Podczas pobytu w Kolumbii papież ogłosi błogosławionymi dwóch tamtejszych kapłanów-męczenników
W czasie tegorocznej wrześniowej pielgrzymki do Kolumbii Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy 8 września w mieście Villavicencio dwóch tamtejszych duchownych. Obaj zginęli śmiercią męczeńską. Są to: bp Jesús Jaramillo Monsalve z Instytutu Misji Zagranicznych z Yarumalu, ordynariusz diecezji Arauca, zamordowany w 1989 r. koło miasta Fortul przez lewackich partyzantów, oraz kapłan diecezjalny ks. Pedro María Ramírez Ramos, zabity, również z nienawiści do wiary, w 1948 r. w Armero. Dekrety uznające ich męczeństwo Ojciec Święty zatwierdził 7 lipca br.
O przyszłym wydarzeniu oznajmiła na swej stronie internetowej Konferencja Biskupia Kolumbii, zamieszczając na niej list abp. Angela Becciu, substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, czyli zastępcy kard. Pietra Parolina.
Bp Jezus (Jesús) Emilio Jaramillo urodził się 14 lutego 1916 w Santo Domingo (prowincja Antioquia). W 1940 przyjął święcenia kapłańskie w Instytucie Misji Ksaweriańskich z Yarumalu. 11 listopada 1970 Paweł VI mianował go biskupem - wikariuszem apostolskim Arauca (sakrę nominat przyjął 10 stycznia 1971). Gdy 19 lipca 1984 dotychczasowy wikariat stał się diecezją, został jej pierwszym biskupem. Zginął z rąk bojówkarzy tzw. Wojska Wyzwolenia Narodowego (ELN) 2 października 1989.
Ks. Piotr Maria (Pedro María) Ramírez Ramos, znany jako "ksiądz z Armero", urodził się 23 października 1899 w miejscowości La Plata (departament Huila). W 1931 został wyświęcony na kapłana, od 1948 był proboszczem w Armero (departament Tolima). Ale już po kilku tygodniach - 10 kwietnia tegoż roku, podczas trwających tam zamieszek, wywołanych zabójstwem dzień wcześniej w Bogocie polityka liberalnego Jorge Eliécera Gaitána, zginął z rąk uzbrojonych mężczyzn, którzy wdarli się do kościoła, w którym pełnił posługę.
Pojednanie jest spotkaniem między braćmi gotowymi do odrzucenia pokusy egoizmu i do wyrzeczenia się dążenia do pseudosprawiedliwości - powiedział Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. 8 września na błoniach Catama w Villavicencio. Tuż po jej rozpoczęciu ogłosił błogosławionymi dwóch kapłanów kolumbijskich: biskupa Jesusa Emilio Jaramillo Monsalve i Pedro Marię Ramireza Ramosa, którzy zginęli za wiarę.
Nawiązując do dzisiejszego święta Narodzenia Maryi Panny powiedział, że "rzuca ono swe światło na nas, jak wspaniałe światło jutrzenki promieniuje na rozległą równinę kolumbijską, przepiękny krajobraz, którego bramą jest Villavicencio". Narodziny Matki Bożej ukazują "inicjatywę miłości", z jaką Bóg przychodzi do nas i wzywa nas do przymierza z Nim, którego nic ani nikt nie będzie mógł zerwać - wyjaśnił Ojciec Święty.
Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako
Zapraszamy do włączenia się w nowennę w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Do odmawiania przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego (16-24 marca) lub w dowolnym terminie.
Kontrowersyjna była prezydent Irlandii Mary McAleese miała wystąpić na katolickiej uczelni
Katolickie Kolegium Świętej Maryi w północnej Indianie znalazło się w ogniu krytyki jego absolwentek i uczennic za zamiar wygłoszenia wiosennego wykładu przez byłą prezydent Irlandii Mary McAleese, uważającej się za katoliczkę, a jednocześnie propagującej aborcje, „małżeństwa” osób LGBT, kapłaństwo kobiet i zniesienia chrztu dzieci w Kościele katolickim.
73-letnia obecnie działaczka polityczna, która swój urząd głowy państwa pełniła w latach 1997-2011, ma wygłosić przemówienie w maju br. do absolwentek małej uczelni, znajdującej się naprzeciw katolickiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana. Ta Irlandka - samozwańcza praktykująca katoliczka - od dawna jest zwolenniczką przerywania ciąży i tzw. „małżeństw” osób tej samej płci. Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego poświęciła się dążeniu do radykalnych zmian w Kościele, w tym do sakramentalnego wyświęcania kobiet i zniesienia chrztu niemowląt.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.