Reklama

Jubileusz policji

Niedziela łódzka 33/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku bieżącym przypada 85. rocznica powołania Policji Państwowej. Z tej okazji w Łodzi i w Pabianicach odbyły się okolicznościowe uroczystości.
19 lipca w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi odbyło się uroczyste spotkanie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” - połączone z prezentacją albumu zatytułowanego 85 lat Polskiej Policji. Do Stowarzyszenia należą członkowie rodzin policjantów, którzy pełnili służbę w czasach II Rzeczypospolitej, a swoją wierność Ojczyźnie przypieczętowali daniną krwi. Celem Stowarzyszenia jest m.in. ujawnienie całej prawdy o Policji Państwowej, często w latach minionych przekłamanej, o losach przedwojennych policjantów oraz członków ich rodzin. Na spotkaniu byli obecni m. in.: Witold Banaś - syn policjanta zamordowanego na Wschodzie, prezes Stowarzyszenia, Jan Norberciak - najstarszy żyjący policjant przedwojenny, naczelnik KWP Jadwiga Kosiak, przewodnicząca „Rodziny Policyjnej 1939 r.” Halina Mackiewicz, łącznik i opiekun „Rodziny policyjnej 1939 r.” nadkom. Andrzej Rudnicki oraz insp. Janusz Tkaczyk - komendant wojewódzki Policji w Łodzi. Prezentacji albumu ukazującego historyczne przemiany oraz dorobek Policji od czasów jej powstania dokonała redaktor Grażyna Kędzierska. Album zawierający unikalne pamiątki powstał ze zdjęć dostarczonych przez rodziny policjantów. Zawartość albumu ukazuje, że po 1990 r. Policja pragnie powrócić do swoich autentycznych korzeni: ideału służby człowiekowi i państwu polskiemu. Po prezentacji albumu, został on wręczony najbardziej zasłużonym gościom, przedstawiciele Stowarzyszenia wyrazili także wdzięczność komendantowi insp. Januszowi Tkaczykowi za dotychczasową pomoc i opiekę.
23 lipca o godz. 9.00 przy Pomniku Poległych na dziedzińcu KWP przy udziale Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” zostały złożone wiązanki kwiatów. Natomiast o godz. 12.00 w archikatedrze łódzkiej Mszę św. w intencji policjantów, pracowników i ich rodzin celebrował bp Ireneusz Pękalski. W okolicznościowym kazaniu Ksiądz Biskup mówił o znaczeniu Dekalogu jako fundamencie życia społecznego, o ideale ofiarnej służby społeczeństwu w duchu odpowiedzialności i patriotyzmu. Za wierność tym ideałom niejeden policjant oddał swoje życie.
We Mszy św. wzięła udział kompania honorowa policji, poczty sztandarowe poszczególnych Komend Powiatowych Policji oraz inne pododdziały Policji. Młodzi policjanci czytali Słowo Boże oraz modlitwę wiernych. Wśród intencji nie zabrakło modlitw za policjantów garnizonu łódzkiego oraz członków ich rodzin, za zmarłych policjantów, zwłaszcza tych, którzy oddali swoje życie w służbie dla Ojczyzny. Uroczystość, w której wzięła udział liczna rzesza wiernych, uświetniła wspaniałą grą Orkiestra Dęta Kopalni w Bełchatowie. Na zakończenie insp. Janusz Tkaczyk, komendant wojewódzki Policji w Łodzi podziękował bp. Ireneuszowi Pękalskiemu za sprawowanie Mszy św., za wypowiedziane słowa oraz za pracę dla Kościoła, a zwłaszcza wsparcie wszelkich inicjatyw mających na celu dobro obywateli. W odpowiedzi Dostojny Celebrans skierował do przedstawicieli Policji słowa uznania i życzenia najbardziej owocnej pracy dla dobra społeczeństwa.
Po Mszy św. w bazylice archikatedralnej uczestnicy uroczystości udali się do kwatery policyjnej na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, by złożyć kwiaty przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Natomiast o godz. 15.00 w Oddziale Prewencji Policji przy ul. Pienistej odbyło się ślubowanie policjantów Służby kandydackiej.
Msza św. w intencji policjantów i ich rodzin została także odprawiona w kościele Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach. Mszę św., w której uczestniczyli policjanci oraz kapłani i wierni Pabianic celebrował i homilię wygłosił ks. prał. Ryszard Olszewski dziekan dekanatu pabianickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję