Reklama

Z wizytą w parafii

Na styku trzech diecezji

5 czerwca bp Roman Marcinkowski odbył wizytację kanoniczną parafii Dobrzyń n. Drwęcą. Siedziba wspólnoty parafialnej położonej na północno-zachodnim krańcu diecezji jest stolicą historycznej ziemi dobrzyńskiej, terytorium parafii graniczy natomiast z dwiema sąsiednimi diecezjami - toruńską i włocławską.

Niedziela płocka 32/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia i współczesność

Dobrzyńska parafia położona jest malowniczo w dolinie rzeki Drwęcy, wyznaczającej granicę między diecezją płocką i toruńską. Niedaleki potok Ruziec oddziela natomiast diecezję płocką od włocławskiej. To powoduje, że miasto zamieszkiwane jest przez szczególną społeczność, posiadającą różne tradycje i zwyczaje, wynikające ze skomplikowanych dziejów tej ziemi. Rzadko kto dziś bowiem pamięta, że do końca I wojny światowej leżący na drugim brzegu rzeki bliźniaczy Golub należał do zaboru niemieckiego, Dobrzyń zaś - do rosyjskiego lub to, że przez wiele lat obie części dziś już jednego miasta przynależały do różnych województw. O wszystkich tych faktach mówił, prezentując powierzoną sobie wspólnotę, ks. prał. Janusz Śniegocki, pełniący posługę proboszcza w Dobrzyniu od 14 lat.
Ksiądz Prałat przypomniał, że parafialny kościół pw. św. Katarzyny został zbudowany w latach 1823-27, a rok później zostało odprawione w nim pierwsze nabożeństwo. Początkowo pod względem administracyjnym Dobrzyń n. Drwęcą należał do parafii Dulsk. Dopiero w 1909 r. bł. abp A. J. Nowowiejski ustanowił tu parafię. Obecnie jej teren zamieszkuje ok. 10,5 tys. osób. Jak przyznał Ksiądz Proboszcz, dokładne dane są jednak trudne do ustalenia, gdyż zdarza się, że ktoś jest zameldowany na terenie parafii, a od wielu lat mieszka gdzie indziej. „Częste są również migracje młodych małżeństw albo związków niby-małżeńskiech. W jednym roku mieszkają w Dobrzyniu, w drugim w Golubiu, kiedy indziej ślad po nich ginie” - mówił Ksiądz Proboszcz. Ok. 500 osób mieszka w wioskach: Białkowo, Sadykierz, Zaręba i Ruziec. Aby przyjść do kościoła, mają do pokonania od 2 do 5 km.
„Z obliczeń kolędowych wynika natomiast - mówił Ksiądz Prałat - że z ok. 500 osobami nie ma żadnego kontaktu - są to ludzie albo religijnie obojętni albo członkowie grup niekatolickich”.
Ksiądz Prałat wspomniał także o smutnej rzeczywistości, jaka jest udziałem wielu małych miast, a którą jest brak perspektyw dynamicznego rozwoju. „Nie ma tu ani nowych przedsiębiorstw, ani kolejnych inicjatyw gospodarczych, nie przybywa też nowych bloków mieszkalnych” - mówił ks. Janusz Śniegocki. Kapłan podkreślił także inny niebezpieczny trend - ucieczkę młodzieży do dużych miast, głównie do Torunia. „Wielu twarzy znanych mi ze szkoły podstawowej, nie odnajduję podczas Mszy św. w zwykłe niedziele. Tak zaczyna się proces sekularyzacji, czyli utrzymywania luźnego związku z Kościołem” - mówił Ksiądz Prałat.
Duszpasterz podkreślił wyjątkowo korzystne ukształtowanie geograficzne parafii. Średnia odległość do kościoła wynosi bowiem ok. 500 m. „Mimo to frekwencja na Mszach św. nie jest imponująca i wynosi 37% zobowiązanych” - mówił Ksiądz Prałat, dodając, że uczestnictwo we Mszy św. zależy w dużej mierze od religijnego wychowania wyniesionego z domu rodzinnego.

Reklama

Duszpasterstwo

Centrum duszpasterskiego życia jest parafialna świątynia. W niej to w każdą niedzielę wierni mogą uczestniczyć w jednej z sześciu Mszy św. Ci zaś, którzy planują niedzielne wyjazdy poza miasto - mają możliwość spełnić swój chrześcijański obowiązek, uczestnicząc w Eucharystii w sobotę wieczorem. Tego dnia celebrowana jest także niedzielna Msza św. w kaplicy Szpitala Powiatowego. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, stale zwiększa się liczba osób przystępujących do Komunii św. Dla przykładu w 1991 r. do sakramentu ołtarza przystąpiło 110 tys. osób, 12 lat później - już 144 tys.
Obok kapłanów mają w tym swój udział także nadzwyczajni szafarze Eucharystii, którzy w każdą niedzielę zanoszą Ciało Pańskie do domów osób chorych.
W parafii obok Eucharystii odprawianych jest wiele innych nabożeństw: środowa nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego czy pierwszopiątkowe nabożeństwa do Serca Jezusowego. Gromadzą one znaczną liczbę parafian.
W życiu duszpasterskim czynnie uczestniczą grupy parafialne. Część z nich zaprezentowała Księdzu Biskupowi swe osiągnięcia przed Mszą św. ingresową.
Przedstawicielka 20-osobowej rady duszpasterskiej mówiła o różnych formach zaangażowania w życie religijne. Należą do nich liczne pielgrzymki (m.in. do Rzymu, La Salette, Lourdes), peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach, a także cykliczne przedsięwzięcia duszpasterskie, jak Droga krzyżowa ulicami miasta (bierze w niej udział ok. 3 tys. osób) czy doroczne rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Dzięki dobrej współpracy z dyrekcjami szkół i nauczycielami rekolekcje wielkopostne mogą odbywać się oddzielnie dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych.
Niebagatelną rolę w kształtowaniu religijności odgrywają nabożeństwa okresowe: majowe, czerwcowe, październikowe, w zorganizowanie których angażują się poszczególne grupy zawodowe i stanowe. Świeccy czynnie uczestniczą też w niedzielnej Eucharystii, m.in. czytając Słowo Boże. Troszczą się również o wygląd przydrożnych figur.
Aktywnie działa w parafii 40-osobowe Koło Przyjaciół Radia Maryja, które gromadzi się na comiesięcznej Eucharystii i spotkaniach formacyjnych. Członkowie koła wspierają modlitwą i ofiarą ewangelizacyjne dzieła, jakimi są Radio Maryja i TV TRWAM, uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
Jak niemal wszędzie, tak i w Dobrzyniu nieustanną modlitwę przez ręce Niepokalanej zanoszą koła Żywego Różańca, których jest 17. W sumie należy do nich 340 osób. Również ta grupa ma swoją comiesięczną Eucharystię, sprawowaną w intencji żywych i zmarłych uczestników KŻR.
Obok grup, które zaprezentowały się poprzez swych przedstawicieli, w parafii funkcjonują też: Akcja Katolicka, Oaza Rodzin, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, ministranci lektorzy, dwie schole, asysta procesyjna, organizacja młodzieżowa „Strzelec”, ruch honorowych krwiodawców, poradnia rodzinna, poradnia psychologiczna i biblioteka parafialna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

Jak podkreślił przedstawiciel rady gospodarczej, w ciągu ostatnich 6 lat parafia dobrzyńska może poszczycić się sporą liczbą prac materialnych wykonanych na jej terenie. Są wśród nich: podłączenie kościoła, plebanii i wikariatu do miejskiej sieci ciepłowniczej i kanalizacyjnej; oczyszczenie i odnowienie wszystkich chorągwi procesyjnych i baldachimu; odnowienie naczyń liturgicznych, ławek i lamperii w świątyni. Została również przeprowadzona renowacja konfesjonału z XVIII w. oraz fresków w kruchcie kościoła. Odnowiono obraz św. Katarzyny, który jest dziełem Wojciecha Gersona z XIX w. Aby oprawa liturgiczna była wzbogacona odpowiednią oprawą muzyczną, został zlecony przegląd i strojenie organów. W zakrystii także zostały przeprowadzone niezbędne remonty. Wśród prac na cmentarzu parafialnym wymienić należy wykonanie nowego nagrobka na mogile pierwszego proboszcza ks. Rogackiego oraz przeprowadzenie działań zmierzających do przejęcia kaplicy cmentarnej od prywatnego właściciela. W rezultacie przejęcia parafia stała się właścicielem obiektu, co zaowocowało kapitalnym remontem budowli, która została przywrócona do pierwotnej świetności. Została również odnowiona figura Matki Bożej (na pl. Tysiąclecia), oraz figura przy Szosie Rypińskiej. Dalej wymienić należy wymianę okien na plastikowe na plebanii i wikariacie, a także odnowienie elewacji i wnętrza w tych budynkach. Warto również zaznaczyć, że elementy i obiekty będące zabytkami odnawiane były i są pod nadzorem konserwatora zabytków.
W najbliższych planach parafianie ze swoim Proboszczem chcą zająć się dokładniej zagospodarowaniem terenu wokół kościoła. Wśród tych działań przewidziane jest wykonanie obejścia ze starobruku, a także zagospodarowanie terenu wokół świątyni poprzez wykonanie trawników i posadzenie krzewów ozdobnych, zaś we wnętrzu świątyni w planach jest wykonanie miejsca dla celebransa i krzeseł przy ołtarzu oraz renowacja orła na ambonie.

