Reklama

13 lipca w Mąkolicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

13 maja 1917 r. trójce portugalskich pastuszków: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi, objawiła się Biała Pani. W Cova da Iria powiedziała Ona wówczas: "Nie bójcie się... Jestem z Nieba" . Objawienia na łące pod Fatimą trwały przez całe lato, aż do października. Każdego 13. dnia miesiąca Biała Pani prosiła dzieci: "Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata". Miała także inne prośby i przestrogi, przekazywane ludziom za pośrednictwem trójki niewinnych dzieci.

Sanktuarium mąkolickie

Od tej pory Fatima w Portugalii stała się wielkim sanktuarium Matki Bożej, a Jej żywy kult objął cały świat. Także w diecezji łowickiej mamy kościół-sanktuarium Białej Pani. Znajduje się ono w Mąkolicach, wzniesione wielkim wysiłkiem tamtejszych wiernych i proboszcza - ks. Jana Krysika. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1999 r., a w Roku Jubileuszowym biskup łowicki Alojzy Orszulik uroczystym dekretem podniósł ją do godności diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Również w Roku Jubileuszowym zapoczątkowana została w Mąkolicach piękna tradycja comiesięcznych uroczystych Mszy św., odprawianych każdego 13. dnia miesiąca, począwszy od maja. Wtedy to w parafii odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Na zaproszenie Księdza Kustosza sanktuarium do Mąkolic przybywają pielgrzymki parafialne z całego dekanatu.

Msze św. każdego 13. dnia miesiąca odprawiane są zawsze o godzinie 11.00 i nie jest to przypadek. Dokładnie wtedy w Fatimie odprawiana jest uroczysta Suma, w której uczestniczą tysiące pielgrzymów z całego świata. "Pragniemy w ten sposób pozostawać w łączności z Fatimą, włączać się w modlitwę zgromadzonych w Portugalii czcicieli Białej Pani, bo nasze sanktuarium jest jakby przedłużeniem tamtego" - objaśnia ks. Jan Krysik.

W tym roku w wigilię odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Fatimskiej, czyli 12 maja, bp Józef Zawitkowski dokonał uroczystego poświęcenia pomnika Jana Pawła II w Mąkolicach. Natomiast Sumę odpustową 13 maja odprawił i aktu odsłonięcia pomnika dokonał ks. dr Stanisław Banach, dziekan głowieński.

Objawienie lipcowe

Biskup łowicki Alojzy Orszulik przyjął zaproszenie do Mąkolic na dzień 13 lipca. W tym dniu Biała Pani objawiła się dzieciom po raz trzeci i opowiedziała o dwu wielkich tajemnicach. Przedstawiła im wizję piekła i prześladowania Kościoła w XX w.

Do wydarzeń z dnia 13 lipca 1917 r. nawiązał Biskup Łowicki w słowach powitania, skierowanych do wiernych. Wspomniał wówczas na zgromadzenie pielgrzymów w Fatimie, rozważających przed obliczem Białej Pani prawdy wiary. "Dziś rozważają tę szczególną prawdę o losie człowieka, jeśli podepcze on Boże przykazania i wzgardzi Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą, niszcząc własną godność dziecka Bożego - mówił Ksiądz Biskup. - Gromadzimy się przez te miesiące każdego trzynastego, kiedy Maryja jako Biała Pani objawiała się nie mędrcom, nie uczonym, ale prostym pastuszkom. Bóg wysłał Maryję, by przemówiła do dzieci i aby to niewinne dzieci przemówiły do świata, przypominając podstawowe prawdy o życiu i powołaniu człowieka".

"My też, przybywając do sanktuarium mąkolickiego - podkreślał bp Orszulik - pragniemy odnawiać nasze duchowe sanktuarium, abyśmy osiągnęli cel, do którego Bóg nas stworzył. Abyśmy po drodze naszego życia nie dali się zwieść ojcu kłamstwa, którym jest szatan".

