników, pielgrzymka jest wyrazem dążenia człowieka do Boga, a najlepszą przewodniczką na tej drodze jest Maryja. Dlatego za jej wstawiennictwem modlą się o nawrócenie, zerwanie z nałogami, zgodę i miłość w rodzinach. W tym roku pielgrzymka przebiega pod hasłem Naśladować Chrystusa i ma charakter dziękczynny za nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach oraz za dar bł. ks. Ludwika Gietyngiera (16 sierpnia przypada 100. rocznica jego urodzin). Warto w tym miejscu nadmienić, że w niedzielę 22 sierpnia w Żarkach Mieście gościł będzie o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry. Będzie on przewodniczyć uroczystej Mszy św., w czasie której nastąpi oficjalne objęcie parafii przez Księdza Proboszcza.

Wierni dekanatu praszkowskiego wyruszą na pielgrzymią drogę 24 sierpnia z Makowego Wzgórza. Ok. 250 pątników przez modlitwę i zamyślenie nad wolą Bożą będzie świadkami prawdy (będącej także hasłem pielgrzymki): Z Maryją naśladujemy Chrystusa. Jak powiedział ks. kan. Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce - wierni będą także wypraszać łaskę pogłębionego życia wewnętrznego oraz rozwoju kultu maryjnego w kalwaryjskim sanktuarium na Makowym Wzgórzu.

Pielgrzymkę z parafii św. Marii Magdaleny i bł. Michała Kozala z Działoszyna prowadzić będą ks. Marek Latos i ks. Kazimierz Kieraś. Ok. 250 pielgrzymów stawia sobie pokutny cel: przebłaganie za grzechy swoje i całego świata. Ponadto przez wstawiennictwo Matki pragną wyprosić łaski dla siebie i najbliższych. Jak co roku, tak i teraz w ostatnim etapie dołącza orkiestra dęta działoszyńskiej cementowni „Warta” w strojach galowych. „Nieważne, czy idziemy kilka, czy kilkadziesiąt kilometrów, najważniejsze jest to, że u kresu wędrówki oczekuje na nas Kochająca Matka. Gdy stajemy przed Cudownym Obrazem, zmęczenie i wszystkie troski mijają, czujemy, że nie jesteśmy sami na tym świecie, że jest Ktoś, kto nas kocha i wspiera. To właśnie pielgrzymka jest czasem, na który czekamy przez cały rok” - wyznają pątnicy uradowani spotkaniem z Matką.

Za łaski otrzymane w czasie nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego dziękować będą także wierni parafii pw. św. Zofii w Krzeczowie. 50-osobowa pielgrzymka autokarowa, zorganizowana przez proboszcza - ks. Jana Skibińskiego, uczestniczy we Mszy św. pontyfikalnej przed Szczytem Jasnogórskim 26 sierpnia. Ten dzień jest dla krzeczowian czasem synowskiego spotkania z Matką przez modlitwę i zamyślenie.

8 września z parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie wyruszy I Archidiecezjalny Maraton Ekspiacyjny za grzechy przeciwko poczętemu a nienarodzonemu życiu. Patronat nad maratonem, organizowanym przez ks. Szymona Gołuchowskiego - proboszcza parafii objął bp Antoni Długosz, który tego dnia (o godz. 15.00) przewodniczyć będzie Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej. Uczestnicy pielgrzymki biec będą w specjalnie przygotowanych koszulkach z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i miasta Pajęczna. Informacje o udziale w maratonie można uzyskać u ks. Szymona Gołuchowskiego, tel. (0-34) 311-15-73.
W sanktuarium łatwiej dostrzec znaki działalności Boga jako Pana dziejów i Boga miłości, który umiłował człowieka do końca. W sanktuarium, wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi, doświadczamy bliskości Boga, który przypomina nam, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. W sanktuarium uczymy się budować wspólnotę i kochać Boga w drugim człowieku, odkrywamy pragnienie żarliwej modlitwy, które przemienia nasze serca i odmienia życie. Dlatego tak licznie każdego roku przybywają do Matki w dniu Jej święta ci, którzy na co dzień żyją i mieszkają niejako w cieniu jasnogórskiego sanktuarium. W tym wędrowaniu trzeba usłyszeć słowa: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1) i odkryć, że jesteśmy nieustannie w drodze do Niebieskiej Ojczyzny, do Wiecznego Sanktuarium, gdzie ujrzymy Boga twarzą w Twarz.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda odznaczył polskich medalistów igrzysk w Paryżu. PEŁNA LISTA

2024-09-09 12:05

[ TEMATY ]

sport

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda (L) i siatkarz reprezentacji Polski Bartosz Kurek (P)

Prezydent Andrzej Duda (L) i siatkarz reprezentacji Polski Bartosz Kurek (P)

Lekkoatletka Natalia Kaczmarek, jej trener Marek Rożej i siatkarz Bartosz Kurek zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W Pałacu Prezydenckim uhonorowani zostali też inni polscy medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu i ich szkoleniowcy.

CZYTAJ DALEJ

800 – lecie stygmatyzacji św. Franciszka w polskiej La Vernie

2024-09-09 22:04

Tobiasz Biłka

    Od 14 do 17 września br. w Alwerni k. Krakowa odbywać się będą główne uroczystości związane z obchodzonym w tym roku jubileuszem 800-lecia otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu na włoskiej górze La Verna.

    Uroczystości rozpoczną się w sobotę 14 września. Mszy św. dla młodzieży o godz. 11:00 przewodniczyć będzie o. Egidiusz Włodarczyk OFM - Minister Prowincjalny Prowincji Nie-pokalanego Poczęcia NMP (OO. Bernardynów) Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Na Eu-charystii zgromadzi się Franciszkańska Młodzież Oazowa ze wszystkich bernardyńskich klasztorów, która w ramach Jubileuszu nawiedzi alwernijskie wzgórze. Natomiast o godz. 19:00 odbędzie się wyjątkowe czuwanie modlitewne połączone z adoracją krzyża, które za-kończy się Apelem Maryjnym o godz. 21:00.
CZYTAJ DALEJ

Papież zachęcił w Dili do odzwierciedlania światła Boga miłości

2024-09-10 10:46

[ TEMATY ]

Timor Wschodni

Franciszek w Azji i Oceanii

PAP/EPA

Papież Franciszek w Dili

Papież Franciszek w Dili

Prośmy. abyśmy umieli odzwierciedlać w świecie silne i czułe światło Boga miłości - powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na placu Taçi Tol w stolicy Timoru Wschodniego - Dili. Wzięło w niej udział ponad 750 tys. wiernych.

Ojciec Święty wyszedł od słów proroka Izajasza: „Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany” (Iz 9, 5), i zauważył, że zostały one skierowane do mieszkańców Jerozolimy, w czasie pomyślnym dla miasta, nacechowanym jednak, niestety, również wielkim upadkiem moralnym. Wówczas potrzebne jest nawrócenie, miłosierdzie i uzdrowienie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję