Reklama

Polska

Abp Skworc: Starajmy się, by zapisy o Bogu, małżeństwie, ochronie życia i rodzinie znalazły się w nowej konstytucji

„Stańmy na straży wspólnoty rodzinnej i starajmy się, by zapisy na ten temat znalazły się w nowej konstytucji”– apelował dziś w Chorzelowie abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św., podczas której odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

www.wsieci.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jako wierzący czujemy się zaproszeni do dyskusji o nowej konstytucji, aby w niej zostało zapisane – imię Boga i prawda o małżeństwie i rodzinie, jak w artykule 18 obecnej konstytucji, że „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.” Oby tak pozostało w nowej konstytucji i by te deklaracje stawały się rzeczywistością” – dodał abp Skworc.

Metropolita katowicki podkreślił, że trzeba się też starać, żeby w nowej konstytucji zapisana została ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. „I kolejny zapis postulujemy – tu od Matki Bożej Chorzelowskiej - że niedziela jest święta, jako dzień dla Boga, obywatela i rodziny; jako dzień duchowego rozwoju człowieka i budowania rodzinnej, społecznej i politycznej wspólnoty” – mówił abp Skworc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do sytuacji rodzin i wspólnot, arcybiskup ubolewał, że dzisiaj rozbija się podstawowe struktury społeczne i naturalne więzi międzyludzkie, kwestionowane jest małżeństwo i rodzina.

Reklama

Metropolita katowicki wskazywał, że Święta Rodzina zaprasza nas do stołu, chce naszej obecności, wspólnoty. „Pragnijmy i dążmy do tego samego w naszych rodzinach, społecznościach lokalnych i w całym narodzie. Niech ożyje gościnność, otwartość, serdeczność, umiejętność przebaczania, dążenie do zgody, szacunek i miłość. Niech nasze rodziny będą zawsze wspólnotami stołu, wzajemnego pojednania i życzliwości” – apelował.

Metropolita katowicki podkreślił, że nie należy przeprowadzać eksperymentów na naszej polskiej duchowości.

„Patrząc na chorzelowski obraz słyszymy pytanie o obecność Boga w duchowym i narodowym pejzażu naszego życia, szczególnie w życiu publicznym, bo powraca pokusa, by wiarę schować za drzwiami, pozdejmować krzyże, a zamiast tego pozwalać za publiczne, za pieniądze podatników, rozmaitym kuglarzom tworzyć pseudo-sztuki, anty-wystawy i quasi-artystyczne ekscesy, które obrażają uczucia estetyczne i religijne, znieważają Boga i najważniejsze dla nas wartości” – dodał.

Arcybiskup ubolewał, że z obrazów tysięcy rodzin zniknął ojciec, zawsze gotowy do obrony swojej rodziny. „Dziś walczy się nawet z naturalną podstawą ojcostwa czy macierzyństwa, aby z ludzkiego horyzontu już na zawsze zniknął podział na mężczyznę i kobietę, na ojca i matkę” – mówił.

Kaznodzieja podkreślił, że trzeba się przeciwstawić zgubnym dla ludzi, małżeństw i rodzin pomysłom „inżynierów dusz”. Podkreślił, że ważna jest promocja ojcostwa i macierzyństwa oraz naturalnej wspólnoty rodzinnej.

Korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus przygotowano dzięki czcicielom, którzy składali złote wota, dziękując za wyproszone łaski. Także św. Józef doczekał się aureoli.

Reklama

„Doznajemy tutaj wiele łask za pośrednictwem Matki Bożej. Jest dużo uzdrowień. Ile razy potrzebujemy pomocy zawsze udajemy się tutaj. Mój syn został uzdrowiony z ciężkiej choroby” – mówią uczestnicy uroczystości.

Koronacja w Chorzelowie łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin jest dwunastą w historii naszej diecezji – przypomniał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Przed Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie pielgrzymują zwłaszcza małżonkowie i rodziny, by powierzyć macierzyńskiej opiece Maryi przyszłość swoją i swoich bliskich. Ale Matka Boża Królowa Rodzin jest bliska nam wszystkim, bowiem wszyscy mamy rodziny dla których pragniemy szczęścia, pokoju i zgody. Niech dzięki tej koronacji wzmocni się duchowa przestrzeń ochraniająca przed złem nasze rodziny i małżeństwa” – dodał.

Mszę św. koncelebrowali także abp Henryk Nowacki, bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz, bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe i licznie zgromadzeni pielgrzymi z całej diecezji tarnowskiej a także z diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej. Byli też pielgrzymi m.in. z okolic Opola i z Gniezna.

Rodziny i małżeństwa czują, że to miejsce jest dla nich wyjątkowe - podkreśla ks. Andrzej Rams, kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

Reklama

„Ludzie ze swoimi troskami i podziękowaniami chętnie pielgrzymują przed cudowne oblicze Matki Bożej. Różne są prośby, bo osoby przeżywające problemy proszą o łaskę trwałości małżeństwa, a także o zgodę w rodzinach i o błogosławieństwo, by dobrze wychować swoje dzieci. Często małżeństwa proszą też Matkę Bożą o dar potomstwa. Świadectwa zapisane w specjalnej księdze i ofiarowane wota, świadczą o tym, że ludzie wypraszają łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Rodzin” –dodaje kustosz sanktuarium w Chorzelowie.

Uroczystości koronacji obrazu na prawie papieskim odbyły się na placu obok kościoła. „Kult rozwija się, więc ten obrzęd to dopełnienie aktu koronacji, którego już wcześniej w swoich sercach dokonało wielu czcicieli Matki Bożej” – dodaje ks. Rams.

Niedziela, 10 września będzie dniem dziękczynienia za dar koronacji cudownego obrazu Królowej Rodzin. Mszy św. o godzinie 16.30 będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin został namalowany pod koniec XVII wieku i przedstawia Świętą Rodzinę. Hrabia Michał Tarnowski w 1814 roku przekazał obraz chorzelowskiej parafii.

Maryja trzyma na prawym ramieniu Jezusa, a Dzieciątko podaje Matce dwie róże - białą i czerwoną. Święta Rodzina patrzy na stół, na którym zostały przedstawione motywy eucharystyczne: kłosy zboża, kiście winogron oraz jabłka i ptaki.

Cenny dar hrabiego Michała Tarnowskiego umieszczono w drewnianym kościele, gdzie był czczony aż do początku XX wieku, to jest do chwili budowy nowej świątyni.

W Chorzelowskiej parafii żyła powszechnie szanowana, zamożna rodzina Katarzyny i Piotra Kuroniów, którzy życzliwie i hojnie wspierali chorzelowską parafię. Pani Kuroniowa pięciokrotnie przeżyła dramat poronienia nienarodzonego dziecka. Małżeństwo postanowiło na swojej posesji wybudować dla Matki Bożej neogotycką wotywną kapliczkę. Uprosili ówczesnego proboszcza o wypożyczenie obrazu Matki Bożej - daru Rodziny Tarnowskich i umieścili go w nowo wybudowanej wotywnej kaplicy. Po tym fakcie, jak podaje tradycja Państwo Kuroniowie doczekali się dwójki zdrowego potomstwa. W tej kaplicy obraz przebywał aż do roku 1975 czczony nieprzerwanie przez mieszkańców nie tylko chorzelowskiej, ale i okolicznych parafii. W 1975 roku ówczesny proboszcz ks. Jerzy Grabiec zabrał obraz z przydrożnej kaplicy i przekazał go Walerianowi Kasprzykowi z Bochni celem przeprowadzenia prac konserwatorskich. 8 września 1978 roku w Uroczystość Narodzenia NMP, biskup tarnowski Jerzy Ablewicz dokonał uroczystej Intronizacji obrazu Matki Bożej Dzikowskiej.

7 września 2008 roku, biskup tarnowski Wiktor Skworc mając na uwadze szerzący się coraz bardziej kult i w szczególny sposób czczony przez małżeństwa i rodziny obraz Matki Bożej Chorzelowskiej, wydał dekret, w którym podniósł chorzelowską świątynię do godności sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. eb/Chorzelów

2017-09-09 14:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do medyków: Trwajcie w wiernej służbie człowiekowi

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

lekarz

DarkoStojanovic/pixabay.com

Do trwania w wiernej służbie człowiekowi zachęca pracowników służby zdrowia abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki z okazji święta św. Łukasza, patrona medyków, złożył temu środowisku serdeczne życzenia i podziękował za poświecenie i oddanie.

Abp Skworc w przesłanym słowie przypomina, że 18 października obchodzimy święto patronalne Służby Zdrowia. List swój skierował zarówno do lekarzy, jak i pielęgniarek i pielęgniarzy, położnych, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i innych pracowników szpitali i przychodni. Przypomina, że "wszyscy oni są ważni i mają swoje miejsce w systemie ochrony zdrowia."
CZYTAJ DALEJ

Płocki Caritas musi zapłacić miliony za sprawę sprzed 15 lat

2024-10-09 12:30

[ TEMATY ]

Caritas

Sąd Najwyższy

kasacja

diecezja płocka

facebook.com/CaritasPlock/

Caritas Diecezji Płockiej

Caritas Diecezji Płockiej

Caritas Diecezji Płockiej wydała oświadczenie dotyczące oddalenia przez Sąd Najwyższy w Warszawie skarg kasacyjnych, dotyczących sporu sądowego z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Chodzi o lata 2006-2008, kiedy to doszło do nieprawidłowości w realizacji 4 projektów finansowanych przez PFRON.

W związku z wyrokami Sądu Najwyższego, które zapadły w dniach 23 maja 2024 roku i 6 sierpnia 2024 roku, oddalającymi skargi kasacyjne Caritas Diecezji Płockiej, należy najpierw przypomnieć historię sporu z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który toczy się już od ponad 15 lat.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Dolan o kluczowych elementach duszpasterstwa zdrowia psychicznego: edukacja, towarzyszenie i rzecznictwo

2024-10-10 07:41

[ TEMATY ]

psychika

Vatican News

Bp John P. Dolan

Bp John P. Dolan

Edukacja księży i świeckich, towarzyszenie osobom z problemami zdrowia psychicznego w parafiach oraz rzecznictwo na rzecz wsparcia instytucjonalnego i społecznego dla osób potrzebujących profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej to trzy podstawowe filary duszpasterstwa zdrowia psychicznego w Kościele – podkreślił biskup John Dolan z Phoenix w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. 10 października jest obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Biskup Dolan, osobiście zaangażowany w tę działalność, rozpoczął od podkreślenia znaczenia eliminacji stygmatyzacji związanej z problemami zdrowia psychicznego. „Problemy ze zdrowiem psychicznym nie są powodem do wstydu. To jak złamana ręka. Jeśli ktoś zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, depresją lub innym problemem zdrowia psychicznego, nie ma w tym nic wstydliwego i musimy zachęcać ludzi, aby tak to postrzegali”. Dodał również, że zdrowie psychiczne, podobnie jak zdrowie fizyczne, jest konsekwencją grzechu pierworodnego, ale samo w sobie nie jest grzeszne.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję