Reklama

Relikwie Świętych Patronów Polski w Dekanacie Polkowice

Potrzeba nam świadków wiary

Niedziela legnicka 29/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 maja br. do dziekańskiej parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach przybyły pielgrzymujące po diecezji legnickiej relikwie Świętych Patronów Polski - św. Wojciecha i św. Stanisława. W imieniu biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka relikwie Świętych Męczenników powitał ks. inf. Władysław Bochnak.
Najpierw, u bram parafii, zgromadzeni nie tylko z terenu dekanatu kapłani i wierni przywitali relikwie Świętych Patronów, które w uroczystej procesji wniesiono do kościoła parafialnego.
Następnie proboszcz ks. Ludwik Kośmidek oraz przedstawiciele z terenu całego dekanatu przywitali relikwie, Księdza Infułata oraz wszystkich przybyłych.
Następnie Patronów Polski witała młodzież. „Nawiedzenie parafii i dekanatu przez relikwie jest dla wszystkich ogromnie ważnym wydarzeniem - mówili przedstawiciele młodych. Dziś, kiedy stawia się przed nami tyle wzorców i filozofii życiowych, potrzeba nam świadków Chrystusa, świadków wiary. Są nimi właśnie św. Wojciech i św. Stanisław, których relikwie nawiedzają dziś naszą wspólnotę dekanalną. Oni uczą nas zaufania Chrystusowi i są dla nas wezwaniem, by nasze życie budować na skale, którą jest nasz Zbawiciel. To Oni swoim życiem i męczeństwem potwierdzają, że życie z Chrystusem jest wymagające, ale warto! Następnie głos zabrał Ksiądz Proboszcz: „Przeniknięci troską o umocnienie naszej wiary i zasad moralnych zawartych w Dekalogu i w Ewangelii, zwracamy oczy ku dwóm głównym Patronom naszej Ojczyzny, którzy działali w początkowym okresie tworzenia się naszej państwowości i umacniali w polskim narodzie wiarę chrześcijańską oraz życie zgodne z Bożymi przykazaniami. Tymi Patronami, których relikwie gościmy dziś w naszej parafii - siedzibie dekanatu Polkowice - są św. Wojciech - patron ewangelizacji i biskup krakowski św. Stanisław - patron ładu moralnego. Są oni dla nas wszystkich szczególnymi postaciami historii Kościoła w Polce, bohaterami wiary i zawsze aktualnymi znakami wartości, które wprowadziły Polskę w całą ówczesną chrześcijańską cywilizację Europy. Dzięki ich życiu i pełnej oddania pasterskiej posłudze, Ewangelia Jezusa Chrystusa najpierw dotarła na ziemie Polan, a później stała się fundamentem kultury i moralności chrześcijańskiej.
Św. Wojciechu i św. Stanisławie, obecni w tajemnicy Świętych Obcowania i w tajemnicy Chrystusa, który jest Głową Kościoła pielgrzymującego, witamy Was w naszym dekanacie. Chcemy Was uczcić, bo - jak mówił Pan nasz Jezus Chrystus - Kto Was czci, mnie czci, a kto Mnie czci, czci także i Tego, który Mnie posłał. (…) To właśnie umiłowanie Boga pobudziło Was, Święci Męczennicy, do przypieczętowania wyznania wiary swoją krwią. Kościół w Polsce postawił Was jako głównych Patronów naszej Ojczyzny. W tym znaku odczytujemy również zachętę dla nas, abyśmy - idąc za Waszym przykładem - oddawali najwyższą cześć i miłość Bogu. W ziemskim życiu jako biskupi staraliście się naśladować Chrystusa - iść Jego drogą aż po krzyż, aby z Nim zmartwychwstać. W te godziny Waszej szczególnej obecności w centrum naszego dekanatu pragniemy trwać przy Waszych relikwiach i uczyć się Waszej drogi naśladowania Jezusa z Nazaretu. Jesteście dla nas przykładem, że nawet ziemska porażka może stać się zwycięstwem w Bogu, w perspektywie nieba. (…) Życzę nam wszystkim tu zgromadzonym, by każda chwila kontaktu z relikwiami Patronów Polski i tym, co one symbolizują, wykorzystana była do medytacji, rozważań i przemyśleń, które wzmocnią nas duchowo, dadzą siłę i odwagę do przezwyciężania problemów codzienności, trwania w dobrem oraz krzewienia wiary i ładu moralnego”.
