X Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego rozpoczną się 23 września Mszą św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Hucie Komorowskiej.
W parku przy Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego zorganizowany będzie VI Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej. Na zakończenie odbędzie Misyjny Krąg Radości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnego dnia, w niedzielę obchody rozpocznie Msza św. sprawowana przy Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego.
Dalsza część uroczystości, w tym występy artystyczne i konferencja naukowa odbywać się będą Publicznym Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim.
Wykład pt. „Idźcie i głoście” wygłosi ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI. Na temat chorób panujących w Afryce i posługiwaniu w szpitalu misyjnym im. Św. Łukasza oo. Werbistów w Kifangondo w Angoli opowie lek. med. Jolanta Kluz – Zawadzka. Swoje świadectwo wygłosi o. Pacyfik Edward Czachor OFM z Kongo.
Trzydniowe obchody zakończy 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowany będzie w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego.
Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ "Serce bez granic".
Reklama
Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.
Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.
25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.