Reklama

Jak Dolny Śląsk szedł na Jasną Górę

Świdnica

1 sierpnia wyruszyła dwoma nurtami ze Świdnicy i Kłodzka I Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę. Trzeciego dnia wędrówki grupy połączyły się w Bobolicach. Tu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Mszę św. dla pielgrzymów odprawił bp Ignacy Dec. W sumie w drogę do Czarnej Madonny z nowej diecezji wyruszyło ok. 1600 pielgrzymów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy miesiące przygotowań

Reklama

W momencie powstania nowej diecezji świdnickiej, 25 marca br., zrodziła się też potrzeba zorganizowania pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, by „w tym historycznym momencie pójść jak najprędzej do Matki” - napisał ordynariusz nowej diecezji, bp Ignacy Dec, do wiernych. I dalej dodawał:
„Trzeba powiązać tych 21 dekanatów, ponad 180 parafii, około 360 kapłanów, kilkaset sióstr zakonnych i prawie 700 tysięcy ludzi - modlitwą i medytacją, różańcem i koronką... Przemienić sakramentem pokuty i Eucharystią. Trzeba wydeptać granice diecezji stopami pątników, przedeptać ją wzdłuż i wszerz w kierunku Tej, co Jasnej broni Częstochowy”.
Funkcję głównego organizatora i przewodnika powierzono ks. Romualdowi Brudnowskiemu. „Doświadczenie miałem - opowiada Ksiądz Przewodnik - w pielgrzymkach brałem udział 14 razy, pełniłem też różne funkcje, ale już myślałem, że czas pałeczkę przekazać młodszym. Kiedy nadeszła propozycja objęcia przewodnictwa, wiedziałem, że nie mogę biskupowi odmówić, choć obaw miałem wiele” - wyznaje. Przygotowania rozpoczęto w maju, to bardzo krótki czas, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik, zwłaszcza że spraw do załatwienia jest bardzo wiele, także prawnych i administracyjnych. W czasie drogi pomocą służą pielgrzymi którzy już mają pątnicze doświadczenie a także księża - przewodnicy poszczególnych grup: ks. Marcin Cechowski - grupa świdnicka, ks. Adam Woźniak - grupa dzierżoniowska, Józef Siemasz - grupa kłodzka, ks. Grzegorz Ławniczak - grupa ząbkowicka, ks. Janusz Garula - grupa wałbrzyska. Nad zdrowiem pielgrzymów czuwa maltańska służba medyczna ze swoim szefem Julianem Gola oraz ratownicy z wrocławskiej grupy medycznej. Głównym porządkowym jest Dariusz Kołt.

Różne tradycje

Ok. 1600 pątników w ciągu 9 dni (1-9 sierpnia) pokonuje trasę ponad 200 km. Pielgrzymuje 20 księży, 10 kleryków, 4 siostry zakonne. Drugie tyle liczy Grupa Duchowego Uczestnictwa. Zapisane są do niej osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w drodze, ale towarzyszą pielgrzymom modlitwą. Pielgrzymkę świdnicką tworzą różne tradycje. Część świdnicka podążała od 26 lat na Jasną Górę z pielgrzymką wrocławską. Ziemia kłodzka i ząbkowicka przez 14 lat dopracowały się własnej tradycji. Ziemia wałbrzyska odłączyła się od pielgrzymki legnickiej. „Naszym zadaniem - wyznaje ks. Romuald - było te wszystkie nurty połączyć. Nie powiem, że jest to zadanie łatwe. Wynikają z tego powodu różne nieporozumienia, ale uważam, że jak na pierwszą pielgrzymkę jest bardzo dobrze. Widzę przede wszystkim ogromnie dobrą wolę tych ludzi, którzy idą. Za kilka lat pewnie i pielgrzymka świdnicka wypracuje własną tradycję i nikt nie będzie pamiętał tych sporów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Idą głównie młodzi

Reklama

Pątniczy trud podejmuje wielu. Idą do Matki z różnymi intencjami - prośbami i podziękowaniami. Idą matki z malutkimi dziećmi na wózkach. - Jak poradzić sobie w drodze z takim maleństwem - zastanawiam się. - To dzieci wymodlone - podpowiada mi koleżanka. - Teraz idą podziękować za to, że żyją, nie zważając na trudy. Ale pielgrzymka to przede wszystkim rekolekcje w drodze, pora na zastanowienie się, kim dla mnie jest Bóg, jakie miejsce przeznaczyłem Mu w moim życiu. Trzon pielgrzymki świdnickiej (80 %) stanowią młodzi ludzie. „Ale ta młodzież jest wspaniała, dojrzała - podkreśla Ksiądz Przewodnik. - Nie mamy żadnych problemów dyscyplinarnych, jak się to nieraz zdarza. Owszem musi być czas na zabawę, na śpiew, na święte pląsy, ale wiem, że ludzie rozumieją głęboki wymiar duchowy pielgrzymki”.