"Prawda, o której świat nie chce mówić"

W homilii Biskup Łowicki ze smutkiem stwierdził, że prawda o piekle jest prawdą, o której świat nie chce mówić. "Człowiek jest przeznaczony do szczęśliwości wiecznej - mówił dalej - do miejsca, które nam wszystkim wysłużył Syn Boży, Jezus Chrystus, który przyjął ciało z Maryi Dziewicy, stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, który umarł, został pogrzebany, wstąpił do piekieł i trzeciego dnia zmartwychwstał. Pod pojęciem ´wstąpił do piekieł´ nie należy rozumieć miejsca potępionych, ale miejsce przebywania tych, którzy żyli przed śmiercią Pana Jezusa, począwszy od Adama i Ewy. Chrystus wstąpił do piekieł, wyzwolił sprawiedliwych, przeprowadził ich do miejsca zbawionych i przypieczętował los tych, którzy zasłużyli na potępienie" .

Bp Alojzy Orszulik wyjaśniał: "W Kościele mówimy o ´krainie śmierci´. To jest ta otchłań, czyściec, dokąd dusze chrześcijańskie idą, aby się oczyścić, mając gwarancję zbawienia, ponieważ człowiek odszedł z tego świata w przyjaźni z Chrystusem, ale nie w pełni oczyszczony. Mówimy też o ´krainie, która przemija´. To jest rzeczywistość trójwymiarowa, w której my żyjemy i przechodzimy z niej do ´krainy poza czasem i przestrzenią´, jaką jest niebo".

"Kościół wciąż nam przypomina prawdę wiary o niebie, o piekle, ale dziś człowiek jej niechętnie słucha, wielu z niej szydzi, że jest dla ciemniaków. A jest to prawda podstawowa! Karą za łamanie Bożych przykazań jest potępienie wieczne, czy ktoś w to wierzy, czy nie - podkreślał Biskup Łowicki. - Serce Maryi boleje wielce nad losem dusz potępionych, idących do piekła. Kto depcze Dekalog, ten nie osiągnie miejsca zbawionych, krainy życia wiecznego, lecz miejsce wiecznej śmierci. I my też musimy ukorzyć się i słuchać tego, co mówią prorocy, a ostatnim prorokiem i jedynym pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem jest Jezus Chrystus. Wsłuchajmy się w Jego nauczanie, zgłębiajmy Słowo Objawione, abyśmy osiągnęli krainę życia wiecznego i radości. W gruncie rzeczy piekło oznacza stan ostatecznego wykluczenia z jedności z Bogiem, z miejsca zjednoczenia się ze świętymi. Jest to samowykluczenie się. Ten się sam wyklucza, kto nie chce przyjąć miłosiernej miłości Boga, który pragnie życia człowieka a nie jego śmierci".

Żegnając się z wiernymi w Mąkolicach, Ksiądz Biskup rozmawiał jeszcze z przedstawicielami parafii, w pięknych mąkolickich wełniakach. Do młodzieży skierował szczególne zaproszenie do udziału w Pieszej Łowickiej Pielgrzymce Młodzieżowej, nazywając ją "przygodą i przeżyciem wiary we wspólnocie drogi". Wymarsz pielgrzymki, 6 sierpnia, poprzedzony zostanie poranną Mszą św. w bazylice katedralnej, a wcześniej jeszcze Apelem Jasnogórskim, w dniu 5 sierpnia.

Bp Alojzy Orszulik wyraził także swoją radość z powodu powstania sanktuarium Białej Pani w Mąkolicach i podkreślił, że nieustannie zachęca wszystkich diecezjan i kapłanów, aby pamiętali o Mąkolicach, wyruszając na pielgrzymi szlak. Także kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Mąkolicach, ks. Jan Krysik, serdecznie zaprasza wiernych z całej diecezji łowickiej do pielgrzymowania przed oblicze Białej Pani. Sanktuarium można nawiedzać codziennie, a także uczestniczyć w niedzielnych Mszach św. i odmawiać wraz z mąkolickimi czcicielami Białej Pani Różaniec fatimski w każdą sobotę miesiąca. Kontakt telefoniczny z parafią Mąkolice: (0-42) 719-55-50.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję