Uroczystości rocznicowe rozpocznie Msza św. w kościele w Strumianach o godz. 19.00. Po zakończeniu Eucharystii z parafii wyruszy pielgrzymka z figurą Matki Bożej Loreto, która połączy się z Marszem dla Jezusa i ok. 22:00 dotrze na Campus Misericordiae.
Tam odbędzie się Koncert Uwielbienia z udziałem Chóru Solnego Uwielbienia i wokalisty Mate.O. Następnie przewidziano adorację Najświętszego Sakramentu oraz przejście przez Bramę Miłosierdzia. Na zakończenie dnia uczestnicy wspólnie zapalą świece - Płomienie Młodych. Gest ten ma stanowić symboliczne podziękowanie, skierowane do zagranicznych gości zeszłorocznych obchodów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W niedzielę, 30 lipca od godziny 14:30 rozpoczną się kolejne występy muzyczne. Tym razem obecni wysłuchają chrześcijańskich zespołów, wśród nich m.in. Pax, Hebda, Nuntiis, Sąsiedzi, Muode koty, Lost InDeSyti, Orszak Baranka, Inicjatywa DWM, Łukasz Buksa Band oraz Połączone schole dziecięce z Wieliczki.
Wieczorem, o godzinie 19:00 zaplanowano Oratorium o św. Kindze autorstwa krakowskiego kompozytora i dyrygenta Piotra Pałki, którego liczne dzieła o charakterze sakralnym usłyszeć można w wielu świątyniach w kraju i zagranicą.
Reklama
Następnie na scenie plenerowej przy Rondzie ŚDM w Brzegach, wystąpi ponad sto osób, m.in.: chór Voce Angeli, chórzyści Miasta Wieliczka, chór ŚDM, Krakowska Orkiestra Kameralna Dell’Arte oraz soliści: Anna Górecka, Grzegorz Górecki, Rafał Maciejewski i Marcin Wasilewski-Kruk, z towarzyszeniem Piotra Piechy. Artystom przyświecać będzie hasło „Najważniejsza jest miłość”.
Kolejną atrakcją wieczoru będzie Koncert Uwielbienia z udziałem New Life'm oraz Natalii Niemen, połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz przejściem przez Bramę Miłosierdzia.
Dodatkowo, pielgrzymi będą mogli udać się na spotkania ze świadkami wiary takimi jak: Jan Mela, Andrzej Sobczyk oraz Bawer Aando Akaa. Przygotowano także występ teatru uwielbienia, spektakl ognia oraz uwielbienie flagami i tańcem.
Uczestnicy obchodów będą mogli obejrzeć film opowiadający o powstaniu Campus Misericordiae pt. „Baldachim” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego oraz Marcina Borowskiego.
Z myślą o rodzicach i ich pociechach, przygotowano także specjalną Strefę Rodzin.
Historia Campus Misericordiae rozpoczęła się rok temu podczas lipcowego spotkania papieża Franciszka z pielgrzymami z całego świata w ramach Światowych Dni Młodzieży. Wówczas, według organizatorów, miejsce to odwiedziło blisko 2,5 mln wiernych.
W sobotę, 30 lipca 2016 roku, pielgrzymów połączyła wspólna modlitwa w Brzegach, która trwała całą noc. Następnego dnia papież Franciszek poświęcił tamtejszy Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia, a także odprawił Mszę Świętą Posłania.
Reklama
Od wydarzeń Światowych Dni Mlodzieży mija już rok, jednak Campus Misericordiae wciąż trwa i rozwija swoją działalność. Centrum tego miejsca stanowi Dom Miłosierdzia, gdzie codziennie przebywają ludzie starsi i potrzebujący. Znajduje się tam również kopia figury Matki Bożej z Loreto podarowana przez młodzież włoską (gospodarzy 31. ŚDM) młodzieży polskiej. Miało to miejsce 27 lipca 2016 r.
Obecnie Matka Boża z Loreto w Brzegach otoczona jest szczególną czcią. Modlą się przy niej m.in. mieszkańcy Domu Miłosierdzia – osoby starsze i potrzebujące opieki oraz uczestnicy dziennych zajęć socjoterapeutycznych. Przy świętej figurze odbywa się także wielkanocne święcenie pokarmów oraz nabożeństwa majowe.
Najważniejsze wydarzenia obwieszcza dźwięk Dzwonu Miłosierdzia, podarowanego podczas przygotowań do ŚDM przez kard. Stanisława Dziwisza. Obok Domu Miłosierdzia działa Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia, gdzie każdego dnia osoby w trudnej sytuacji życiowej otrzymują żywność.
Obecnie trwają prace nad rozbudową strefy społecznej Campus Misericordiae. Obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstaje park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł Papież Franciszek z młodymi z całego świata, rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca ubiegłego roku.
- Wszyscy pamiętamy ten niezwykły moment przejścia papieża Franciszka z młodymi ze wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Obraz ten powraca stale w naszej pamięci i zostanie utrwalony w symbolicznej bramie, która jest budowana na Campus Misericordiae - wspominają organizatorzy.
Brama Miłosierdzia pozostanie w tym miejscu już na zawsze jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata.
Wokół Bramy na Polach Miłosierdzia powstały drogi, układające się w zarys płomienia, symbolizującego niegasnący płomień miłosierdzia Bożego. Ta nowa aranżacja przestrzeni wzdłuż Traktu Papieża Franciszka, ma przypominać o wydarzeniach, które miały miejsce podczas ŚDM w 2016 roku.
Wydarzeniom towarzyszącym rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 towarzyszy hashtag #rokpośdm. Zachęcamy do korzystania z niego w mediach społecznościowych.