Reklama

Z wizytą w parafii

„Tu proboszczem jest Matka Boża”

Takie stwierdzenie może dziwić. Nie tego jednak, kto zna parafialną wspólnotę Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie i jej proboszcza ks. Jana Jóźwiaka, który od początku istnienia parafii w 1996 r. wszystko zawierzył Maryi. Efekty tego zaufania są aż nadto widoczne: w wymiarze duchowym parafia stanowi prężną i doskonale zorganizowaną wspólnotę, w wymiarze materialnym może się natomiast poszczycić wieloma wspaniałymi dziełami. 6 czerwca tę młodą, budującą od kilku lat monumentalny kościół wspólnotę odwiedził bp Roman Marcinkowski, dokonując tu wizytacji kanonicznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie
Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna Fatimska
Tytuł kościoła: kaplica tymczasowa pw. Matki Bożej Fatimskiej
Dekanat: ciechanowski zachodni
Proboszcz: ks. Jan Jóźwiak
Wikariusze: ks. Jarosław Borek, ks. Robert Mazurowski
Katecheci: Anna Głodkowska, Aniela Pawlicka, Ewa Pawlicka, Joanna Ropelewska, Dorota Sachmacińska, Dorota Tokarska
Organista: Krzysztof Łyziński
Zakrystian: Wiesław Merle
Miejscowości: Ciechanów (część), Gąski, Gorysze, Kolonia Niechodzka, Kownaty Borowe, Kownaty Wojnowe, Kownaty Żędowe, Niechodzin, Pęchcin, Pieńki Niechodzkie, Rutki Begny, Rutki Głowice, Rutki Marszewice, Rykaczewo, Ujazdowo, Ujazdówek
W parafii działają: rada parafialna, koła Żywego Różańca (17), ministranci, grupa lektorów, asysta procesyjna, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Oaza Rodzin, Ruch Światło-Życie, schola, chór, misja św. Tereski, apostolstwo modlitwy, grupa AA „Nowa”, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, poradnictwo rodzinne, zespół charytatywny, krąg biblijny
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00

Charakterystyka wspólnoty

Parafia liczy zaledwie 8 lat. Została erygowana dekretem biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego 3 września 1996 r. Kilka miesięcy później w prowizorycznej kaplicy znalazła swe miejsce przywieziona przez Księdza Proboszcza z Fatimy figura Matki Bożej. O tych i innych faktach z życia wspólnoty mówił w trakcie pasterskiej wizyty ks. Jan Jóźwiak, składając wizytacyjne sprawozdanie. Ksiądz Proboszcz przypomniał, że poprzednia wizytacja pasterska odbyła się w 1998 r., kiedy to Ksiądz Biskup poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. „Dziś, po kilku latach od tamtej wizyty, widoczne są zmiany. Powstało wiele nowych budynków, m.in. nowy budynek parafialny. Lecz budowa kościoła nadal trwa”. W tym kontekście Duszpasterz podkreślił ofiarność kierowanej przez siebie wspólnoty, której członkowie obok zbiórki funduszy, angażują się w prace przy kościele.
Wiele osób angażuje się w życie parafii. W ich pamięci na pewno pozostaną misje św., przed którymi każda rodzina przyjęła figurę Matki Bożej Fatimskiej i Jej zawierzyła swe życie. Po misjach wiele osób zaangażowało się w działalność charytatywną: przygotowują paczki dla najbiedniejszych, czasem organizują też wsparcie finansowe. Jak zaznaczył ks. Jóźwiak, ważnym rysem działalności wspólnoty jest dobra współpraca kapłanów z pracownikami: organistą, zakrystianem czy budowniczymi plebanii. Parafia ma też bardzo dobry kontakt ze szkołami działającymi na jej terenie. Mimo że jest wspólnotą młodą, może już poszczycić się powołaniami do kapłaństwa i zakonu. Spod skrzydeł Matki Bożej Fatimskiej wyszli: ks. Włodzimierz Piętka, o. Leszek Jaroszewski, kapucyn i s. Monika (Hiacynta) Antczak, pasjonistka. W płockim WSD studiuje obecnie 5 kleryków, także kilku tegorocznych maturzystów wybiera się do seminarium.
Jak wszędzie, także i tu są również i trudności. Są w parafii rodziny, które nie przyjmują księdza z wizytą duszpasterską, zwykle w rodzinach tych panuje ogromna bieda moralna. Jest pewna liczba związków cywilnych, szerzy się alkoholizm oraz narkomania. Problemem jest też słabe uczestnictwo młodzieży we Mszach św. - mimo że w parafii jest ponad 200 studentów. Ogólna frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi 37% i w ciągu ostatnich lat wzrosła o 12%.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterstwo

