W bazylice św. Floriana, gdzie zmarły kapłan pracował przez ostatnich dziesięć lat życia, licznie zgromadzili się kapłani, studenci, członkowie Arcybractwa Miłosierdzia oraz przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Obecni byli biskupi Józef Guzdek, Jan Szkodoń, Grzegorz Ryś i Andrzej Wypych.
Przy trumnie zmarłego ustawiono zdjęcie, które przyozdobiono szarfą z logo Światowych Dni Młodzieży, a Rycerze Kolumba pełnili przy niej wartę. Przed bazyliką wolontariusze ŚDM – zamiast kwiatów - zbierali do puszek datki na rzecz organizacji, z którymi związany był ks. Leśniak: Fundacji św. Jana Kantego oraz Arcybractwa Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który w przejmującym słowie na jej rozpoczęcie mówił, że śmierć ks. Leśniaka była dla wszystkich bolesnym zaskoczeniem. „Odszedłeś, ale pozostawiłeś po sobie piękną pamięć. Środowisko krakowskie nie zapomni twojej osoby, tego wszystkiego, co wniosłeś. Dziś modlimy się, aby Pan wejrzał na twoje piękne życie, ocenił i przyjął cię do swojej chwały” - powiedział hierarcha. Wyznał także, że dla biskupa krakowskiego posługa kapłańska ks. Marka Leśniaka była wielkim wsparciem.
Reklama
Homilię podczas uroczystości pogrzebowych wygłosił biskup polowy Józef Guzdek, który był rektorem seminarium duchownego w Krakowie w czasach, kiedy funkcję przełożonego pełnił tam również zmarły kapłan. „W dniu pogrzebu ks. dr. Marka Leśniaka czytamy księgę jego życia, w której 1 sierpnia 2017 roku zostały zapisane ostatnie słowa i czyny. Jej lektura pozwala nam odkryć, że dwa słowa: dobry i wierny, najpełniej opisują jego życie i dokonania. Był do człowiek i kapłan dobry, wierny Bogu i Kościołowi, wierny ludziom, do których został posłany” - mówił.
Biskup zwrócił uwagę, że ks. Leśniaka wyróżniała przede wszystkim dobroć, o czym świadczą dzieła miłosierdzia, w które się zaangażował. Był u początków, a potem pełnił funkcję wiceprezesa Fundacji św. Jana Kantego, dzięki której 30 zdolnych osób z ubogich rodzin ukończyło studia, a kilkanaście innych je kontynuuje. Ks. Leśniak zaangażował się również w działalność Arcybractwa Miłosierdzia, założonego w XVI wieku przez ks. Piotra Skargę. Dzięki jego wysiłkom Arcybractwo zwiększyło możliwości pomagania potrzebującym. W 2016 roku Arcybractwo Miłosierdzia opłaciło sto pakietów pielgrzyma dla młodych przybywających do Krakowa na ŚDM i zapewniło pobyt 320 innym pielgrzymom ŚDM.
Ks. Leśniak był również wieloletnim Kapelanem Rady 14 000 im. Jana Pawła II Rycerzy Kolumba i wielkim orędownikiem tej organizacji. „Nie żył dla siebie. Wiedział bowiem, że Bóg będzie pytał nie o ilość przeżytych lat, ale o czyny miłości” - wspominał Zmarłego bp Guzdek, wyrażając przekonanie, że każdy z uczestników uroczystości pogrzebowych „przechowuje w sercu i pamięci wiele przyjętych od niego okruchów dobra”.
Reklama
„Wierność to drugie słowo, które najpełniej opisuje dokonania i życie ks. Marka. Gdziekolwiek był posłany, jakiekolwiek zadania zostały mu zlecone przez biskupa, wiernie i konsekwentnie je wypełniał” - kontynuował kaznodzieja, wymieniając pracę duszpasterską ks. Leśniaka w Libiążu i w krakowskich Piaskach Wielkich, uwieńczone doktoratem studia w Rzymie, pracę wykładowcy teologii moralnej na UPJPII (wcześniej PAT) oraz prefekta i wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. „Osobiście, księże Marku, jestem ci bardzo wdzięczny za ten czas wspólnej pracy i współpracy w trosce o wychowanie młodego pokolenia kapłanów w naszej archidiecezji” - powiedział bp Guzdek, który w tamtym czasie pełnił funkcję rektora krakowskiego seminarium. Ostatnie dziesięć lat życia ks. Leśniaka to czas posługi duszpasterskiej w parafii św. Floriana, gdzie został włączony do grona kanoników kolegiackich tamtejszej bazyliki.
Przez całe kapłańskie życie ks. Marek nieustannie zabiegał o pomnażanie wiedzy teologicznej, organizował liczne konferencje naukowe i równocześnie pracował nad habilitacją. Znał kilka języków obcych. „Był wspaniałym wychowawcą młodzieży duchownej oraz przewodnikiem na drogach chrześcijańskiego życia dla wielu świeckich katolików” - stwierdził bp Guzdek.
„Kościół krakowski przez twoją śmierć poniósł olbrzymią stratę. Z żalem rozstajemy z tobą – kapłanem, którego życie streszcza się w dwóch słowach: dobry i wierny. Zasłużyłeś na miano apostoła dobroci oraz rycerza wiernego Chrystusowi i Kościołowi. Będzie nam ciebie brakowało: twojej dynamiki działania, twojego uśmiechu, pogody ducha, twojego spokoju” - zakończył hierarcha, wyrażając jednocześnie nadzieję, że za „dobroć oraz życie wierne Bogu i ewangelicznym wartościom” zmarły kapłan otrzyma nagrodę nieba.
Po Mszy św. i ostatnim pożegnaniu ciało ks. Marka Leśniaka spoczęło w krypcie Kanoników Kapituły Kolegiackiej św. Floriana.
Ks. dr Marek Leśniak święcenia kapłańskie przyjął w 1993 r. Od 2007 r. był pracownikiem naukowym na Papieskiej Akademii Teologicznej (później - UPJPII), gdzie wykładał na Wydziale Teologicznym. Od wielu lat był też związany z krakowskim Arcybractwem Miłosierdzia. Od 2007 r. ks. Leśniak pracował także w Komisji ds. Dialogu Społecznego przy Sejmiku Wojewódzkim, a od 2013 r. był członkiem Kapituły Kolegiackiej przy bazylice św. Floriana. Podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 została mu powierzona rola szefa sekcji rejestracji ŚDM. Zmarł nagle, po rozległym zawale, 1 sierpnia. Miał 49 lat.