Uczestniczyły w niej organizacje z pocztami sztandarowymi: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, z prezesem kpt. Konstantym Kopfem, Związek Inwalidów Wojennych z prezesem płk. Franciszkiem Ziemianinem, NSZZ „Solidarność” oraz młodzież z Liceum w Centrum Edukacji „Radosna Nowina 2000” w Piekarach pod opieką prof. Dominika Karcza i prof. Katarzyny Borowiec.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. w parafii Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Oficerskim w Krakowie w intencji wyniesienia na ołtarze ks. Władysława Gurgacza oraz za dusze wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę, a także za żyjących żołnierzy niezłomnych. Mszy św. przewodniczył ks. dr. hab. Henryk Majkrzak SCJ, a koncelebransami byli: ks. Józef Pyrek SDS opiekun duchowy Instytutu, o. Jerzy Pająk OFMCap kapelan żołnierzy AK i Środowisk Niepodległościowych i ks. prałat Zygmunt Kosek - proboszcz parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Józef Wieczorek
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1505844311.jpg)
Ks. Henryk Majkrzak w homilii m.in. powiedział: - Ks. Władysław Gurgacz, sprawując w lesie opiekę duchową nad partyzantami, rozważał bolesny dylemat; czy zgodnie z zaleceniami władz zakonnych powrócić do klasztoru i nie narażać zakonu na represje władz, czy też towarzyszyć żołnierzom leśnym do końca. I nawet prymas Wyszyński nie rozwiał jego wątpliwości. W odpowiedzi na list z jednej strony przypomniał mu o posłuszeństwie dla władz zakonnych, a z drugiej strony pisał o obowiązku opieki duchowej nad partyzantami.
Reklama
Natomiast proboszcz, dziękując zgromadzonym za przybycie na Mszę św., mówił: - Jeśli Duch Święty w swojej Boskiej mądrości zechce, da nam kolejnego człowieka do naśladowania, jako świętego, błogosławionego, byśmy czerpali wzory. I zwracając się do młodzieży, dodał: - Zwłaszcza dla was młodzi będzie piękna wskazówka, jak pięknie żyć, by piękne po sobie ślady pozostawić.
Mszę św. uświetnił chór „Jadwiżańskie Echo Fatimy” pod kierownictwem Teresy Piwowarskiej-Zaremba, radnej Dzielnicy XVI Krakowa.
Następnie zgromadzeni w pochodzie pod komendą płk. Włodzimierza Wowy Brodowskiego przemaszerowali na Cmentarz Rakowicki, udając się do grobu ks. W. Gurgacza, gdzie przy wystawionym przez Wojsko Polskie posterunku honorowym, nastąpiła druga część uroczystości.
Po odegraniu sygnału wojskowego „Hasło WP” przez trębacza i Hymnie Narodowym głos zabrała Roksana Szczypta-Szczęch z IPN. W swoim wystąpieniu na temat życia i działalności ks. W. Gurgacza szczegółowo opisała okoliczności aresztowania księdza i trzech żołnierzy PPAN. Po modlitwie poprowadzonej przez ks. Józefa Pyrka, nastąpiły przemówienia okolicznościowe, w których m.in. zabrali głos: weteran por. Stanisław Pazurkiewicz ps. „Dudara”, Jacek Smagowicz przedstawiciel Solidarności Walczącej oraz Chorągwi Krakowskiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, Joanna Michalska z Solidarności Nauczycielskiej.
Oprócz ww. uczestników w obchodach uczestniczyli: Małgorzata Koszarek z Muzeum AK, Jerzy Basiaga prezes fundacji „Osądź mnie Boże” z Nowego Sącza, Kazimierz Cholewa prezes Towarzystwa Parku im. Jordana, Bolesław Stefan z Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich Oddział w Krakowie.
Po złożeniu kwiatów na grobach zamordowanych żołnierzy i odśpiewaniu Roty, Irena Kopf prezes Instytutu św. Jadwigi Królowej podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu, a w szczególności prof. Dominikowi Karczowi i Małgorzacie Koszarek za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz p. Stanisławowi Zamojskiemu za zorganizowanie nagłośnienia podczas przemarszu z kościoła oraz na Cmentarzu Rakowickim, Józefowi Wieczorkowi całym sercem oddanemu sprawom narodowym za dokumentacje wydarzenia i st.kpr. Gabrielowi Frączkowi za wystawienie asysty honorowej.