Ksiądz Infułat bardzo serdecznie podziękował za gorące i żarliwe powitanie w Polkowicach relikwii Świętych Patronów Polski, mówiąc: „Ogromnie się cieszę, że mogę tu - w imieniu Biskupa Legnickiego - spełniać tę posługę. Podzielam tę waszą radość - radość nie tylko parafii, ale całego miasta i całego dekanatu. (…)
Następnie ks. Tadeusz Żurek, wikariusz parafii odczytał list, jaki Ojciec Święty Jan Paweł II skierował do Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka i całej diecezji legnickiej z okazji peregrynacji relikwii św. Wojciecha i św. Stanisława.
Uroczystość ubogacała swym śpiewem jedna ze scholi parafialnych. Poszczególne wezwania modlitwy powszechnej odczytywali przedstawiciele kolejnych parafii dekanatu. Następni wierni w uroczystej procesji przynieśli i złożyli na ręce Księdza Infułata dary ołtarza.
W Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Bochnak, uczestniczyli niemal wszyscy kapłani Dekanatu Polkowice oraz liczne rzesze wiernych i zaproszeni goście - z władzami Miasta, Gminy i Powiatu na czele.
Ksiądz Infułat rozpoczął homilię słowami Jana Pawła II: „Kościołowi, tzn. wszystkim nam, ochrzczonym, potrzeba świadectwa wiary i świadków, którzy pokazują jak żyć z Bogiem. (…) Postawmy sobie także pytanie, jak by wyglądało nasze życie, gdybyśmy nie mieli wiary - wielkiej wiary w Chrystusa, która rodzi miłość i pokój oraz która zachęca, by pełnić uczynki miłosierdzia i naśladować dobroć Chrystusa? To właśnie miłość Chrystusa przynaglała naszych Świętych Patronów, by w każdej chwili dodawali nam otuchy i ducha swoją postawą…”. Następnie kaznodzieja mówił o umocnieniu i pokrzepieniu, jakich doznajemy dzięki apostolskiemu świadectwu pierwszych wieków.
Po Mszy św. rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Wierni wraz ze swymi duszpasterzami ze wszystkich okolicznych miast i wsi należących do wspomnianego dekanatu pozostali przez całą noc, by modlić się w obecności relikwii tych Świętych Męczenników.
O godz. 24.00 została odprawiona Msza św. przez księży pochodzących z tej parafii. Było to pierwsze takie spotkanie w historii tej parafii. Ksiądz Proboszcz, witając przybyłych kapłanów - swoich wychowanków (łącznie z neoprezbiterem ks. Jackiem Wojeńskim, który dzień wcześniej sprawował w tej świątyni swą pierwszą Mszę św.) - przybliżył zgromadzonym historię powołania i pracy duszpasterskiej każdego z nich. Księża pochodzący z Polkowic (zakonni i diecezjalni) pracują na terenie kilku polskich diecezji (m. in. legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej) oraz poza granicami naszego kraju. Są wikariuszami, proboszczami, a także studentami i wykładowcami teologii nie tylko w Polsce.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz powiedział m.in. „Ufamy, że ta peregrynacja i modlitwy wiernych polkowickiego dekanatu w obecności relikwii Świętych Patronów naszej Ojczyzny wydadzą plon w postaci wzmocnienia wiary i ładu moralnego w każdym człowieku, w każdej rodzinie, w całym Narodzie i w całej jednoczącej się Europie. Niech żywa wiara i ład moralny naszych serc pomogą budować chrześcijańską kulturę w naszym otoczeniu oraz dzielić się nią z tymi, którzy pobłądzili lub zagubili się na drogach współczesnego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję