Tygodnik Solidarność tak go opisuje:
Zainicjował Społeczny Niezależny Zespół ds. Etyki Mediów, wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. Był ostrym krytykiem publikacji Jana Tomasza Grossa. Za wybitne zasługi dla nauki polskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Śp. profesor Wolniewicz często komentował wydarzenia publiczne, niemal zawsze idąc pod prąd wielu potocznym ocenom.
Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”.
Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.
Reklama
Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w „Traktacie logiczno-filozoficznym”.
W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pozostanie w naszej pamięci i modlitwach.