Rozrywki pielgrzymów

Mimo ogromnego zmęczenia pątników nie opuszcza zapał. „Pielgrzymi żyją dopiero nocą - żartuje Joanna Kołt z informacji pielgrzymkowej. - Trzeba ich zobaczyć podczas wieczornego apelu. Śpiewom i zabawom nie ma końca”. Ale też nie byle kto odwiedza pielgrzymów na trasie. We wtorek wystąpi zespół „Viatori”. Planowany jest koncert „Czerwono-Czarnych”. Pomysłem jednego z przewodników jest piłkarski turniej piłki nożnej o Puchar Głównego Przewodnika. Konferencje w grupach obok Księdza Przewodnika, który jest jednocześnie ojcem duchownym, głoszą zaproszeni kapłani - także z innych pielgrzymek dolnośląskich - ks. Aleksander Radecki, ks. Stanisław Orzechowski, ks. Marian Kopko. Konferencje nt. Dlaczego kocham Kościół? głosi prof. Józef Łukasiewicz, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat Abraham Melchizedek rozważa prof. Ryszard Krasnodębski z Politechniki Wrocławskiej, autor książki pod takim samym tytułem. Na Przeprośnej Górce koło Blachowni pielgrzymka świdnicka połączy się z pielgrzymką wrocławską i razem wejdą na Jasną Górę.

Ludzka życzliwość

Pielgrzymka świdnicka w takiej formie idzie po raz pierwszy, ale trasa została już wytyczona przez nurt południowy pielgrzymki wrocławskiej. „Choć drogę tę przemierzyłem już nieraz, to z taką życzliwością jak w tym roku spotykam się po raz pierwszy. Proszę sobie wyobrazić - opowiada Ksiądz Przewodnik - w Zwróconej mieszkańcy przygotowali dla pielgrzymów 400 litrów zupy w 12 rodzajach (na pamiątkę 12 apostołów). Jednego wieczoru parafianin z Kudowy przywiózł 250 słodkich bułeczek. - Ogłosiłem -opowiada ks. Romuald - że bułeczki są poświęcone. Kto je zje, bez starania staje się lepszy. Poszły jak woda”. Niezwykła życzliwość, z jaką spotykają się pielgrzymi, jest niewątpliwie zasługą głównego przewodnika, który przed wyruszeniem w drogę odwiedził osobiście wszystkich proboszczów parafii leżących na trasie pielgrzymki. Ale pewnie jest też tak, że ludzie czują potrzebę pomocy pątnikom, żeby mieć też jakąś swoją małą zasługę przed Bogiem.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Jedności i Wiary

Archiwum parafii

Na północny zachód od Białej Podlaskiej, nad brzegami rzeczki Klukówka leży miejscowość Leśna Podlaska, będąca wyjątkowym ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, w którym pod opieką Ojców Paulinów, upodobała sobie miejsce Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa – Matka Boża Jedności i Wiary.

Płaskorzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu, wykona jest w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Historia „przejasnego obrazu Najświętszej Maryi Panny” jest niezmiernie ciekawa i pełna przedziwnych wydarzeń. Zaczyna się od roku 1683, kiedy to dnia 26 września dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Kamienny wizerunek przywieziono do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 roku i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował złote korony. Wieść o niezwykłym pojawieniu się wizerunku zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i ściągać ludzi nawet z odległych stron. Rozwój kultu spowodował, że w 1731 r. przystąpiono w Leśnej do budowy nowego kościoła. Ukończono ją w 1758 r. Jeszcze w czasie jej trwania do Leśnej przybyli paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem. W XVIII w miejscowość była już znana w Koronie Polskiej jako ośrodek kultu maryjnego. W okresie rozbiorów i wojen napoleońskich sanktuarium dzieliło los narodu. Klasztor i kościół były niszczone i plądrowane. Pauliński konwent nie przestał funkcjonować tylko dzięki pomocy okolicznych ziemian. W okresie powstania styczniowego Leśna stanowiła jedno z ogniw ruchu narodowego na Podlasiu. Paulini wspierali powstańców władze carskie w odwecie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do sanktuarium wrócili paulini. Po długich poszukiwaniach w roku 1926 odnaleziono obraz ukryty u ss. Benedyktynek w Łomży. Badania wykazały, że ostatni biskup katolicki Janowa – Beniamin Szymański, wielki czciciel  Najświętszej Panny, przewidując popowstaniowe represje, ukrył oryginał Matki Bożej Leśniańskiej w Łomży, w bocznym ołtarzu. Biskup umarł, jedyna wtajemniczona przeorysza klasztoru także i tak byłby ślad zaginął, gdyby nie intensywne poszukiwania. W 1927 r. udała się z Siedlec niezwykła procesja, sam biskup wraz z tłumem wiernych pieszo przynieśli cudowny obraz do Leśnej. Procesja szła 3 dni, od 22 do 25 września. W uroczystości powrotu Matki Bożej brało udział około 30 tysięcy osób. Sanktuarium Leśniańskie było umiłowanym miejscem kultu dla unitów podlaskich, a Leśniańska Matka Boża ostoją ich wiary i jedności z Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: archidiecezja przekazała samochód na potrzeby wojskowych służb medycznych

2024-09-26 16:10

[ TEMATY ]

Lwów

karetka

Unsplash

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił dziś samochód ofiarowany przez archidiecezję na potrzeby służb medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Opel Vivaro został zakupiony przez archidiecezję lwowską, a abp Mokrzycki przekazał go na potrzeby wojskowej służb medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy, w szczególności żołnierzowi Stanisławowi Hawliukowi z Czerniowiec.
CZYTAJ DALEJ

Nowe eksponaty w Muzeum Armii Krajowej

2024-09-27 12:06

Archiwum Muzeum AK

    W czwartek 26 września w przeddzień święta Polskiego Państwa Podziemnego, w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym nabytkom placówki.

    W tym roku Muzeum AK wzbogaciło się o cztery cenne eksponaty otrzymane dzięki hojności kolekcjonera i pasjonata historii z Rzeszowa Mateusza Witczuka.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję