Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Czeskie laury dla chełmińskiego chóru

Reklama

Od 9 do 13 czerwca w czeskim Ołomuńcu odbywał się XXXII Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Święto Pieśni 2004”. Wzięło w nim udział 157 chórów. Wśród uczestników tego gigantycznego konkursu znalazł się chór mieszany „Schola Cantorum Pallotiniensis” z parafii św. Józefa w Chełmnie. Wyśpiewał on brązowy medal w kategorii chórów mieszanych „muzyka kościelna i sakralna” a capella. Jest to największy sukces w 4-letniej historii chóru, będącego niewątpliwie wizytówką kulturalną Chełmna. Podczas konkursu chórzyści zaśpiewali utwory: Mikołaja Gomółki, Jacka Gałuszki, Mariana Sawy i Andrzeja Koszewskiego. Chórem dyryguje Michał Rajewski, a prezesem jest Urszula Burczyńska. Oprócz przesłuchań konkursowych pallotyński chór miał okazję zaprezentować się wraz z kilkoma zagranicznymi zespołami podczas Koncertu-Maratonu, otwierającego festiwal w zborze husytów.
W ramach pobytu śpiewacy zwiedzili królewskie miasto Ołomuniec, będące stolicą Moraw od 1253 r. Można w nim podziwiać wiele cennych zabytków, m.in. katedrę św. Wacława z 1109 r., największe organy w centralnej Europie w kościele pw. św. Maurycego, drugi najstarszy uniwersytet w Czechach założony w 1573 r., kolumnę Trójcy Świętej wpisaną do rejestru UNESCO. Chórzyści wysłuchali koncertu w filharmonii oraz koncertu organowego w kościele pw. św. Maurycego. W drodze powrotnej do Chełmna zatrzymali się w Częstochowie, aby uczestniczyć we Mszy św. i podziękować Jasnogórskiej Pani za błogosławieństwo i opiekę.

Aldona Mosek

Dekanat Działdowo

Papieskie urodziny w Działdowie

Reklama

84. urodziny Papieża Jana Pawła II to wielkie wydarzenie i świetna okazja, by modlić się w intencji Ojca Świętego, by pochylić się nad jego nauczaniem i cieszyć się faktem pontyfikatu „Papieża z dalekiego kraju”. Pod hasłem Wolność wymaga sumień mocnych, odpowiedzialnych, dojrzałych od 14 do 16 maja Działdowo przeżywało triduum ewangelizacyjne. Była modlitwa, zaduma, ale i zabawa. Wszystko rozpoczęło się wieczornym modlitewnym czuwaniem w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Następnego dnia została odprawiona Msza św. w kościele pw. Krzyża Świętego w intencji Papieża. W miejskim Domu Kultury odbył się koncert zespołów amatorskich, zaśpiewała także Magda Anioł. W niedzielę, ostatni dzień triduum, ulicami naszego miasta odbył się „Marsz dla Jezusa”. Sporą grupę głównie młodych ludzi orkiestra strażacka poprowadziła od kościoła pw. Krzyża Świętego do kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie wysłuchano koncertu organowego.
18 maja był dniem patronalnym Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Nauczyciele, uczniowie, władze powiatu i miasta wraz z duszpasterzami pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego zgromadzili się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na uroczystej Mszy św., po której Ksiądz Biskup wraz ze Starostą powiatu działdowskiego i Burmistrzem miasta, dokonał odsłonięcia popiersia Jana Pawła II, ustawionego przed budynkiem szkoły. Po krótkiej modlitwie wszyscy uczestniczyli w akademii. Dyrektor Wiesław Smereczyński przedstawił historię szkoły obchodzącej 5. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II. Ważnym momentem uroczystości było wręczenie ks. Zdzisławowi Syldatkowi orderu uśmiechu, nadanego na wniosek dzieci i młodzieży z Działdowa. Uroczystości zakończyły występy artystyczne uczniów. Wystąpił także big-band z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły w Bad Hersfeld.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wojciech Pyrzewski

