Rafalska zaznaczyła, że 30 września kończy się obecny okres zasiłkowy.
Jeżeli rodziny chcą dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus muszą złożyć nowy wniosek. Wnioski nie są składane z urzędu, nie są automatycznie realizowane. Wniosek musimy od nowa wypełnić - wyjaśniała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeżeli złożymy wniosek do 30 sierpnia to przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do 31 października. Nie będziemy mieli przerwy w wypłacaniu tego świadczenia. (...) Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu to wypłata nastąpi nie później niż do 30 listopada, z wyrównaniem za październik i listopad - oświadczyła minister.
Jak podkreśliła, jeżeli ktoś złoży wniosek o świadczenie wychowawcze dopiero w listopadzie to nie dostanie wyrównania za poprzednie miesiące.
Musimy tego pilnować, jeśli chcemy mieć ciągłość w wypłacalności świadczenia 500 plus - powiedziała Rafalska.
Rafalska przypomniała, że od 1 sierpnia można składać wnioski m.in. o zasiłki rodzinne, zasiłku z funduszu alimentacyjnego. Wnioski o świadczenia - kontynuowała - można składać drogą internetową.
Zwróciła uwagę, że samorządowców czeka pracowity czas.
Nie dla wszystkich są wakacje. Służby obsługujące to zadanie w samorządach mogę jeszcze w lipcu odpoczywać. Wzmożony, intensywny okres rozpoczyna się od 1 sierpnia - oceniła minister.
Reklama
Rafalska podała, że od początku 2017 r. do czerwca na program 500 plus wydano 12,1 mld zł; od kwietnia ubiegłego roku ok. 29,7 mld zł. "To jest kwota na wypłatę świadczenia, na obsługę świadczenia, również na wydatki związane z pieczą zastępczą" - mówiła.
Podkreśliła, że podczas realizacji programu 500 plus nigdy nie występowały trudności z płatnościami.
Jedyne opóźnienia, o których mamy wiedzę i precyzyjne dane, dotyczą koordynacji sytemu zabezpieczenia społecznego. Te opóźnienia są głęboko regionalnie zróżnicowane – oświadczyła Rafalska.
Zwróciła uwagę, że program obejmuje 57,8 proc. dzieci do 18 roku życia.
Rodzin uprawnionych jest 2 mln 612 tys. - dodała.
Zwiększyła się nieco - mówiła Rafalska - wypłata świadczeń w formie rzeczowej.
Jest ich trochę więcej niż parę miesięcy temu, ale ciągle jest to śladowa ilość na tle wszystkich wypłacanych świadczeń - oświadczyła.
Poinformowała, że świadczeń wypłacanych w formie rzeczowej jest ok. 0,04 proc.