18 lipca. XVI Niedziela Zwykła.
„Chrystus pośród was (jest) nadzieją chwały. Jego to głosimy” (Kol 1, 27) - pisze św. Paweł. Także inne teksty tej niedzieli mówią o bliskości Boga względem nas. Jak niegdyś przyszedł do Abrahama, w postaci trzech osób, aby go pocieszyć i przyjść z pomocą, tak przychodzi obecnie do nas i darzy pokojem odpuszczenia win.
19 lipca. Poniedziałek. Dzień powszedni.
Cechami prawdziwej religijności są: sprawiedliwość w relacjach między Bogiem i ludźmi, życzliwość względem bliźnich i pokora wobec Boga. Być człowiekiem wierzącym, znaczy odsłaniać w sobie obraz Boga i w ludziach spotykać Boga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
20 lipca. Wtorek. Dzień powszedni.
Człowiek wierzący wie, że Bóg zbawia ludzi w każdym czasie, a zatem także dzisiaj. Jeśli więc wspominamy przeszłość, to jedynie po to, aby wyraźniej dostrzec działanie Boga w teraźniejszości.
21 lipca. Środa. Dzień powszedni.
Prorok Jeremiasz jest, w pewien sposób, symbolem każdego z nas, ponieważ nas także, jeszcze w łonie matki, Bóg wybrał i powołał do wiary i chrztu, do głoszenia Jego zbawczego dzieła.
22 lipca. Czwartek. Wspomnienie św. Marii Magdaleny.
Ona jest jedną z kobiet, o których Ewangelie mówią najwięcej. Jej zlecił Jezus najważniejsze zadanie: zanieść Apostołom wieść o Jego zmartwychwstaniu. Ta radosna nowina jest centralną treścią chrześcijaństwa.
23 lipca. Piątek. Święto św. Brygidy, Zakonnicy, Patronki Europy.
Patronka dnia urodziła się w Szwecji w 1303 r. Była matką ośmiorga dzieci. Po śmierci męża założyła zakon żeński, zwany później brygidkami. Otrzymała od Boga dar objawień. Była w pewnym sensie prorokinią XIV w. Zmarła w Rzymie. Jej ciało przewieziono przez Gdańsk do Szwecji.
24 lipca. Sobota. Wspomnienie św. Kingi, Dziewicy.
Urodziła się na dworze króla Węgier Beli IV. Była żoną księcia sandomierskiego Bolesława Wstydliwego. Przyczyniła się do rozwoju kopalni soli w Wieliczce. Po śmierci męża wstąpiła do klasztory klarysek w Starym Sączu. Zmarła 24 lipca 1292 r.