Dekanaty grudziądzkie

Festyn parafialny „Rodzice - dzieciom”

Wzorem lat ubiegłych 20 czerwca parafialny oddział Akcji Katolickiej i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu zorganizowały V Festyn Parafialny Rodzice - dzieciom. Festyn odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Fortecznej. Imprezę otworzył proboszcz kolegiaty ks. inf. Tadeusz Nowicki, który zaprosił dzieci do zabawy z okazji zakończenia roku szkolnego. Organizatorzy festynu wywiązali się znakomicie z podjętego zadania. Oprawą muzyczną i prowadzeniem zajął się Piotr Jezierski, który od wielu lat kieruje scholą muzyczną przy parafii. Każdy uczestnik festynu miał możliwość zakupienia za symboliczną złotówkę jednego losu, za którym kryła się nagroda rzeczowa. Wystąpił też zespół akordeonistów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Akcja Katolicka ufundowała też dwa rowery. Pieniądze uzyskane z loterii fantowej przeznaczono na wyjazd wakacyjny dzieci z najuboższych rodzin z parafii kolegiackiej. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim organizatorom i sponsorom.

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Zaufanie - wiara - miłość

Znane słowa Wandy Łakowicz Zaufanie - wiara - miłość: Z tobą pójdę w każdą dal, (...) Słów płomienie, słów przysięga: Tobie wierna aż po grób. Człowiek żaden nie rozłączy, nasze serca złączył Bóg stały się mottem dla wielu treści, które 5 czerwca Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu pragnęło przekazać uczestnikom 6. już parafialnego Jubileuszu Jubilatów 2004.
Zamiarem, stąd i zadaniem obchodów jubileuszu jest stać się dla uczestników modlitewno-towarzyskim świętem. Dzięki licznej obecności małżeństw można głosić orędzie o godności małżeństwa, wartości rodziny oraz jej roli w życiu każdego człowieka i wspólnoty Kościoła. Po latach życia małżeńskiego i rodzinnego można przeżywać dojrzałą miłość małżeńską.
Wielotygodniowe przygotowania gromadzą kilkuosobowe grupy członków Koła SRK na wspólną pracę. Zapraszamy od lat tych, którzy w roku bieżącym obchodzą jubileusz 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 czy więcej lat pożycia małżeńskiego. Przygotowane ozdobne zaproszenia członkowie Stowarzyszenia Rodzin roznoszą do mieszkań jubilatów.
W roku bieżącym na zaproszenie odpowiedziało 157 małżeństw. Dla tych, którzy przybyli, często z członkami rodzin, jubileusz staje się okazją do pogłębienia świadomości o roli wiary i nadziei zakotwiczonej w Bogu. Homilia oparta na myśli ks. M. Nowaka zaczerpniętej z tekstu Jestem większy, niż jestem, ja człowiek zakotwiczony w Bogu miała to ukazywać w rożnych szczegółach. Z radością wyrażaliśmy do końca wraz z Jubilatami „podziękowanie Bogu za wszystko i modliliśmy się o łaskę wytrwania w szczęśliwych ogniskach, o jedność i pokój każdego domu”.
Bardzo znaczącą rolę w programie jubileuszowym miała strona artystyczna. Serdecznie dziękujemy za wielki wkład w to dzieło Wiesławowi Raczkowskiemu i Jolancie Bojarczuk - śpiew, Romanowi Gruczy i Tomaszowi Bojarczukowi - organy. Dziękuję też wielu osobom zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku.