Reklama

Przebieg wizyty pasterskiej

Pobyt Pasterza w tej wspólnocie rozpoczął się od spotkania z przedstawicielami władz oraz dyrektorami miejskich instytucji. Następnie Biskup Roman wysłuchał sprawozdań prezentujących się grup parafialnych oraz przewodniczył uroczystej Eucharystii połączonej z ingresem do parafialnego kościoła. W powitaniu przedstawiciele parafii prosili o krzepiące słowo zachęty do dobrego chrześcijańskiego życia.
W trakcie Mszy św. Ksiądz Biskup wygłosił homilię, w której powiedział m.in.: „Grzech nigdy nie będzie w Kościele gloryfikowany. Nieważne kto go popełni. Wydaje się, że religia stanęła na drodze dzisiejszemu światu. Przykłady można by mnożyć: francuska ustawa o symbolach religijnych jest tego nazbyt jawnym dowodem. W dzisiejszym zwariowanym świecie bezkarnie zabija się ludzi, a organizuje się protesty w obronie lisów, wilków, kanarków i gawronów. Wspiera się rozwody, nie zważając na los osieroconych dzieci. Wielu ludzi nie odróżnia dobra od zła, odróżniają tylko własny interes, a korupcja jak rzeka wylewa się na Polskę. Dlaczego nas to otacza? Dlatego, że programowo walczono z Bogiem i Kościołem po II wojnie światowej. Wmawiano, że religia to opium dla ludzi, a Kościół głosi zabobon. A jakiż to zabobon?! Nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam - czy to są zabobony? Czy przez to, że ludzie grzeszą, panuje w świecie szczęście i pokój?” - pytał retorycznie Biskup Roman.
Kolejnym punktem programu było nawiedzenie cmentarza grzebalnego, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę w intencji zmarłych. Swą modlitewną pamięcią objął zmarłych biskupów i kapłanów, fundatorów parafii i kościoła, a także wszystkich spoczywających na dobrzyńskim cmentarzu. Następnie Pasterz udał się do miejscowego szpitala, gdzie w kaplicy poprowadził nabożeństwo czerwcowe oraz spotkał się z chorymi i personelem szpitalnym.
Po spotkaniu w szpitalu Ksiądz Biskup udał się do Golubia, kontynuując w ten sposób pewną miejscową wieloletnią tradycję. Otóż przy okazji wizytacji biskup odwiedza nie tylko „swoją” część miasta, lecz gości z wizytą także sąsiedniej diecezji. Również i tym razem Biskup Roman spotkał się z duszpasterzami z „toruńskiego” Golubia, kiedy indziej znów toruńscy biskupi odwiedzali „płocki” Dobrzyń.
Ostatnim punktem programu były odwiedziny w nowoczesnej strażnicy w Dobrzyniu, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej.

Parafia św. Katarzyny w Dobrzyniu n. Drwęcą
Patronka parafii: św. Katarzyna Aleksandryjska
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Katarzyny
Dekanat: dobrzyński n. Drwęcą
Proboszcz: ks. prał. Janusz Śniegocki
Wikariusze: ks. Leszek Błaszczak, ks. Waldemar Marciniak, ks. Sławomir Stefański, ks. Grzegorz Walczak (od 28 czerwca)
Katecheci: Emilia Dołęgowska, Bożena Kalinowska, Andrzej Kalinowski, Iwona Kamińska, Małgorzata Kuźmińska, Małgorzata Mirowska, Maria Słomska, Joanna Szymańska
Organista: Julian Fin
Zakrystian: Sławomir Siciński
Miejscowości: Dobrzyń n. Drwęcą, Białkowo, Ruziec (część), Sadykierz, Słonawy, Zaręba
W parafii działają: rada duszpasterska, rada gospodarcza, koła Żywego Różańca (17), Akcja Katolicka, Oaza Rodzin, Rodzina Radia Maryja, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, ministranci lektorzy, schole (2), asysta procesyjna, organizacja młodzieżowa „Strzelec”, ruch honorowych krwiodawców, poradnia rodzinna, poradnia psychologiczna, biblioteka parafialna
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kaplica: w Szpitalu Powiatowym
Msze św. w niedzielę:
Kościół parafialny - 7.00, 8.30,10.00,11.30,13.00,16.00, 18.00
Kaplica - w sobotę o 18.30

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję