Reklama

Grupy XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa I (kolor czerwony) patron - Święta Barbara; przewodnik - ks. Piotr Skrzęta.

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Lubin, Polkowice, Ścinawa
Na czas drogi i dalszych dni życia grupa I przyjęła zawołanie: „Z Maryją chcemy naśladować Chrystusa”. Grupa liczy blisko 150 osób. W 70% to młodzież szkół średnich, studenci i dzieci. Najstarszym uczestnikiem grupy jest pani Janina (68 lat), a najmłodszą uczestniczką Daria Baran (7 lat).
Do grupy I należą posługujący przy pieczywie dla całej pielgrzymki, posługujący przy ciepłych napojach, radiotechnicy, a także funkcyjni pielgrzymiej poczty. Postacią charakterystyczną „jedynki” jest pan Jan, który już po raz 10. w stroju górnika kroczy na czele z proporcem czy też tablicą pielgrzymki.
Pątnicy zebrani pod „czerwonym sztandarem” - taki bowiem kolor przynależy „jedyneczce” - są radośni i rozśpiewani, a także rozmodleni. I jestem pewien, że ten pobożny entuzjam pozostanie w naszych pielgrzymich szeregach do końca drogi.

Ks. Piotr Skrzęta

Grupa II (kolor niebieski) patron - Święty Franciszek z Asyżu; przewodnik - ks. Jerzy Jastrzębski. Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Jelenia Góra, Świerzawa.

Reklama

Grupa „2” - jeleniogórska wyruszyła na szlak już 3 dni wcześniej, 29 lipca, w liczbie 140 osób. Najmłodszy pielgrzym ma 6 miesięcy i ma na imię Kuba. Najstarszy z pielgrzymów to ks. Kazimierz. Przewodnikiem grupy jest ks. Jerzy Jastrzębski. Do Legnicy z Jeleniej Góry grupa wędrowała pod opieką swego dotychczasowego przewodnika ks. Grzegorza Niwczyka. W grupie są obecni także klerycy: dk Piotr Karpiński i akolita Artur Trela. Towarzyszyła nam także siostra elżbietanka Zofia Sikora. Grupa jest bardzo zdyscyplinowana, rozmodlona i dobrze zintegrowana. Każdy uczestnik wie, co oznacza być dobrym i wiernym pątnikiem, którego Matka Boża wspiera swoją opieką w trudzie i zaangażowaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Grzegorz Niwczyk

Grupa III (kolor złoty) patron - Święty Józef; przewodnik - ks. Józef Hupa

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów bolesławieckich
Pielgrzymi ziemi bolesławieckiej wędrują w liczbie ponad 200 osób. Jak co roku pielgrzymuje wielu młodych, kilkanaście rodzin oraz liczna grupa doświadczonych wielokrotnych pielgrzymów.
Niesiemy wiele intencji. Szczególnie modlimy się za młodzież, bezrobotnych, chorych oraz o umocnienie w wierze naszych wspólnot parafialnych. W tym roku pielgrzymuje z nami kilkoro dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia, jak również kilkanaście osób grubo po sześćdziesiątce (nazywamy ich - wcześniej urodzeni). Pielgrzymi grupy III prowadzą modlitwy i śpiewy w grupie, by w ten sposób wspomagać pracę księży oraz aktywnie uczestniczyć w pielgrzymce.

Ks. Józef Hupa

Grupa IV (kolor wrzos) patron - Święci Piotr i Paweł; przewodnik - ks. Mariusz Szymański

Reklama

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Legnica i Prochowice
Grupę czwartą stanowią pielgrzymi ziemi legnickiej oraz Prochowic i okolic. Z legnickiej katedry, pod opieką duchową ks. Mariusza Szymańskiego - przewodnika grupy wyruszyło na pielgrzymi szlak prawie 200 pątników. Na religijnym i radosnym charakterem wspólnoty grupy IV czuwają dk Andrzej Tarnowski i dk Paweł Jagusz wraz z diakonią modlitewną i muzyczną. Nad porządkiem czuwa czterech porządkowych: Patryk, Michał, Bogdan i Marcin. Na końcu grupy w pielgrzymkowym konfesjonale służy neoprezbiter ks. Krzysztof Żmigrodzki wraz z księdzem przewodnikiem - leczą dusze, a siostra Małgorzata ze służbą medyczną leczą ciała braci i sióstr radosnej i rozśpiewanej czwóreczki.

Ks. Mariusz Szymański

Grupa V (kolor różowy) patron - Święta Jadwiga;

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Zgorzelec, Lubań, Leśna, Węgliniec, Bogatynia
W grupie tej do tronu naszej Matki pielgrzymują kapłani: ks. Kazimierz Pietkun, ks. Sławomir Lewandowski i ks. Artur Kaproń. Jest także kleryk Łukasz Kociołek. Grupa liczy prawie 90 osób. Jest bardzo rozmodlona, rozśpiewana i zdyscyplinowana. Na pielgrzymim szlaku posługuje kolejny rok schola zgorzelecka „Emmanuel”. Porządku i bezpieczeństwa pilnuje w grupie pięciu porządkowych. O stan zdrowia pątników dba siostra pielęgniarka Grażyna.

Grupa VI (kolor żółty) patron - Święty Jan Bosko; przewodnik - ks. Dariusz Szyszka

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Lubin i Chocianów.
Grupa VI to tzw. grupa salezjańska, w skład której wchodzą salezjanie, siostry salezjanki, współpracownicy salezjańscy, byli wychowankowie salezjańscy, pielgrzymi z parafii, w których pracują księża salezjanie i sympatycy ks. Bosko. W grupie jest dwóch kapłanów: ks. Dariusz Szyszka - przewodnik i ks. Ryszard Sroka; a także klerycy: dk Mirosław Łobodziński, kl. Tomasz Rutkowski, kl. Adam Piaskowski; brat zakonny - koadiutor Karol Kliszcz i siostra Barbara salezjanka.
W grupie pielgrzymuje 250 pątników. Zdecydowana większość to ludzie młodzi. Chcemy dać świadectwo, że młodzi to ludzie odpowiedzialni, zdyscyplinowani, pozytywnie nastawieni do życia, chcący w radości i dobroci przeżywać swoją codzienność.

Ks. Dariusz Szyszka

Grupa VII (kolor zielony) patron - błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty; przewodnik - ks. Sławomir Augustynowicz.

Reklama

Skład grupy: młodzież i studenci.
Grupa liczy około 150 osób. Składa się przede wszystkim z młodzieży i studentów, a pielgrzymuje pod patronatem Diecezjalnego Centrum Młodzieży „Emaus” w Legnicy. Przewodnikiem jest ks. Sławomir Augustynowicz, któremu pomagają klerycy: dk Paweł Jagusz i kl Artur Trela. Kwatermistrzem grupy jest kl. Tomasz Kowalski.
W grupie jest wiele sióstr i braci, którzy grają na przeróżnych instrumentach i pięknie śpiewają. Atmosfera w grupie jest bardzo radosna, młodzież jest pełna entuzjazmu i zapału, chce dobrze przeżyć „rekolekcje w drodze”, by pogłębić swą więź z Chrystusem i zawierzyć swoje życie Jego Matce - Maryi. Wielką radością dla grupy będzie zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego przez Paulinę i Łukasza w dniu 8 sierpnia.

Ks. Sławomir Augustynowicz

Grupa VIII (kolor pomarańczowy) patron - Święta Faustyna; przewodnik - ks. Piotr Różycki.

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Jawor i Chojnów
Znaczną część grupy ósmej stanowi młodzież, lecz nie zabrakło w niej dzieci, dorosłych oraz seniorów. Najmłodszy uczestnik ma 9 lat, zaś najstarszy 58. Pomocą duchową służyli kapłani: przewodnik ks. Piotr Różyczki, ks. Zbigniew Tracz - ojciec duchowny pielgrzymki oraz ks. Piotr Mianowski, którzy przez głoszenie konferencji, prowadzenie wieczornych apeli i modlitw przybliżają uczestników do Boga. Są zawsze do dyspozycji pielgrzymów, pragnących skorzystać z sakramentu pokuty czy też pragnących porozmawiać o swoich problemach.
W „ósemce” pielgrzymowali przede wszystkim mieszkańcy Chojnowa i Jawora. Grupa „8”, choć składająca się w większości z młodych ludzi, jest niezwykle zdyscyplinowana. Wnosi wiele radości, pokoju i miłości w atmosferę całej pielgrzymki. Wspaniale rozmodlona żyje duchem św. Siostry Faustyny, która jest zarazem jej patronem. Ulubioną modlitwą w grupie „8” jest odmawiana wspólnie Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec oraz Godzinki. Dziękujemy również grupie Duchowego Uczestnictwa, która swoją modlitwą towarzyszyła nam w drodze do Częstochowskiej Pani.

Ks. Piotr Różycki

Grupa IX (kolor fiolet) patron - Święty Krzysztof; przewodnik - ks. Marcin Głogowski.

Reklama

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Lwówek Śląski, Gryfów Śląski i Złotoryja
Grupa „9” jako osobna grupa pielgrzymuje po raz drugi. Tworzą ją ludzie młodzi, choć nie brakuje dzieci i dorosłych. W sumie idzie około 250 pątników. Na szlaku pielgrzymim opiekę nad grupą sprawuje św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących. Duchową opiekę od początku istnienia grupy spełnia przewodnik ks. Marcin Głogowski, a wraz z nim pielgrzymują: ks. Jan Dochniak, ks. Tomasz Filipek, ks. Krzysztof Żmigrodzki oraz ks. Przemysław Tur. Grupa jest bardzo rozśpiewana dzięki diakoni muzycznej pod kierownictwem brata Roberta Górskiego. Nad zdrowiem czuwa służba medyczna: siostra Alina Wyborna oraz Rafał i Mateusz. Nad porządkiem w grupie czuwają pod okiem głównych porządkowych bracia: Łukasz, Paweł, Grzegorz i Krzysztof. Bagażami opiekują się braci Antoni i Tomasz. Dzięki radości w pielgrzymowaniu do tronu Matki Bożej Częstochowskiej w tym roku w grupie wzrosła liczba pątników.

Ks. Marcin Głogowski

Grupa X - pokutna (kolor biały) patron: św. Ojciec Pio; przewodnik - ks. Ludwik Maciak

Reklama

Skład grupy: pielgrzymi, którzy wyrazili wolę wędrówki w takiej grupie.
W grupie obecni są kapłani: ks. Ludwik Maciak - przewodnik oraz ks. Piotr Prajs, a także klerycy: dk Mariusz Habiniak i kl. Piotr Olszówka. Grupę tworzą pielgrzymi z różnych miejscowości naszej diecezji, z diecezji sąsiednich, a także Polacy mieszkający w Austrii. Do tej grupy pielgrzymi zapisywali się w swoich parafiach, albo zgłaszali się telefonicznie do księdza przewodnika. Są w niej nie tylko starsi, doświadczeni wędrowaniem pielgrzymi, ale także ci, którzy wybrali się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy.
Idąc pielgrzymim szlakiem, chcemy w tym roku „Z Maryją naśladować Chrystusa”. Pomagać nam w tym będą: uczestnictwo we Mszy św., wsłuchiwanie się w konferencje kapłanów, modlitwy, wspólny śpiew, praktyki pokutne. „Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź ze Mną zbawiać świat..” Słowa tej pieśni religijnej będą naszym hymnem. W sposób widzialny wędrować będziemy z krzyżem w ręku, który będzie mógł ponieść, kontemplować i przytulić do serca każdy pielgrzym na całej trasie pielgrzymki. Krzyż ten pobłogosławił w Legnicy nasz Ksiądz Biskup. Grupa „10 - POKUTNA” to biel - nie tylko zewnętrznych szat, w których chcemy wejść na spotkanie z Panią Jasnogórską, ale to także kolor naszych dusz; z takim usposobieniem wnętrza pragniemy potraktować tegoroczne pielgrzymowanie - rekolekcje w drodze.