Renata Kołtuńska - Prezes Koła SRK przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu

Wkrótce

Przeczno bliżej Afryki

Tradycje misyjne są żywe w parafii w Przecznie od wielu lat. To w tej parafii kształtowało się powołanie o. Krzysztofa Gierata, kapłana ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, których najwięcej pracuje obecnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. 7 lipca, podczas IV Kapituły Zgromadzenia w Polsce, o. Krzysztof został wybrany prowincjałem. Cieszy to i zobowiązuje parafian do gorliwej modlitwy w intencji misji klaretyńskich.
Do parafii w Przecznie przybywają również inni misjonarze. 27 czerwca słowo Boże głosił ks. Czesław Wojciechowski, kapłan z naszej diecezji, pracujący na stałe w Czadzie. Po Mszy św. grupa parafian pozostała w kościele, by dłużej porozmawiać o pracy w Czadzie, gdzie Kościół został założony dopiero w poł. XX w. i jest najmłodszą wspólnotą katolicką na terenie całej Afryki.
Na kolejne spotkanie z misjonarzem z Zambii - jezuitą z Torunia o. Józefem Matyjkiem zapraszamy w związku z odpustem Przemienienia Pańskiego.
7 sierpnia o. Józef wygłosi słowo Boże podczas Mszy św. o godz. 10.00, której przewodniczyć będzie moderator diecezjalny Żywego Różańca ks. prał. Gerard Gromowski. Bezpośrednio po Mszy św. będzie okazja do dłuższej rozmowy. Zapraszamy na to spotkanie szczególnie członków Żywego Różańca z sąsiednich parafii. O. Józef będzie również głosił homilie podczas obu Mszy św. odpustowych 8 sierpnia o godz. 8.00 i 12.00. Możliwość czynnego wspierania działalności misyjnej Kościoła jest szczególną łaską.

XW. D.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nominacja Polaka w watykańskim trybunale

2025-01-14 14:08

[ TEMATY ]

Watykan

Rzym

Trybunał Roty Rzymskiej

Adobe Stock

Ojciec Święty mianował prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. Tomasza Kubiczka - kapłana archidiecezji częstochowskiej, dotychczasowego promotora sprawiedliwości w tymże trybunale. Papieska decyzja została ogłoszona we wtorek, 14 stycznia.

Ks. Tomasz Kubiczek - kapłan archidiecezji częstochowskiej, pochodzi z parafii NMP z Góry Karmel w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Małych. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 2003 r. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2019 r. pełnił funkcję promotora sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej.
CZYTAJ DALEJ

Misyjny wizjoner

2025-01-07 11:21

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 20

[ TEMATY ]

patron dnia

św. Arnold Janssen

commons.wikimedia.org

Łączył pracę z modlitwą i ewangelizację z nowymi środkami przekazu, przez co stał się wzorem dla kolejnych pokoleń misjonarzy.

Święty Arnold Janssen – założyciel trzech zgromadzeń misyjnych: Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści), Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (werbistki) i zakonu klauzurowego Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji – urodził się w nadreńskim miasteczku Goch. Wiary nauczył się od pobożnego ojca, który opowiadał dzieciom o potrzebie ewangelizowania. Przez jego świadectwo Arnold od najmłodszych lat pragnął zostać księdzem, by głosić Ewangelię ludziom na całym świecie. Marzenie to zrealizował, wstępując do Wyższego Seminarium Duchownego w Münster.
CZYTAJ DALEJ

Promocje doktorów, doktorów w habilitowanych i profesorów UPJPII

2025-01-15 22:11

Biuro Prasowe AK

    Abp Marek Jędraszewski, wielki kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, w kolegiacie akademickiej św. Anny przewodniczył Mszy św. w 628. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego w Krakowie. W czasie uroczystości dokonano tradycyjnie promocji akademickich.

Papież Bonifacy IX 11 stycznia 1397 r., na prośbę króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi, erygował na Akademii Krakowskiej Wydział Teologiczny, którego spadkobiercą jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Rektor uczelni na początku uroczystości przypomniał, że na 7 wydziałach prowadzone są badania naukowe w 12 dyscyplinach, a kształcenie odbywa się na 17 kierunkach a nowe kierunki są w przygotowaniu. – Kultywowanie historycznej pamięci a jednocześnie nieustanny rozwój naszej papieskiej uczelni są dla nas niezwykle zobowiązujące i ważne, bo chcemy za wstawiennictwem naszych patronów być apostołami prawdy i dobra – mówił ks. prof. Robert Tyrała.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję