Jak przypomniał na początku Eucharystii ks. Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz osób niewidomych, to dzięki interwencji Metropolity Lubelskiego, który sprawował jeszcze w tym czasie stanowisko Sekretarza Generalnego KEP, osoby niewidome mają możliwość wchodzenia do kościoła w towarzystwie psa przewodnika.
Abp Budzik podczas homilii wygłoszonej do pielgrzymów przypomniał historię Archikatedry Lubelskiej, wielu przedmiotów kultu, które się w niej znajdują oraz przede wszystkim cudownego obrazu Matki Bożej Płaczącej. Mówił o nim przytaczając fragmenty wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. „Niewidoma dziewczynka”. - Maryja jest zawsze blisko. Blisko tych, którzy cierpią, tych, których trzeba bronić, ochraniać, umacniać – podkreślał abp Budzik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązał również do osoby służebnicy Bożej matki Elżbiety Czackiej, która po utracie wzroku jeszcze gorliwiej angażowała się w prowadzenie innych do Chrystusa. Założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i rozpoczęła pracę wśród osób niewidomych ucząc, że powinni oni stać się szczególnymi apostołami Bożej miłości, szczególnie dla ludzi zdrowych, którzy mają oczy, a nie widzą. - Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Najważniejsze trzeba ogarnąć i przyjąć sercem – powiedział abp Budzik parafrazując słowa Antoina de Saint-Exupéry.
Urszula Buglewicz
Organizatorem pielgrzymki, która odbywa się co dwa lata do sanktuariów w całej Polsce jest Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych. W tym roku do Lublina przybyło ok. 1300 osób, które były goszczone przez mieszkańców lubelskich parafii.