Ks. Ludwik Maciak

Grupa XI - Duchowego Uczestnictwa

Grupa Duchowego Uczestnictwa towarzyszy „pielgrzymom w drodze” swoją modlitwą. Jest to grupa wyjątkowa. Tworzą ją ludzie, którzy z racji swego stanu zdrowia, wieku, kalectwa, a nawet braku urlopu nie mogą wyruszyć na pielgrzymkowy szlak. Grupa Duchowego Uczestnictwa powstała kilka lat temu i stanowi modlitewne zaplecze Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Specjalnie dla tej grupy została też przygotowana książeczka pielgrzymkowa i znaczek pielgrzymkowy, które mają pomóc tej grupie we właściwym przeżyciu tych dziesięciodniowych rekolekcji w drodze. W książeczce tej znajduje się trasa poszczególnych etapów, by uczestnik Grupy Duchowego Uczestnictwa miał świadomość pokonywanej trasy i zbliżania się do Tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Broszura zawiera również propozycje modlitw i rozważania na każdy dzień pielgrzymowania. Szlachetną ideą jest gromadzenie się Grup Duchowego Uczestnictwa w swoich kościołach parafialnych na wspólnym nabożeństwie, które w czasie trwania Pieszej Pielgrzymki Legnickiej jest odprawiane w intencji pątników. Niejednokrotnie ludzie chorzy ofiarują swoje cierpienia w intencjach pielgrzymów, podążających na Jasną Górę. W ostatnim dniu wspólnego pielgrzymowania księża proboszczowie organizują autokarowe pielgrzymki dla Grupy Duchowego Uczestnictwa. Dzięki temu ludzie, którzy przez dziewięć dni modlili się w swoich parafiach, mogą ostatniego dnia dołączyć do Pieszej Pielgrzymki Legnickiej i wspólnie wejść na Jasną Górę. Liczba pielgrzymów, którzy należą do Grupy Duchowego Uczestnictwa z reguły znacznie przekracza liczbę pątników Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Zarówno jedna, jak i druga grupa jest niezwykle ważna i widać łączność między nimi. Z pewnością Piesza Pielgrzymka Legnicka byłaby mniej wartościowa, gdyby nie Grupa Duchowego Uczestnictwa. Organizator Pieszej Pielgrzymi Legnickiej - ks. Marian Kopko mówi, że Grupa Duchowego Uczestnictwa stanowi ukrytą moc i wielką wartość, że jest bardzo potrzebna tym wszystkim, którzy zmierzają „na własnych nogach” do Częstochowy, do Matki Bożej.

Grupa XII - rowerowa

To nowa grupa, która powstała w bieżącym roku, a należą do niej członkowie Akcji Katolickiej. Tegoroczną grupę tworzy 32 osoby, w większości z Legnicy. Trasa grupy wygląda trochę inaczej niż pielgrzymów pieszych. W pierwszym dniu pieszej pielgrzymki towarzyszyli pielgrzymom na trasie I etapu. Kolejny dzień ich pielgrzymowania rozpoczął się w sobotę 7 sierpnia. Tego dnia przemierzyli trasę 73 km z Legnicy do Wrocławia. Następnego dnia 93 km z Wrocławia do Wołczyna. W dniu 9 sierpnia po przejechaniu 85 km wraz z pielgrzymami pieszymi wkroczyli do Częstochowy. Jednak nie zakończyli swej pielgrzymki. W kolejnych dniach przemierzyli trasę: Częstochowa - Głogówek (121 km), Głogówek - Starczów (82 km), Starczów - Krzeszów (82 km), aby w dniu 15 sierpnia stawić się na uroczystości diecezjalne w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Grupa ta pielgrzymowanie zakończy 15 sierpnia w godzinach wieczornych w Legnicy.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Autorka biografii ks. Popiełuszki: ks. Jerzy głosił wolność od nienawiści, zemsty i strachu

Nauczanie ks. Jerzego Popiełuszki skupiało się na głoszeniu prawdy i wolności wewnętrznej, zwłaszcza wolności od nienawiści, zemsty czy strachu - powiedziała PAP autorka biografii kapelana Solidarności dr Milena Kindziuk.

PAP: 19 października przypada 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Czy po tylu latach jego słowa wciąż są aktualne?
CZYTAJ DALEJ

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20 samochodów

2024-10-19 10:53

[ TEMATY ]

wypadek

karambol

ranni

PAP/KPP Pruszcz Gdański

Cztery osoby zginęły a osiem jest rannych po zderzeniu osiemnastu samochodów osobowych i trzech ciężarowych na S7 w kierunku Gdyni między wjazdem Lipce a Gdańsk Południe. Jezdnia jest zablokowana - informuje GDDKiA.

Aktualizacja: Zakończyły się utrudnienia na S7 w Borkowie w Pomorskiem po karambolu, do którego doszło na remontowanym odcinku drogi w kierunku Gdyni.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

2024-10-19 22:53

[ TEMATY ]

śmierć

archidiecezja krakowska

Adam Wojnar/BP Archidiecezji Krakowskiej

W sobotę, 19 października 2024 r. w godzinach wieczornych zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni duszpasterz środowisk osób głuchoniemych i twórczych, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ks. infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 r. w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka w katedrze na Wawelu. Posługiwał jako wikariusz w Rajczy i Bielsku – Białej, a od lat 50. związany był z Krakowem, m.in. jako duszpasterz akademicki w bazylice św. Floriana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję