8. rocznica śmierci Biskupa Ordynariusza
3 sierpnia br. minęła ósma rocznica śmierci bp. Józefa Rozwadowskiego, ordynariusza diecezji łódzkiej w latach 1968-86. Z tej racji we wtorek 3 sierpnia o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki sprawował Mszę św., podczas której odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą osobę śp. Biskupa Józefa. Następnie w krypcie archikatedry zostały odmówione modlitwy przy grobie Pasterza diecezji łódzkiej.
Rekolekcje w Ognisku
Reklama
Ognisko Miłości z Olszy k. Rogowa zaprasza na rekolekcje podstawowe zatytułowane Bóg jest Ojcem, który kocha. Skupienie zaczyna się w poniedziałek, 6 września, a kończy się w niedzielę, 12 września. Podstawowe nauki rekolekcyjne są kierowane zarówno do tych, którzy odczuwają potrzebę pogłębienia swojej wiary, jak i do wątpiących, szukających i niewierzących. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy - duchowni, zakonnicy, świeccy, małżeństwa i bezżenni. Uczestnicy rekolekcji trwając przez pięć dni w milczeniu, na modlitwie i na słuchaniu Słowa Bożego, pod opieką Maryi otwierają się na obecność Zmartwychwstałego Pana, i na przemieniające działanie Ducha Świętego i tworzą wraz z członkami Ogniska prawdziwą wspólnotę chrześcijańską. Należy zabrać ze sobą: Pismo Święte, różaniec, notes i długopis, śpiwór, pantofle na zmianę, potrzebne leki. Zgłoszenia można kierować listownie (Olsza 32, 95-063 Rogów), fax (0-46) 874-86-06 lub e-mail: ognisko@archidiecezja.lodz.pl W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, datę urodzenia, zawód, adres, numer telefonu i termin rekolekcji. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w domu rekolekcyjnym zgłoszenia należy przesyłać w takim terminie, aby można było listownie potwierdzić jego przyjęcie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rekolekcje w Karmelu
Świecki Zakon Karmelitów Bosych w Łodzi zaprasza na rekolekcje otwarte, które poprowadzi o. Tadeusz Kujałowicz, karmelita bosy, w dniach 17-19 września br. Spotkania rozpoczynają się o godz. 16.00 w kościele pw. Opieki św. Józefa w Łodzi przy ul. Liściastej 9. W programie: konferencje, Msza św. z homilią, adoracja Najświętszego Sakramentu, Nieszpory z Liturgii Godzin. Będzie możliwość spowiedzi, przyjęcia szkaplerza św. oraz rozmowy z kapłanem i członkami Świeckiego Zakonu.
Cenna pomoc dydaktyczna
W Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej w Łodzi czynna jest wystawa zatytułowana Powstanie Warszawskie 1944 w 60. rocznicę wybuchu. Prezentowane są na niej dokumenty i pamiątki udostępnione przez uczestników walk. Wśród eksponatów ze zbiorów muzeum jest około 60 nie pokazywanych dotąd zdjęć autorstwa Eugeniusza Henemana - powstańca, który po wojnie osiedlił się w Łodzi. Oglądać można także broń i powstańcze militaria oraz stanowisko pracy powstańczego Departamentu Informacji - z aparatem Morse´a, powielaczem i radiem, przez które powstańcy słuchali audycji BBS. Dostępny jest folder przybliżający dzieje powstania wraz z kalendarium wydarzeń od 1 sierpnia do października 1944 r. Dla grup młodzieży zwiedzających wystawę muzeum stwarza możliwość uczestnictwa w pogadankach i spotkaniach z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Zwiedzający indywidualni nie płacą za wstęp na wystawę. Muzeum jest czynne codziennie oprócz piątków. Odwiedzenie tej ekspozycji powinno być w tym roku obowiązkowe dla uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych w naszym województwie.
Pogrzeb Aktora
Zmarł Bogusław Sochnacki, wybitny łódzki aktor. Miał 74 lata. Ukończył wydział aktorski łódzkiej PWSFTviT. Występował w Teatrze Nowym oraz Teatrze im. S. Jaracza. Popularność przyniosły mu również role filmowe i praca w telewizji. Stworzył ponad 160 ekranowych kreacji. Był pedagogiem łódzkiej szkoły filmowej. Wychował wiele pokoleń polskich aktorów. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach. Pogrzeb poprowadził ks. kan. Waldemar Sondka, duszpasterz środowisk twórczych.