„Budowanie kościoła nie jest najważniejszym zadaniem proboszcza jako duszpasterza. Przed Bogiem ma on przede wszystkim odpowiedzialność za zbawienie dusz” - mówił w sprawozdaniu ks. Jóźwiak. A duszpasterstwo - obok nurtu sakramentalnego i katechetycznego - ma tu też swój konkretny wymiar wspólnotowy. W parafii bardzo wiele osób angażuje się bowiem w licznie działające grupy.
Od 4 lat istnieje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które ma na swym koncie wiele dokonań, m.in. pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci głuchych w Gołotczyźnie; zbiórkę pieniędzy dla Domu Dziecka w Kowalewie, a także kwestę na fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia. KSM organizuje również wystawy, np. o Kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Inną, ważną grupą jest Ruch Światło-Życie, który działa prawie od początku istnienia parafii. Celem tego ruchu jest wcielanie Ewangelii w życie. Odbywa się to poprzez wspólne spotkania, którym towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Świętego, a także szczere rozmowy. Organizowane są również letnie oazy, a także pielgrzymki.
Grupą, która bardzo prężnie działa przy parafii są ministranci. Składa się ona z 42 osób, wśród których jest 5 lektorów. Celem ministranckiej służby jest pomoc kapłanom przy celebracji Eucharystii, jak również w nabożeństwach, np. Drogi Krzyżowej, Gorzkich żali itp. W parafii istnieje także dobrze zorganizowane poradnictwo rodzinne.
Jedną z grup mającą szczególne zadanie do spełnienia jest Grupa Anonimowych Alkoholików „Nowa”. Jej celem jest realizowanie programu mającego za zadanie przestrzeganie 12 kroków ku trzeźwości.
Kolejna wspólnota, która od początku istnienia parafii angażuje się w dzieło budowy kościoła to rada parafialna. Każdego roku członkowie rady zbierają ofiary na budowę wspaniałego dzieła. Duchowo i materialnie starają się wesprzeć Księdza Proboszcza swoją posługą.
Kolejną spośród grup jest Ruch Rodzin Nazaretańskich, założony przez Księdza Proboszcza. Każdego roku w kwietniu RRN bierze udział w międzynarodowej pielgrzymce do Częstochowy. Dążenie do komunii z Jezusem poprzez poznawanie Go, pokochanie i przylgnięcie do Niego - to obecny cel Ruchu. Większość członków grupy złożyła akt oddania się Matce Bożej.
W parafii istnieje również Oaza Rodzin, której członkowie organizują i biorą udział w rejonowych rekolekcjach oazy, wyjeżdżają na spotkania ogólnopolskie, włączają się też czynnie w życie liturgiczne Kościoła, przygotowując w pierwszą niedzielę miesiąca oprawę Mszy św.
Od początku w parafii Matki Bożej Fatimskiej swoim śpiewem zachwyca scholka dziecięca „Paciorki”, licząca 20 osób. W każdą niedzielę na Mszy św. wspólnym śpiewem „Paciorki” chwalą Boga. Kolejnym dziełem są koła Żywego Różańca (15 żeńskich i 2 męskie). Każdej grupie patronuje jakiś święty. Koło św. Alberta modli się o trzeźwość, zaś koła św. Stanisława Kostki i św. Teresy od Dzieciątka Jezus - w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Głównym celem wszystkich kół jest bowiem apostolstwo modlitwy.
W parafii działa także grupa misyjna bł. Bolesławy Lament, zespół charytatywny, misja św. Tereski, oraz poradnictwo rodzinne.

Reklama

Dokonania materialne

Choć budowa kościoła zajmuje wśród prowadzonych prac materialnych centralne miejsce, parafia nie poprzestaje tylko na tym. Poinformował o tym w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. Od 4 lat istnieje więc nowy budynek parafialny, w nim zaś mieszkania dla kapłanów, duża sala spotkań dla potrzeb grup oraz pomieszczenie katechetyczne. Wszystko to zbudowane zostało w cieniu wznoszonej monumentalnej świątyni, która - jak zaznaczył Duszpasterz - „budowana jest z najlepszych materiałów”. Kubatura świątyni wyniesie 21140 m3, zabudowa ma powierzchnię 1612 m 2. Użytkowa powierzchnia świątyni to 720 m2, co pozwoli na zgromadzenie się w kościele ok. 2000 wiernych jednocześnie.
Jak podkreślił ks. Jan Jóźwiak, spośród mieszkańców przyległego do parafii osiedla w dzieło budowy angażuje się ok. 75%, w wioskach nieco mniej, co związane jest, niestety, z trudną sytuacją materialną rolników. Nie szczędzą oni jednak swych sił, angażując się społecznie przy pracach budowlanych.
Ksiądz Proboszcz przypomniał, że fundusze na budowę plebanii i kościoła pochodzą nie tylko od parafian. Dzieło wspierają również ofiarodawcy spoza parafii, a także sam Proboszcz, który przeznacza na budowę ofiary zebrane przy okazji wygłoszonych rekolekcji czy pieniądze zarobione w trakcie pracy duszpasterskiej, np. za granicą. Wśród tych, którzy wsparli dzieła materialne, ks. Jóźwiak wymienił ks. kan. Wawrzyńca Ulanowskiego, ks. prał. Józefa Kraszewskiego oraz nieżyjącego ks. kan. Jerzego Szczepanika.
Duszpasterz podkreślił, że obok wsparcia materialnego niezmiernie ważne jest otoczenie dzieła modlitewną opieką. W tej intencji w parafii odbyły się misje św., przed którymi każda rodzina przyjęła figurę Matki Bożej Fatimskiej, Jej zawierzając swe życie.

Przebieg wizyty pasterskiej

Przez cały dzień Ksiądz Biskup mógł na miejscu zapoznać się z radościami i troskami parafialnego życia. Pierwsze spotkanie z wiernymi miało miejsce o godz. 10.00, kiedy to Pasterz przewodniczył Eucharystii w intencji parafian i skierował do nich homilię. Bezpośrednio przed Mszą św. Księdzu Biskupowi zaprezentowały się grupy skupiające młodzież i dorosłych. Biskup Roman wysłuchał też sprawozdań grup dziecięcych, które przedstawiły swe działania przed Mszą św. o godz. 11.30. W trakcie liturgicznego spotkania Ksiądz Biskup wygłosił dialogowane kazanie do dzieci.
W Godzinie Miłosierdzia - o 15.00 w sali spotkań na plebanii została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji budowy świątyni, po czym Pasterz spotkał się z członkami rady parafialnej oraz komitetu budowy kościoła.
Uroczysty ingres połączony z udzieleniem sakramentu bierzmowania miał natomiast miejsce o godz. 17.00. W homilii, skierowanej głównie do mającej przyjąć bierzmowanie młodzieży Biskup Roman powiedział m.in.: „Kiedy byliście zupełnie małymi dziećmi, w wierze waszych rodziców przyjęliście sakrament chrztu św. Dziś sami świadomie podjęliście decyzję o przynależności do Chrystusa. W tym trudnym i skomplikowanym świecie, który niesie tyle zła, miejcie odwagę żyć tą łaską, jaką daje bierzmowanie. Nie pozwólcie, by zło zawładnęło wami, tak jak włada wieloma ludźmi. Z całą pewnością w walce ze złem dopomoże wam moc Ducha Świętego, którego otrzymacie w tym sakramencie. Cieszcie się, że On na was zstąpi, bo dzięki Niemu poznacie, czym jest prawdziwa wolność: wolność od zła, nałogów, nieuporządkowanych przywiązań. Bo jest to taka wolność, która czyni człowieka zdolnym do czynienia dobra” - mówił Ksiądz Biskup.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję