Andrzej Paluchowski pochodził z Częstochowy. W 1951 r. ukończył studia polonistyczne na KUL, gdzie pozostał do 1973 r. jako wykładowca. Był wybitnym znawcą twórczości Adama Mickiewicza.
Jako dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej KUL przyczynił się w nieocenionym stopniu do jej rozwoju. Podczas swojej kadencji niemal podwoił zasoby placówki. Zainicjował kolekcjonowanie tzw. wydawnictw niezależnych, które do dziś stanowią ważny element zbiorów biblioteki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązał współpracę z wieloma instytucjami, m.in. z Biblioteką Watykańską, Biblioteką Polską w Londynie oraz bibliotekami w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu udało mu się zgromadzić jeden z największych zbiorów pism emigracji politycznej po II wojnie światowej.
Działalność Andrzeja Paluchowskiego w wielu dziedzinach była bardzo często doceniana i nagradzania. W 1998 r. w Sali im. Adama Mickiewicza w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas Międzynarodowych Targów Książki otrzymał nagrodę dla najlepszego bibliotekarza ufundowaną przez The East European Project w Londynie. W 2004 r. Rektor KUL odznaczył go Medalem za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W 2008 r. decyzją Prezydenta RP przyznano mu "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej" Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.