Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną na Placu Farnym w Rzeszowie. Liturgii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali również bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i ok. 60 księży.
Ordynariusz diecezji rzeszowskiej, nawiązując w homilii do czterdziestego pielgrzymowania na Jasną Górę, przywołał czterdziestoletnie wędrowanie narodu wybranego z Egiptu do ziemi obiecanej: „To w czasie tamtej wędrówki Bóg objawiał pełną treść swojego imienia. Na pytanie Mojżesza: Jakie jest twoje imię, Bóg odpowiedział z płonącego krzewu: Jestem, który Jestem. I dodał: Nie pytaj mnie o imię, ale idź gdzie cię poślę i po moich czynach poznasz kim jestem. Jestem z wami. Jestem blisko. Jestem pośród was” – powiedział biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kaznodzieja zachęcił pielgrzymów, aby zawsze pamiętali o Bożej obecności w swoim życiu, ale też o tej bliskości opowiadali innym. „Idźcie i głoście prawdę o Bogu bliskim i miłującym. I cieszcie się Jego obecnością. Oby was nigdy nie opuściła świadomość, że Bóg jest pośród swojego ludu” – namawiał.
Nawiązując do objawień w Gietrzwałdzie, gdzie Maryja powiedziała do wizjonerek w 1877 roku: „Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę w wami” oraz do objawień w Fatimie, bp Wątroba zachęcał do modlitwy różańcowej, a nade wszystko do odprawiania nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.
Reklama
Na zakończenie bp Jan zwrócił się do dwóch par narzeczonych, którzy podczas Mszy św. zawarli sakrament małżeństwa. Biskup podziękował za ich decyzję, aby zawrzeć sakrament podczas pielgrzymki. „Jest to bardzo potrzebne dzisiaj świadectwo promujące świętość małżeństwa i rodziny” – wskazał.
Po Komunii św. bp Białogłowski przypomniał pierwszą pielgrzymkę z Rzeszowa na Jasną Górę w 1978 r., której przewodził ks. Franciszek Rząsa. Biskup zwrócił uwagę, że z grona kilku kapłanów, którzy uczestniczyli w pielgrzymce w 1978 r., jedynie ks. Władysław Jagustyn rozpoczyna pielgrzymowanie po raz 40.
W Mszy św., oprócz pieszych pielgrzymów pieszych, uczestniczyli rowerzyści 38. Pielgrzymki Rowerowej im. św. Krzysztofa z Rzeszowa na Jasną Górę. Jest to najstarsza pielgrzymka rowerową w Polsce – w tym roku bierze w niej udział 170 osób.
Od powstania diecezji rzeszowskiej w 1992 r. tradycją rzeszowskiej pielgrzymki jest wręczenie „dukatów” przez bpa Kazimierza Górnego. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”.
W niedzielę, 13 sierpnia, w dziesiątym dniu pielgrzymowania, po przejściu 276 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.
Pielgrzymom towarzyszą również pątnicy duchowi, którzy tworzą 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Chorzy i ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez różaniec odmawiany codziennie o 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia codziennie prowadzi relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 7.30, 12.30, 15.30 i 20.00.